Yatırım AL-MA-MAK İçin 7 Basit Kural

DİKKAT DİKKAT

Bu yazı yatırım AL-MA-MAK için yapılacakları anlatmaktadır.

1) Kimliğini Sakla

kimlik

Örneğin, hiç tanımadığın yatırımcılara işinden bahseden bir mail attığında kendini tanıtma. Bütün yatırımcılar en önemli konu ekip diyor ama boşver, onlar zaten seni tanımıyorsa şanslarını kaybetmişlerdir.

2) Sunum Yapma

gizli

Attığın mesaja işini anlatan bir sunum ekleme. Sadece işi köpürtecek ‘harika, muhteşem, çok kazandıracak’ gibi bir kaç sıfat ile işini tanımla yeter. Gerisini onlar hayal etmeli. Bu bağlamda işin detaylarına da girmemelisin.   Gizli olduğunu söyle. Daha ilk günden yatırımcıya güvenmediğini belirt. Onlar yatırımcı olarak çok yüksek ihtimalle benzer pek çok iş görmüşlerdir ama sen, detaya girip diğerlerinden neyi farklı yaptığını anlatmamalısın.

3) Rakip Gösterme

rakip

Rakibim yok demelisin. Şu anda müşteri bu sorunu nasıl çözüyor, nereye para harcıyor bir önemi yok. Zaten onlar sen ortaya çıkınca teker teker kapanacak, o yüzden de onlardan rakip diye bahsetmeye değmez olduğunu bilerek hareket et.

4) Alternatif Projelerden Bahset

proje

Yatırımcıya diğer projelerinden de bahset. Bu iş çok büyük olacak ama bu iş büyümezse yedekte diğerlerinin de olduğunu, olmaz ama bir sıkıntı çıkarsa onlarla zaten zengin olacağını yatırımcı bilsin. %100 zamanını tek işe ayırarak tüm yumurtaların tek sepette olmadığını görsün.

5) Yeterliliğini İfade Et

anahtar

Bu işin altından tek başına kalkacağını söyle! Bu işi yıllardır yaptığını ya da kodlamada ne kadar iyi olduğunu o yüzden ortak ya da çalışana ihtiyacın olmadan bu işi rahatlıkla yapabileceğini, başka kimsenin olmadığını net anlat.

Neden yatırım ihtiyacın var diye sorulursa, basitçe ‘tabii ki reklam' diyerek geçebilirsin. İşin zaten harika, reklamla duyulduğunda da uçacak, bir tek ona para lazım bu kadar basit ama nereye, nasıl, kaça reklam verceksin, onların da bir önemi yok. Pazarlama projeksiyonu vermene gerek yok.

6) Matematik Hesaplarına Girme

matematik

Matematikten genel olarak uzak dur. Ürününü ne kadara satacağını, ürün başına ne kadar kar edeceğini, önümüzdeki aylarda ne kadar satmayı planladığını, gelirini ve giderlerini modelleme.

7) Hala Başaramadıysan...

Sana artık yardım etmemiz pek mümkün görünmüyor...

 

 

Bora Yılmaz'ın Twitter paylaşımından alıntırdır.


    Girişimci Gazetesi


Projeleri İncele

Bu Büyük Acıya Ortak Ol! Support Them Now!

Bu sayfa Christchurch Katliamı'ndan etkilenenlere destek vermek için tasarlanmıştır. This page is designed to channel support to those affected by the Christchurch Massacre.

Hedeflenen Fon Miktarı

100

BUL7 | Merkezi Olmayan Arama Motoru

Veri hususunda kalıcı ve merkezi olmayan, çok yönlü bir sorgu sistemi.

Hedeflenen Fon Miktarı

50.000

Virgül Dergisi

Türk gençliği tarafından, Türk gençliği için hazırlanmış bir dergi oluşturmak

Hedeflenen Fon Miktarı

8.000