Loading

Küçük Düşünenlerle Büyük Düşünenler Arasındaki 4 Fark

Küçük düşünmek veya büyük düşünmek her zaman kişiye göre değişir. Kişinin karakterine, yetiştiği çevreye, eğitimine, ailesine göre. Bunların hepsi birer faktördür.

Yanlış anlamayın. Bu içten gelen bir şeydir değişmez demiyorum. Tam aksine. Büyük veya küçük düşünmek tamamen bizim kararlarımıza ve ne kadar ayakta durabildiğimize bağlıdır.

Küçük düşünerek hayatı geçirmek, güzel maaşlar almak, ailesiyle huzurlu yaşamak hayaliniz olabilir. Bunda küçümsenecek bir taraf, yadırganacak bir durum yoktur. Gayet güzel bir yaşam şeklidir bu. Bu yaşama şeklini benimsemek tamamen sana kalmıştır ve her zaman ötesi vardır.

Biz bu yazımızda büyük düşünenlerle küçük düşünenler arasındaki 4 farkı sizin için derledik.

1) Yapabileceğine İnanmak

inanmak

Büyük düşünenlerin küçük düşünenlerden en büyük farkı yapabileceğine inanmaktır. Küçük düşünüp küçük hamleler yapanların bunu böyle yapmasının en büyük sebebi yapabileceğine inanmamaktır. İşte bu noktada büyük düşünenler ayrılırlar ve büyük düşünüp büyük işlerin peşinden koşarlar ve kapasitelerinin belki çok üstünde işleri yapabileceklerine inanarak sonunda o işi başarırlar.

“İster yapabileceğine inan ister yapamayacağına. Sonunda her zaman sen haklı olacaksın.”

2) Risk Almak

risk

Risk almak hep sakıncalıdır. Sonunda kaybetme ihtimali yüksektir. Ancak kazanırsan da çok kazanmış olursun. Ya hep ya hiç durumları yani. Her zaman böyle olmayabilir. Bazen ufak riskler de alabilirsin. Bunlar süreç içinde doğallıkla gelişen durumlardır.

Ancak büyük düşünen biri kendinin farkındadır ve azimlidir. Çalışma hırsıyla beraber büyük risklerin altına girip, çok çalışıp riski fırsata çevirir.

3) Çabalamak

kedi

Büyük düşünmek her zaman çabalamak ve çalışmakla beraber olmalıdır. Büyük düşünmek çalışkanlıkla beraber olmazsa ortada sadece hayalperest birisi var demektir.
Küçük düşünenler belirli saatte başlayıp belirli saatte işi bitirebilirler. Sadece kendilerine verilen görevleri yapıp kenara çekilebilirler. Neme lazım deyip projenin altına elini sokmayabilirler. Yani büyümek istemeyebilirler. Ancak büyük düşünen birisi bunların hiç birini yapmaz. O azimli olur ve zoru başaracağına her zaman inanır.

4) Tanınırlık

einstein

Büyük düşünenlerle küçük düşünenler arasında hikayenin sonunda oluşan çok büyük bir fark vardır. Büyük düşünenler belki şehirlerini değiştirdikleri için, belki ülkelerini değiştirdikleri için, belki de dünyayı değiştirdikleri için hep tanınırlar. Her zaman onların adı tarih kitaplarında yer alır. Her zaman dünyada onların adını anıp onlar hakkında konuşanlar, onlar hakkında sempozyumlar düzenleyip kitap yazanlar olur. Bunu hepimiz her zaman  görüyoruz. Her ay düzenli olarak büyük şahsiyetlerin etkinlikleri oluyor. Onlar bu dünyadan gittikten sonra da isimleri bu dünyada anılmaya devam ediyor.

Küçük düşünenler ise ömründe gördüğü, tanıdığı insanlar tarafından bilinip hatırlanıyor. İsmine sempozyumlar düzenlenmiyor, yaptıklarını veya fikirlerini anlatan kitaplar yazılmıyor.

Her halükarda düşünmek zorundasınız. O halde neden büyük düşünmeyesiniz ki?

 

Kaynak: girisimcikafasi.com

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 291 Yazı / 301,6K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST