Loading

13 Yaşındaki Girişimci Milyon Dolarlık Bir Şeker Şirketi İnşa Etti

Detroit'de bulunan milyon dolarlık bu şeker şirketinin adı Zollipops ve sahibi de 13 yaşındaki Alina Morse.

1) Fikrin Ortaya Çıkışı 

lolipop

Şirketin ilk ürünü olan lolipop fikri Alina'nın aklına 2012'de geldi. Ancak lolipoplar çok şekerli olduğundan özelliklere dişlere çok zararlıydı. Alina, bu lolipopların diş dostu versiyonu nasıl üretilebilir merak etmeye başladı. Şekersiz şekerleme üretilebilir miydi?

2) Whole Foods ile İş Birliği

wholefoods

2 yıl süren online araştırmalar ve ev fırını, farklı bitkiler üzerindeki denemeler ile yapılan girişimlerden sonra Alina ve babası ürünün ilk perakende satışları için Whole Foods ile görüşme yaptılar. Alina, "Ürünümüzü, fikrimizi ve misyonumuzu sevdiler" dedi. Whole Foods, bir süre sonra Zollipop'ları şirketin yıllık satışlarının dörtte birini oluşturan Amazon'a göndermeye başladı.

3) Şirketin Gelişimi

kroger

Alina 9 yaşına geldiğinde katıldığı bir gösteride, "Amerika'daki her çocuğun temiz bir ağzı, sağlıklı bir gülümsemesi ve ellerinde bir Zollipop'u olmasını umuyorum" demişti. Ertesi yıl, Amerika'nın en büyük marketlerinden olan Kroger'de satışlar başladı. Başlarda en alt raflarda olan yapılan satışlar, ikinci raflara yükseldi. 

Satışlar 5 milyon ila 6 milyon arasında rakamlara ulaştığında yani şirket büyüdükçe, Alina'nın ailesi de şirketin yönetimine katıldılar. Alina bugün fuarlara ve televizyon programlarına katılmaya devam ediyor. 

 

 

 

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/317455

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 305 Yazı / 377,0K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST