Kariyerini Kurtarabilecek 4 Düşünme Becerisi

Ball State University tarafından yapılan bir araştırma, 2000 yılından bu yana ABD'de bulunan fabrikalarda 5 milyon iş için otomasyon tercih edildiğini gösterdi. Yeni bir McKinsey raporu, makinelerin, 2030 yılına kadar dünya genelinde 800 milyon işçinin yerini alacağını söylüyor.

Çalışanlar, makinelerin bu yükselişini durdurmak ve kariyerlerini kurtarmak için ne yapmalı?

Yakın gelecekte otomatikleştirilmesi en muhtemel olan işler daha eleştirel düşünmeyi gerektiriyor.   İyi bir eleştirel düşünür, gerçekleri (veri, araştırma bulguları ve gözlemlenebilir kanıtlar) nasıl değerlendireceğini ve bir karar vermede veya bir problemi çözmede hangi bilgilerin yararlı olduğunu belirler.

İşte Odaklanman Gereken Bazı Düşünme Becerileri

1) Problem Çözümü

cozum

Problemi analiz etme, çözüm üretme, çözümü uygulama ve değerlendirme sürecidir. Örneğin; web sitesi yaptırmak isteyen bir müşterin var. Tasarımı onayladıktan ve kodlama sürecine geçildikten sonra, tasarımda hiç olmayan bir şeyi eklemek istiyor ve başta anlaşılan bütçeyi aşmak da istemiyor. Çalışanın bu noktada hem kendini ekstra yükün altına sokmayacak hem de müşteriyi memnun edecek bir çözüm üretip uygulaması gerekir.  

2) İletişim

iletisim

Otomasyon araçları verimlilik ve üretkenliği artırsa da, kendi kendini yönetemez. Özellikle işin için müşteriler girdiğinde yönetim için insanlara ihtiyaç vardır. Müşteriler ile nasıl etkileşime gireceğini bilerek güven, işbirliği ve tatmin edici sonuçlar oluşturman gerekir. Karmaşık sorunlara çözümler getirmek için hem müşteriler ile hem de diğer ekip üyeleriyle olan iletişim önemlidir.  

3) Duygusal Zeka (EQ)

duygular

İşe yeni giren hatta bazen deneyimli çalışanlar bile duygularını yönetme konusunda başarısız olabiliyorlar. Kendileri farkında olsun veya olmasın çok az öz yönetim becerisine sahiptirler. Bu tür bireyler karşı tarafın duygu durumunu analiz edemez. EQ eksikliği bir müşteri ilişkisinde felakete sebep olabilir. Müşterinin öfke, hayal kırıklığı, şüphecilik gibi olumsuz duyguları tespit edilerek etkisiz hale getirilebilmelidir.  

4) Yaratıcılık

yaratici

Süreçleri, verilen hizmeti iyileştirmek için yenilikçi yollar bulabilirsen, bulunduğun işletmeye daha fazla değer katacağından fark edilmeye başlarsın. Yönetim her zaman yeni fikirler ve çözümler arar. "Başkasının göremediğini görebilmek" henüz robotların yapabileceği bir şey değildir.


    Girişimci Gazetesi


Projeleri İncele

FashionTarz | E-Ticaret

Moda markaların en yeni adresi!

Hedeflenen Fon Miktarı

50.000

İnci Anne Barınağı Yardım

Bir anne kendi barınağında 350 köpeğe bakıyor! 350 köpeğin bize ihtiyacı var.

Hedeflenen Fon Miktarı

10.000

Dijital Zekat Yönetimi

Digital Zakat, insanların arasındaki bağı güçlendiren zekât ibadetini kolaylaştırmak için burada.

Hedeflenen Fon Miktarı

100