Kendi Önündeki En Büyük Engel Yine Kendin Misin?

Günlük yaşantımızda en fazla yaptığımız, yaygın ve yıkıcı bir davranış şeklidir kendi   yaşantımızla başkalarının yaşantısını kıyaslamak. Sürekli diğerlerinin sahip olduğu ev, iş, araba, para, kıyafet, popülarite vb. hemen hemen her şeyi kıyaslarız. Bir müddet sonra benliğimizi olumsuz duygular kaplar ve özgüvenimiz dibe vurur.

Taoizmin kurucusu kabul edilen ve önemli bir Çin filozofu olan Lao Tzu şöyle der:   “Kendin olmaya odaklandığında, başkalarıyla yarışmadığında ve kendini kıyaslamadığında herkes sana saygı duyacak.”


Başa Çıkmanı Sağlayacak 3 Adım

1) Kabullen

kabul

Her ne yaparsan yap bu dünyada o işi senden daha iyi yapan veya yapacak olan biri mutlaka vardır. Bunu bilincine vararak kabullenmek senin için çok önemli. Örneğin; arkadaşından daha iyi bir araba satın aldın ve bu sana iyi hissettirdi ancak başka bir arkadaşın da seninkinden daha iyi bir araba satın alabilir.

2) Kendinle Yarış

yaris

Bir düşün bakalım, geçmişten bugüne ne kadar ilerledin? Hangi zorlukları aştın? Neleri başardın? Gerekirse bunları not edebilir, kendine zaman zaman hatırlatabilir ve her zaman bir öncekinden daha iyisini yapmaya çalışabilirsin. Böylece kendine odaklanarak kendini hep bir adım ileri taşırsın.

3) Nazik Ol

nazik

Belki farkında değilsin ama diğer insanlara olan tavır ve davranışlarının aslında kendi üstünde inanamayacağın kadar büyük bir etkisi var. Diğerlerini ne kadar eleştirirsen kendini de o kadar eleştiriyorsun. Eğer tam tersi nazik ve sevgi dolu olursan kendine karşı da o kadar nazik, sevgi dolu ve yardımsever oluyorsun.

İnsanlar hayatında hep olacak onlara göre yaşamak yerine kendin için yaşamaya başlayabilirsin.


    Girişimci Gazetesi


Projeleri İncele

Mehometh ikinci albümünü CD formatında çıkartmak istiyor

Türkiye için gurur kaynağı olacak bir dünya markası yaratıyoruz!!!

Hedeflenen Fon Miktarı

5.000

Organik Aksesuar Üretim Atölyesi

Organik malzemelerle üretilmiş her tür aksesuar

Hedeflenen Fon Miktarı

12.000

Virgül Dergisi

Türk gençliği tarafından, Türk gençliği için hazırlanmış bir dergi oluşturmak

Hedeflenen Fon Miktarı

8.000