Loading

Agofon Basın Bülteni

Sanatçılar Corona Virüs'e Karşı Birleşti

Agofon Basın Bülteni

Ülkemizde Covid-19 salgınına karşı alınan tedbir kararlarıyla kültür sanat alanındaki faaliyetlerin tümü durdu. Sahneler kapandı, oyunlar iptal oldu, konserler sustu. Mesleğini icra edemeyen nice sanatçılar da öngöremediği bir işsizlik sürecine girmiş oldu. Bu süreci atlatabilmenin yollarını arayanlar da oldu. Kendi alanlarına ışık, diğerlerine örnek olacak bir proje haberi geldi: Orkestra Sanatçıları Destek Fonu AGOFON. Ülkemizin sayılı gençlik orkestralarından biri olan Agora Gençlik Senfoni Orkestrası’nın daimi şefi ve müzik direktörü Murat Ömür Tuncer, koronavirüsüne karşı yevmiyeli genç müzisyenleri destekleyen bir fon projesi geliştirdi. Projenin destekçileri arasında Gürer Aykal, Tülay Günal, Enver Aysever, Sevinç Erbulak, Demir Demirkan, Gülsin Onay, Ruşen Güneş, Cem Mansur,  Barış Atay, Orhun Orhon, Bülent Parlak, Özcan Ulucan, Hande Dalkılıç, Masis Aram Gözbek, Emir Ersoy, Emrah Elçiboğa, Orhan Aydın, Emre Şen ve Semir Aslanyürek gibi ülkemizin çeşitli sahne sanatlarında etkin performanslar sergilemiş birçok değerli sanatçı ve Boğaziçi Caz Korosu ve Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası gibi topluluklar da bulunuyor.

ELON MUSK ÖRNEK ALINDI

AGOFON Türkiye’de ilk kez denenen “açık kaynaklı” bir kültür sanat modeli olarak öne çıkıyor. Projenin her adımının kamuoyuyla anlık olarak paylaşıldığı bu modele göre, toplumsal dayanışma ve ortak iş gücü, dijital çağa adapte ediliyor. Dünyaca ünlü girişimci Elon Musk da projelerinde bu iş modelini kullanıyor.

 

YENİ ÇAĞIN YENİ KÜLTÜR SANAT MODELİ

Bu projeyle genç şef; birbirinden yetenekli, pırıl pırıl birçok genç müzisyenin yaşadıkları maddi olanaksızlığa karşı bir çözüm hareketi başlatmış olduklarını söylüyor. Bunu yaparken de bir tür kültür sanat alışverişi ile, destekçi ve müzisyen arasında karşılıklı organik bir bağ kurmayı hedefliyor. AGOFON projesine verilecek her destek; hâli hazırda mesleğini icra edemeyen, aktif meslek hayatlarında ise güvencesiz çalışmak zorunda kalan birçok genç müzisyene, geleceklerini sürdürebilmeleri için nitelikli bir dijital kültür sanat modeli yaratacak. Kendinizi sorumlu hissetmeniz için sanatın ve müziğin hayatınızda ufacık da olsa bir yere sahip olması yeterlidir diyen Tuncer, tüm sanatseverleri www.agofon.com üzerinden projeye destek olmaya davet ediyor.

 

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST