Loading

Beni “Like” ladıklarımdan mı yoksa Avatarımdan mı tanırsınız?

Oysaki istemsiz “like” lar da çoktur, hepimizin çevresinde hepsi olmasa da bazı arkadaşlarımızca dm kutularımızda paylaşımları gelir “like” la beni ister, hakkında çok bilgi sahibi olduğunuz birini “like” ladığınız gibi aksine hiç bilgi sahibi olmadığınız birini de “like” lama hep olmuştur.

avatarım

Dijital dünyada “like” ladıklarınız üzerinden hakkınızda envanter üretildiği, nihayetinde her “tık” ladığınızın bir raporu olduğu velhasıl dijital ayak izlerimize dikkat etmemiz gerektiği sıklıkla dile getirilmektedir.

Oysaki istemsiz “like” lar da çoktur, hepimizin çevresinde hepsi olmasa da bazı arkadaşlarımızca dm kutularımızda paylaşımları gelir “like” la beni ister, hakkında çok bilgi sahibi olduğunuz birini “like” ladığınız gibi aksine hiç bilgi sahibi olmadığınız birini de “like” lama hep olmuştur.

Bu tür muğlaklar (bilişsel belirsizlik) yerine kişinin avatarı daha az belirsizlik yaratıyor gibi;

“Patterson’a göre “fiziksel karakteristikler, görüntü ile sağlanan ipuçları, vokal ipuçları ve geniş aralıktaki sözsüz davranışlar” sözsüz iletişimde diğer bireyler tarafından neredeyse hiçbir bilişsel emeğe gerek kalmadan algılanır (Patterson, 1995, s.3). Brugoon ve Hoobler bu yaklaşımı genişleterek görsel iletişim ipuçlarının sözlü iletişimden daha önemli olduğunu ve eğer bir görsel ipucu ile sözlü ipucu birbiri ile çakışıyorsa görsel bilginin baskın olduğunu ortaya koyar (Burgoon ve Hoobler, 1994, s.282). ”

“[…] diğerinin kendisini sunmadaki dürüstlüğü ve bu sunumun diğerinin çevrimdışı kimliği ile olan ilişkisi” (Ramirez ve diğerleri, 2002, s.225) olarak bakarsak;

Avatarların hukuki kişiliği üzerine kişinin fiili hayatındaki haliyle irtibat kurulabilen, somut emare taşıyorsa, kişinin gerçek kişiliği ile avatarı arasında bir bağlantı var ve hukuki olarak kanıt niteliği ise..

Bu durum dijital dünya yani yeni dünyada meşhur “anonimliği” de ortadan kaldıracak şekilde tasarlanabilir mi?

Mesela benim avatarım ile fiili hayattaki gerçek ben arasında bir nev-i gen ile irtibat olabilir mi? Güvenlik doğrulama gibi,

Yani benim öyle bir avatarım var ki asla aklınıza anonim olmaya çalışıyormuşum gibi bir soru işareti bırakmayacak?

Velhasıl dijital dünyada hepimizin kendince bir iletişim ağı var ben buna dijital kabilem diyorum, e ne de olsa hepimiz kabile yaratığı değil miyiz? 😊

Beni dijital dünyada söylemlerimden ya da “like” ladıklarımdan ziyade avatarımın daha iyi tanımladığını düşünürsek, bu neden herkes için geçerli olmasın ki!

Henüz inşaa aşamasında olan bu yeni dünyada “anonimlik” i marifet bilenlerle böyle bir derdi olmayanları hukukun ve devletin birbirinden ayırmasının büyük önemi olduğunu düşünüyorum..

Bu ayrımlara dair net çerçeveler çizilmesi halinde de gelişmesine katkı sunacağını düşünüyorum..

Bana “avatar” ın gen düğümlü kim olsun deseler net babaannem derdim çünkü tüm genlerimi değilse de hayatta beni tanımlayan tüm karakteristik genimi ondan aldığımı hissederim hem de tüm benliğimle..

Hadi sizde müsaitseniz tabi ve de isterseniz; gözlerinizi bir 2 dakika kapatıp düşünün bakalım içinizdeki ses ne diyecek? Avatarınız gen ile düğümlü olsa kim olurdu diye..

Yasemin Kuleyin
Standart Üye / 2 Yazı / 193 Okunma

EkoAvrasya Vakfı Danışma Kurulu Üyesi, TDMMB Bilişim ve İnovasyon Komisyon Başkanı, Harita Yük. Müh., U.arası Stratejik Sürdürülebilir Proje Yöneticisi, mikro MBA, PM Sertifikalı olup, mülkiyet mühendisliği ile hukuk arasındaki ortak dil geliştirmek üzerine çalışan; özel hukukta 3 temel derste akreditasyon ve uygulamalı eğitimler almakla beraber özel hukuk alanında atölye uygulama dahil eğitimlere katılmakla birlikte İstanbul Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri lisans eğitimine ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sürdürülebilir Yönetim: Perspektif ve Uygulamalar Sertifika Programı devam etmektedir.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST