Duygusal Bilincin Ne Kadar Gelişmiş?

Duygusal Bilinç Nedir?


Bireyin duygularını, bu duyguların kendisini nasıl tetiklediğini teşhis etmesi ve anlamasıdır. Bireyin duygularını birbirinden ayırt edebilmesidir. Bireyin, duygularının altında yatan nedenleri tanımasıdır. Duygusal bilinç, ortaya çıktıkları anda duygularımızın farkında olmak demektir. Belirli bir ruh halindeyken, geri adım atarak, kendimizi gözlemleyebilme ve aynada kendimize bakarak, şunları söyleyebilmektir:

  "Şimdi kıskanmaya başladın."
  "Şimdi rahatsız olmuş gibisin."
  "Şimdi kızmaya başladın."
  "Gerçekten hayal kırıklığına uğradın."

Duygusal bilinç duyguları   birbirinden ayırt edebilme ve duyguların altında yatan sebeplerin farkında olma yeteneğidir. Duygusal açıdan güçlü ve gelişmeye açık yönlerimizin bilincinde olarak, kendimizi daha gerçekçi bir görüş açısından değerlendirmemizdir.

Duygusal Bilinci Gelişmiş İnsanlar


- Ne istediklerini bilir ve neden bu şekilde hissettiklerini anlarlar.
- Hislerinin, düşüncelerinin, eylemlerinin ve sözlerinin arasındaki bağlantıyı görürler.
- Duygularının performanslarını nasıl etkilediğinin farkındadırlar.

Duygusal Bilincin Önemi


Duygularını tanıyan insanlar, hayata kendi yollarını bulma konusunda başarılı olanlardır. Hem özel hem de iş hayatlarında önemli kişisel kararlar alırken kendi duygularına güvenirler. Zaman zaman, gerçekten ne hissettiğimizin farkında olmadığımız durumlarla karşılaşırız. Duygularımızın bilincine vardığımızda ise genellikle çok geç olmuştur. Eğer gerçek duygularımızı teşhis edemiyorsak, duygularımız bizi yönlendirir. Kişinin duygularının bilincinde olması, onları kontrol altına almasının ilk adımıdır.
 
Düşüncelerimiz, duygularımız ve verdiğimiz tepkilerin arasındaki bağlantıyı görebilmek ve bunların altındaki dürtülerin farkına varabilmek önemlidir. Verdiğim karar üzerinde herhangi bir duygumun etkisi olabilir mi? Mesela öfke gibi. Eğer öyleyse, bu ne kadar yerinde bir karardır? Eğer kişi, duygusal olarak içinde bulunduğu ruh halini teşhis ve ayırt edemiyorsa, olumsuz sonuçlara yol açan davranışlar sergileyebilir.

Duygusal bilinç, sezgiye dayalı muhakemenin önemli unsurlarından biridir. Kişinin ne zaman içinden gelen sesi dinlemesi ve sezgisel olarak hareket etmesi gerektiğini bilmesidir. Duygusal bilinç empati ile ilişkilidir. Eğer kendi duygularımızı teşhis edemiyorsak başkalarının duygularını tanımlamak ve anlamak çok da mümkün değildir.

    Girişimci Gazetesi


Projeleri İncele

Scream Of The Darkness

Hikayesi olan mobil korku oyunu

Hedeflenen Fon Miktarı

120.000

Twitch Yayıncılığım İçin!

Sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için çalışıyorum.

Hedeflenen Fon Miktarı

3.000

Anne Olmak Bunu Gerektirir

Özel gereksinimli çocuk annelerinin ilham veren azim,umut ve cesaret veren hikayelerini söyleşilerle nöro-tipik gelişime sahip çocuk ailelerine aktararak toplumdaki engellilere bakış açısını değiştirmeye çalışıyoruz.

Hedeflenen Fon Miktarı

10.000