Loading

4 Beslenme Alışkanlığı İle Zihninizi Canlandırın ve Başarın!

Bazı basit yöntemler ile hem kilo verin hem de enerji kazanın.

Beyninizin, vücudunuzda bulunan herhangi bir organınızdan daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Öyle ki, tüm vücudunuzun günlük enerjisi miktarının %20'sini tüketir. Beyninizin tüm silindirlere ateşlenmesini istiyorsanız, bir otomobil motorunun en yüksek performans için kaliteli gaza ihtiyaç duyduğu gibi düzgün şekilde beslemeniz gerekir.

Vücudumuza koyduğumuz şeyler sadece nasıl hissettiğimizi veya nasıl göründüğümüzü değil aynı zamanda nasıl çalıştığımızı da etkiler. Aşağıda sizin için en uygun olanı bulup daha verimli, enerjik ve daha sağlıklı bir gün geçirebilirsiniz.

1) Kahvaltı Yapın

kahvalti

Acele ettiğiniz, kilo vermeye çalıştığınız veya aralıklı bir açlık planı izlemeye çalıştığınız için kahvaltıyı atlamak cazip gelse de, çalışmalar aralıklı açlığın uyanıklığı ve üretkenliği azalttığını gösteriyor. Poğaçayı elinizden bırakmalısınız. Yüksek karbonhidratlı şekerli bir kahvaltı sizi yalnızca çöküşe sokacaktır. Yağ, karbonhidrat ve şeker içeren gıdalar yerine protein ağırlıklı bir besin tükettiğinizden emin olun veya yulaf gibi sağlıklı seçenekleri de gözden geçirebilirsiniz.

2) Yeni Bir Şey Deneyin

salata

Birçoğumuz alışkanlıktan veya batı diyetinin bizim için öngördüğü şeyleri yiyoruz. Fakat krep yerine, kanıtlanmış faydaları olan sağlıklı bir şey deneseniz ne olur? Örneğin; kahvaltı salataları! Kahvaltı salataları roka, lahana veya ıspanak gibi yeşillikler üzerinde yumurta ve sebzelerden oluşuyor. Denemenizi ve en sevdiğiniz baharatlar, acı soslar veya diğer salata sosları ile yapabilirsiniz. Hazırlık oldukça basittir.
 
Şansınızı deneyebileceğiniz bir diğer besin de kemik suyu. Gün ortasında ve öğleden sonra içtiğiniz kemik suyu enerji seviyenizi gerçekten değiştirebilir ve bağışıklık sisteminize yardımcı olur. Fakat yine de, daha farklı faydalı besinler keşfedebilirsiniz. 

3) Basit Düşünün

basit

Daha sağlıklı bir beslenme rejimi için mutfakta saatlerce vakit geçirmenize gerek yok. Sadece küçük bir planlama yapmanız gerekiyor. Hafta boyunca aynı yiyeceklerin birçoğunu yiyebilirsiniz, bu yüzden buzdolabınıza ıspanak, yumurta, avokado, fındık ve tohumlar, etin yağsız kesimleri, balık, atıştırmalıklar, bademler ve yaban mersini gibi ana malzemelerle stok yapabilirsiniz. Sizin listeniz biraz farklı olabilir. Sabah kahvaltı için çok fazla vaktiniz yoksa, akşam yatmadan önce, sabah pratik şekilde yiyebilmek üzere bazı karışımlar hazırlayabilirsiniz. 

4) Aşırı Kahve Tüketiminden Kaçının

kahve

Kafein, uykuyu açmak ve gün boyunca odaklanmaya yardımcı olan bir uyarıcıdır. Ancak çok fazla kafein mide ekşimesi, idrar artışı, dehidrasyon vb yan etkilere sebep olabilir. Ayrıca kafeindeki şeker oranı kilo alımına ve hantallaşmaya da yol açabilir. Bardak bardak şekerli kahveler tüketmek yerine günde bir bardak şekersiz filtre kahve tüketmeniz daha uygun olabilir. 

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST