Stephen King' in İlham Veren Hayat Öyküsü

Stephen King ve Hayatı

Stephen King Kimdir?

Çağdaş korku, gerilim ve bilim kurgu konularının en popüler yazarlarından biri olan Stephen King’ i çoğumuz bilir ancak pek azımız hayat hikayesini duymuşuzdur.

Stephen King   21 Eylül 1947'de Portland, Maine'de doğdu.   Yedi yaşındayken kendi hikayelerini yazmaya başladı.   Bilim kurgu ve canavar filmlerini izlemekten zevk aldı.

Bilim kurgu ve macera öyküleri ilk edebi çalışmalarını oluşuyordu.   King on iki yaşındayken dergilere kısa kurgu öyküler göndermeye başladı.   O zamanlar hikayelerini satarak herhangi bir   başarı elde edemedi, ancak bir derginin sponsorluğunda düzenlenen deneme yarışmasında birincilik ödülünü kazandı.   Lisede King,   Village Vomit   isimli küçük bir hiciv (insan zafiyetiyle dalga geçme) gazetesine   imza   attı   .   İlk öyküsünü on sekiz yaşında   Çizgi Roman İncelemesi   adlı bir dergide yayınladı.Yazar evine yakın olan Main Üniversitesine gidiyordu. Üniversite de okul gazetesi için haftalık köşe yazıları yazdı. 20 yaşında ‘’ Starling Mystery Stories ‘’ adlı kitapta hikayelerini toparlayarak yayınladı.

Okuldan mezun olduktan sonra öğretmen olarak bir iş pozisyonu bulmaya çalıştı ancak önceleri pek şansı yoktu. King, çamaşırhanede bir iş buldu ve boş zamanlarında 1 yıl süre ile Hampden Academy’ de İngilizce eğitmen olarak görev yaptı. Bu arada hikayeler yazmaya devam etti.

İlk romanı neredeyse tüm yayınevlerinden geri çevrildi. Bunun üzerine romanını çöpe atı. Eşi romanı çöpten alarak onu tekrar denemesi için ikna etti.  

Stephen King eserleri 1970’ lerden başlayarak günümüze kadar 200 kısa hikaye, 54 adet roman ve dünya çapında 350 milyondan fazla kopya satmış ve çok sayıda başarılı filme uyarlanmıştır.

 

 

 


    Girişimci Gazetesi


Projeleri İncele

Organik Aksesuar Üretim Atölyesi

Organik malzemelerle üretilmiş her tür aksesuar

Hedeflenen Fon Miktarı

12.000

Satılmalı.com

Türkiye'nin en yeni seri ilan sitesi.

Hedeflenen Fon Miktarı

50.000

ReezAPP

Restoranlarda artık sıra veya yemeği beklemeyeceğiz.

Hedeflenen Fon Miktarı

30.000