Bir Fikri Patentlemek Düşünüldüğü Kadar Uğraştırıcı mı?

Günümüzde bilginin hızlı bir şekilde yayıldığını hepimiz biliyoruz. Bir fikir, senden çalınmış olabilir veya bazıları senden daha önce düşünüp hızlı harekete geçmiş de olabilir. Bu sebeple bir fikir, yazılım ya da donanım konusunda geliştirdiğin yenilik için bir koruma alabilirsin. Ancak her şeyin patentini alman da pek mümkün görünmüyor.

Patent Nedir?

patent_nedir

Patent "Bilimsel ve teknik bir buluşun ya da böyle bir buluşu uygulama konusunda, kullanma hakkının kime ait olduğunu gösteren resmi belge" olarak tanımlanır.

Geliştirdiğin Ürünün Patent Alabilmesi İçin Şartlar

gelistirdigin_urunun_patent_alabilmesi

-Faydalı olması,
-Açıklanabilir olması,
-Yasal olması
-Benzerlerinden kayda değer oranda farklı olması gerekir.

Tüm bunların uzmanlar tarafından incelenmesi ve patentin sana verilmesi hem çok uzun bir zaman hem de çok paraya mal olacaktır. Bunu her zaman göz önünde bulundurman gerekiyor.

Patent Alman Gerçekten Gerekli mi?

patent_alman_gerekli_mi

Günümüzde pek çok fikir evrensel kabul ediliyor. Örneğin; sosyal medya platformu geliştirmek istiyorsan ve var olan platformlardan küçük farklılıklarla ayrılıyorsa bu sana kayda değer bir fayda sağlamayacaktır. Bugün kullanılan sosyal medya platformlarını güçlü yapan patent değil, kullanıcı gücüdür. Dolayısıyla böyle bir konuda yapacakların, patent için değil büyüme yakalamak için çalışıyor olmaktır. Ancak bir fikir/buluş veya projeni korumanda her zaman fayda var.


Marka Tescil

marka_tescil

Marka Tescil ve Patent birbirleriyle sık sık karıştırılan iki kavram. İkisiyle de aynı kurum “Türk Patent Enstitüsü” ilgileniyor ancak birbirlerinden farklı alanlar. Eğer buluşunu değil sadece markanı korumak istiyorsan patent ile uğraşmana gerek kalmayacak ve marka tescili yaptırman yeterli olacaktır. Çünkü patent almak için fikrinin buluş niteliğinde olması gerekir. Marka Tescili yaptırmak patent almaktan daha az uğraştırıcı bir süreçtir.

Zaman damgası

zaman_damgasi

Bazen patent kadar pahalı ya da uzun sürmeyen süreçlere de ihtiyacınız olabilir.   Örneğin; bir yazılım geliştirici, yazdığı kodun zaman damgası için bu konuda çalışan kurumlara başvurabilir ve en azından ülke içerisinde geçerli bir zaman damgası alabilir. Bu da size o kodu ne zaman yazdığınızı kanıtlama şansı verir. Bazı durumlarda bu kanıt anlaşmazlıkları çözebiliyor.

 


    Girişimci Gazetesi


Projeleri İncele

MİXPAK

Sert yüzeylerde temizlik yapan doğal ürün...

Hedeflenen Fon Miktarı

300.000

ReezAPP

Restoranlarda artık sıra veya yemeği beklemeyeceğiz.

Hedeflenen Fon Miktarı

30.000

HİJYENİK ELLER

Yapılacak proje ile toplu alanlarda kullanılan steril eldivenları yorulmadan ve uğraşmadan otomatik olarak giydirebilen “steril eldiven giydirme makinası” tasarımı yapmak ve tasarımı gerçekleştirmek hedeflenmektedir

Hedeflenen Fon Miktarı

5.000