Loading

Bir Franchise Sahibi Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Franchise bugün pek çok girişimcinin ilgisini çeken ve "Güvenli Sular" olarak gördüğü bir iş geliştirmedir. Ancak bu iş geliştirmenin de kendi içinde çok ciddi zorlukları ve bilinmesi gereken önemli noktaları bulunuyor.

"Franchising, bir ürün veya hizmetin imtiyaz hakkına sahip tarafın, belirli bir süre şart ve sınırlamalar dahilinde işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin bilgi ve destek sağlamak sureti ile, imtiyaz hakkını ticari işler yürütmek üzere ikinci tarafa verdiği imtiyazdan doğan, uzun dönemli ve sürekli bir iş ilişkilerinin bütünüdür."

Franchise sahibi olmak daha risksiz bir iş girişimi gibi görünse de, bazı noktaları göz önünde bulundurmakta fayda var. 

1) Büyük Sermaye

sermaye

Bir işletmeyi franchising yapmak pahalı bir iştir. Franchise danışmanları, avukatlar, marka uzmanları içerebilir. Franchise'yi hazır hale getirmenin gerçek maliyetini insanlar genel olarak çok fazla hafife alma eğiliminde. Yavaş ve istikrarlı büyümeye dayalı, gerçekçi tahminler yaptığınızdan emin olun. Unutmayın ki, ne kadar çok franchise'niz var ise o kadar kalitelisiniz anlamına gelmiyor. Bir franchise'nin parçası olmak istediğinizde de bu sermaye durumu aynı şekilde küçümsenmemesi gereken bir dinamik oluşturmaya devam edecektir. Elbette markanın bir marka değeri olduğundan dolayı işinizi bilinmeyen bir markaya göre daha kolay büyütebilirsiniz. Ancak bu markanın olumlu yanları kadar olumsuz yanlarından da etkileneceğinizi unutmamanız sizin yararınıza olacaktır.

2) Mental Yeterlilik

zihin

Franchising duygusal olarak zor olabilir. Özellikle de işinizi büyütmeye çalışırken, girişiminizin ilk zamanlarında sizi zorlaması çok muhtemel olacaktır. Zira şube vereceğiniz her girişimci ile iş ilişkisi kurmaya başlayacaksınız. Sizin girişiminiz yani bebeğinizi bir noktada o insanlara da emanet ediyor olacaksınız. Franchise veren taraf olarak sizin sorumluluğunuz yalnızca kendinize değil, aynı zamanda işe alım, işletmeyi yönetme ve yönetim ve personel kararları alma konularında tüm franchise şubeleriniz için de geçerli olacaktır. Zorlu kararları hızlı alın ve duygularınızın önünüze geçmesine izin vermeyin. Franchise ekibiniz bunu yapmanıza ve durmadan devam etmenize ihtiyaç duyacak.

3) Doğru Vizyon Paylaşımı

isortakligi

Markaya ve nereye gitmek istediğinize dair net bir vizyona sahip olabilirsiniz, ancak sizin dışınızdaki insanlarla büyümeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor! Vizyonunuzu Franchise alanınıza iletmek, onlara yalnızca nasıl bir işe yatırım yapacaklarını hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda Franchise veren taraf olarak, işi belli bir yöne götürme konusunda karar verdiğiniz anlamına gelir. Franchise sahiplerinin, kararları neden aldığınızı veya belirli bir yoldan neden gittiğinizi görebilmeleri ayrıca öneme sahiptir. Bunları onlarla paylaşmanız, Franchise sahiplerinin markanızdaki kilit paydaşlar olduğu için hayati derecede önemli olduğu, onlara karşı sorumlu olduğunuz anlamına gelir. Bu da Franchise'lerinize güven aşılayacaktır.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST