Loading

Başarılı Girişimcilerin Hafta Sonu Rutinleri

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsan hafta sonları da dahil zamanını doğru değerlendirmelisin.

Çoğumuz yoğun çalışma temposu içerisinde hafta sonunu bekleriz. Geç saatlerde uyanmak, ayaklarımızı uzatıp televizyon seyretmek veya kitap okuyarak miskinlik etmek isteriz. Başarılı girişimciler ise bunun tersine zamanlarını en efektif şekilde kullanarak hafta içi hafta sonu ayrımı yapmaksızın çalışmak ister.

İşte Başarılı Girişimcilerin Hafta Sonu Alışkanlıkları

1) Erken Uyanmak


Başarılı bir girişimci hafta sonlarını uzun süreli uykularla öldürmez. Sabah erken saatlerde kalkar ve üzerinde çalıştığı projelerle ilgilenir. Bilir ki, hafta sonu uyursa kalan işler hafta içinde yoğunlaşacaktır. Örneğin; Twitter kurucularından Jack Dorsey sabah 5.30'da kalkar ve 9 kilometre koşar. Sonrasında hafta içi yetiştiremediği konular üzerinde çalışır.

2) Egzersiz Yapmak


Spor yapmak seni her zaman sağlıklı, zinde ve enerjik kılacaktır. Hafta içi spor yapmaya zaman ayıramıyorsan, hafta sonu mutlaka koşmak, yüzmek, doğa yürüyüşleri, bisiklete binmek gibi aktivitelerde bulun. Sağlık, spor ve doğru beslenme başarılı bir girişimcinin hayatında çok önemlidir. Bu sana ruhsal açıdan da sağlık getirir. Spor yapmıyorsan mutlaka kendine bununla alakalı bir hedef koymalısın.

3) Sosyal Aktivitelere Katılmak


İnsanlar sosyal varlıklardır ve bunu koruyabilmeleri için sosyal bir hayatlarının olması gerekir. Hafta sonları mutlaka ailenle veya arkadaşlarınla zaman geçir. Sinema, tiyatro, konferans, konser gibi aktivitelere katıl. Yeni insanlarla tanışmak ve yeni bağlantılar kurmak için toplum yararına çalışan derneklerde gönüllü olabilir veya kulüplere katılabilirsin.

4) Proje Üstünde Çalışmak


Hafta sonları projen ile baş başa kalmak için uygun bir zaman. Hafta içi yoğun tempodan odaklanamadığın projene tamamıyla konsantre olabilirsin.

5) Yaratıcı Faaliyetlerle Uğraşmak


Başarılı girişimcilerin hemen hepsi yaratıcı faaliyetler için zaman ayırır. Bilir ki başarılı ve üretken olmak için yaratıcı etkinliklerde bulunmak gerekir. Yaratıcı faaliyet olarak fotoğrafçılık, kitap yazmak, koleksiyonerlik, herhangi bir müzik aleti çalmak vs.

6) Yalnız Zaman Geçirmek


Kendinle baş başa kalmak, kendini dinlemek, toparlamak için yalnız geçireceğin zaman dilimleri ayarla. Telefonla ilişiğinizi kes, maillerine ve mesajlarına bakma. İnternette, sosyal medyada gezinme. Kendi iç muhasebeni yap. Kitap oku. 

7) Yeni Yerler Keşfetmek


Hafta sonları küçük kaçamaklar için idealdir. Yeni şehirler, yeni sokaklar görmek; farklı atmosferlerde yer almak bakış açını tazeler, olaylara ve olgulara yeni bir perspektiften bakmanı sağlar. Yeni yerler keşfetmek için illa şehir dışına çıkman gerekmez. Hafta sonlarında yaşadığın şehri keşfe çıkabilirsin. Önemli olan mekan ve bakış açısını değiştirmektir. 

8) Yeni Haftayı Planlamak


Hafta sonu haftayı planlamak için harika bir zamandır. Başarılı bir girişimci pazar günü masa başında gelecek haftanın planını yapar. Örneğin; Pazartesi yapılacak olan toplantının gündemini belirler, randevu saatlerini düzenler vs.

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 306 Yazı / 387,6K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi

Sedat 19 Ocak 2020 - 22:20:09

Yanıtla

Mail listesine kayıt olmak isterim


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST