Loading

Başarılı Olmuş Girişimlerin Altında Yatan Hikayeler

Başarılı olmuş girişimlerin hayata geçme sürecindeki aşamaları öğrenmemiz bizim için ileride fayda sağlayacağı kesin...

SİMİT SARAYI

Haluk OKUTUR (Simit Sarayı Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı)

Üniversitenin son yıllarına gelen Haluk OKUTUR herkes gibi okul bitince ne iş yapacağını düşünüyordu. Aklına güzel bir fikir geldi. İnsanlar ceplerindeki en küçük parayla en çok ne almak istiyorlardı? Bu ürünlerin bir listesini yaptı. Listenin ikinci sırasında simit vardı. O andan itibaren kendi tabiriyle simitçi olmaya karar veren Haluk Okutur şu anda 10 bin çalışanı olan yurt içi ve yurt dışında yüzlerce bayisi olan kocaman bir kuruluşun sahibi konumunda.

 

YOUTH HOLDING

Emrah KAYA (Youth Holding Kurucusu)

Üniversite üçüncü sınıf öğrencisi iken uluslararası bir kahve markasından bir iş alan Emrah Kaya bu işi yapabilmek için gerekli olan sermayeyi bulabilmek için önce babasından yardım istedi fakat bulması gereken sermaye babasının maaşının 20 katı kadar bir miktardı. Bu şekilde çözüm bulmayacağını anlayan Emrah Kaya ve o zaman ki ortağının aklına müthiş bir fikir geldi Tarkan konserinde zil satmak! Ve doğru duydunuz Kuzu Kuzu albümü için verdiği konserde Tarkan’ı dinlemeye gelenlere Tarkan’ın sahnede kullandığı zillerden satan ikili bu işten harikulade para kazandılar.


ACUN MEDYA

Acun ILICALI (Sunucu, Yapımcı)

Acun Ilıcalı, Acun Medya’yı kurma sebebi olarak yaptıklarının ona yetmemesi olduğunu belirtiyor. Bu girişimde bulunurken iyi bir maaşla çalıştığını keyfinin yerinde olduğunu ama risk almak istediğini de ekliyor. Ve girişimcilere bir tavsiyesi var; “Eğer ruhunuzda girişimcilik yoksa girişmeyin kardeşim ama varsa da risk almanız gerekiyor.”


DÜŞYERİ ÇİZGİ FİLM STÜDYOLARI

Ayşe Şule BİLGİÇ (Düşyeri Çizgi Film Stüdyoları Kurucu Ortağı)

Yerli değerlerle beslenen bir çizgi filmin ve çizgi film karakterinin kendisi için bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Ayşe Şule Bilgiç bu ihtiyacının toplumda da mutlaka bir yansıması olduğunu düşünerek motive olmuş ve yerli çizgi film üretme işine girişmiş. İlk etapta yeterli maddi gücü olmadıklarını belirtirken en büyük avantajlarının da ekip olarak bu işe gerçekten gönül vermiş olduklarını da üstüne basa basa belirtiyor. Zorluklara rağmen inançlarından ve çalışmaktan vazgeçmeyen Düşyeri ekibi kurulduktan 8 yıl sonra hedefledikleri başarıya ulaşmışlar, kendileri bugün hepimizin bildiği Pepee isimli çizgi film karakterinin yaratıcıları.


PEGASUS

Ali SABANCI (Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı)

Ali Sabancı başarılı bir girişimin kendi kendine şekillenmediğini ancak iyi gören, iyi analiz edebilen ve iyi değerlendiren kişiler tarafından oluşturulabileceğini vurguluyor. Ayrıca hiç bir başarılı ürünün kısa zaman içerisinde oluşmayacağını ve uzun zaman alabileceğinin de altını çiziyor. Ve bir şeyler yapmak amacında olan kişilere de şöyle sesleniyor; ‘Evde televizyon karşısında oturup ilham gelmesini beklemeyin’.

Haber Kaynağı: www.girisimcikafasi.com

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST