Loading

Apple iOS 11 ARKit ile artırılabilir gerçekliğe yeni bir boyut kazandırıyor

Apple ARKit ile artık haritalar, navigasyon, mimari ve oyun uygulamalarına yeni bir boyut kazandırmayı hedefliyor.

İçindekiler [Göster / Gizle]
  1. ..1.   Apple iki aydan daha az bir süre önce WWDC‘de iOS 11 ARKit platformu'nu duyurmuştu. Geliştiricilerin iPhone ve iPad üzerinde arttırılmış gerçeklik deneyimi sunmasını sağlayan ARKit ister tasarım alanında olsun, ister oyun şimdiye kadar bir çok farklı şekilde kullanıldı. Ancak ARKit’in bu defa bize artırılmış gerçekliğin haritaları ve navigasyonları nasıl geliştirebileceğini gösterdi.
  2. ..2.   
  3. ..3.   Apple’ın AR özelliklerini tüm dünyadaki kullanımına sunmasına neredeyse aylar var. Şu an sadece demo versiyonu kullanılabilen ARKit’ten beklentiler ise oldukça yüksek. Zira ARKit’in ekstra bir donanım olmadan, geniş bir kullanıcı ağı ve her gün platformun yeni özelliklerini kullanıma açan yazılımcıları var.
  4. ..4.   Görünen o ki, arttırılmış gerçekliği deneyimlemek isteyenler için en popüler platform ARKit olacak. Üstelik analistler, Apple’ın ürettiği VR ve AR başlıklarındaki satış oranlarına bakıldığında kullanıcıların bu yeni teknolojiyi daha çabuk sahipleneceğini düşünüyor.
  5. ..5.   iOS yazılım geliştiricisi Andrew Hart dün Twitter’da bir video paylaşarak ARKit ve CoreLocation üzerine yaptığı bir çalışmayı takipçilerine gösterdi. Videoda oklar ve çizgilerle arttırılmış gerçekliğin haritalarda ve yön bulmada kullanışlı olabileceğini gösteriyor. 
  6. ..6.   ARKit iOS 11 piyasaya sürülmeden yani güz aylarının sonuna yaklaşmadan tamamen kullanıma açılmış olmayacak. Fakat yazılım geliştiricilerinin demo üzerinde yaptığı çalışmalara bakılacak olursa ARKit’in kullanıcılara sunabileceği çok şey var!

Apple iki aydan daha az bir süre önce WWDC‘de iOS 11 ARKit platformu'nu duyurmuştu. Geliştiricilerin iPhone ve iPad üzerinde arttırılmış gerçeklik deneyimi sunmasını sağlayan ARKit ister tasarım alanında olsun, ister oyun şimdiye kadar bir çok farklı şekilde kullanıldı. Ancak ARKit’in bu defa bize artırılmış gerçekliğin haritaları ve navigasyonları nasıl geliştirebileceğini gösterdi.

Apple’ın AR özelliklerini tüm dünyadaki kullanımına sunmasına neredeyse aylar var. Şu an sadece demo versiyonu kullanılabilen ARKit’ten beklentiler ise oldukça yüksek. Zira ARKit’in ekstra bir donanım olmadan, geniş bir kullanıcı ağı ve her gün platformun yeni özelliklerini kullanıma açan yazılımcıları var.

Görünen o ki, arttırılmış gerçekliği deneyimlemek isteyenler için en popüler platform ARKit olacak. Üstelik analistler, Apple’ın ürettiği VR ve AR başlıklarındaki satış oranlarına bakıldığında kullanıcıların bu yeni teknolojiyi daha çabuk sahipleneceğini düşünüyor.

iOS yazılım geliştiricisi Andrew Hart dün Twitter’da bir video paylaşarak ARKit ve CoreLocation üzerine yaptığı bir çalışmayı takipçilerine gösterdi. Videoda oklar ve çizgilerle arttırılmış gerçekliğin haritalarda ve yön bulmada kullanışlı olabileceğini gösteriyor. 

 

ARKit iOS 11 piyasaya sürülmeden yani güz aylarının sonuna yaklaşmadan tamamen kullanıma açılmış olmayacak. Fakat yazılım geliştiricilerinin demo üzerinde yaptığı çalışmalara bakılacak olursa ARKit’in kullanıcılara sunabileceği çok şey var! 

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST