Kötümserliğin Kaynağı Keşfedildi

Beyin insan vücudundaki en karmaşık yapıya sahip organlardan biridir. Bilim insanları sürekli beynimizin gizemli ve karmaşık yapısını çözümleyebilmek için araştırma çalışmaları gerçekleştiriyorlar.

Kötümser Ruh Halinin Nedeni


Yapılan araştırmalar sonucunda beynimizdeki özel bir bölgenin uyarılması ile kişilerde kötümser duygulara neden olduğu kanıtlandı. Oluşan bu negatif duygu durumunun kişinin karar alma sürecinde de kötümser ve akıldışı seçimler yapmasına yol açtığı gözlemlendi.

Kaudat Çekirdeği


ABD’de bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsüne (MIT) bağlı bulunan McGovern Beyin Araştırmaları Merkezi’nde görevli çalışan bilim insanlarının hayvanlar üzerinde yaptıkları deneylerde, beyinlerinde bulunan kaudat çekirdek bölgesinin uyarılması ile stres altına girerek kötümser ve irrasyonel davranış sergilediklerini gözlendi. (Kaudat çekirdeği beyinde ödül ve besin alımının kontrolünden sorumlu bölgedir.)

Kötümser ve akıldışı seçimler yapmanın beynin ilk uyarılmasını takiben gün boyu sürebildiği ifade edildi. Buna bağlı olarak bilim insanları duygu durum değişikliklerinin depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklarla da karşılaşılan bir durum olduğuna dikkat çektiler.

Araştırma sonucunda psikolojik rahatsızlıklar için yeni tedavi yöntemleri sağlanabileceğini   vurgulayan araştırmacı Ann Gabriel "Anksiyete ve depresyon için bir vekalet makamı bulmuş gibiyiz" ifadesini kullandı.
    Girişimci Gazetesi


Projeleri İncele

Ev Yemeği Aboneliği

Akşam Yemeği Aboneliği

Hedeflenen Fon Miktarı

19.900

Objektif Yazar

Ahir zamanda kara kutularda kaybolmuş milyon gençlere alternatif kapı oluşturmak ve umudunu kaybetmiş herkese umut götürmek istiyoruz.

Hedeflenen Fon Miktarı

4.000

2.Ömre Vefa Ödülleri

Aydınlığa Adım Adım Çünkü Senin Adın Kadın

Hedeflenen Fon Miktarı

60.000