Loading

Boş Zamanınızı Nasıl Artırırsınız?

Yoğun bir iş gününün sonu, sıkışık trafikte dinlenebilmek için evinize ulaşmaya çalışıyorsunuz.

Yoğun bir iş gününün sonu, sıkışık trafikte dinlenebilmek için evinize ulaşmaya çalışıyorsunuz. Sonunda evinize geldiğiniz zaman, ön kapıyı açıp hemen koltuğa sıçrıyorsunuz. Çok yorgunsunuz.

Bu senaryo size tanıdık geliyor mu?

Bu kesinlikle hepimizin ortak senaryosu. Ancak, onu daha da kötüleştiren şey süreklilik arz etmesi. Birçok insan bunu yılın hemen her iş gününde yaşar.

O zaman insanların çoğunluğunun işiyle boğulmuş ve yaşamın talepleriyle hırpalanmış hissetmesi şaşırtıcı değildir. İstediklerini elde etmek ve yapmak istediklerini yapmak için sadece zamanları ve enerjileri yokmuş gibi hissediyorlar.

Bu duruma örnek vermek için, tam zamanlı çalışan ebeveynlerin yaşadığı baskıların bir anını ve faturalarını ödemeye devam etmek için birden fazla işte çalışmak zorunda kalan birçok insanı düşünün.

İşte bunun için size hayatınızı düzenlemenin basit yollarını göstereceğim, böylece gerçekten yapmak istediğiniz şeyleri yapmak için zamanınız olacak.

Programınızın kontrolünü elinize alın.

Tıpkı para gibi zaman için de bir bütçeniz olmalı.

Çünkü zaman yenilenemez. Yani bir kez harcandığında tekrar geri alamazsınız. Bu yüzden zamanınızın nereye gittiğini ve nerede gelişebileceğinizi anlamak önemlidir. Özellikle de kendinizi her şeyin içerisinde boğulmuş hissediyorsanız.

Önceliklendirme

Her gün muazzam bir 34 GB’ lık bilgi aldığınızı öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bu aynı 24 saatlik dönemde ürettiğiniz 50.000 düşünceyi de kapsar.

Bu miktardaki zihinsel aktivite ve baskıyla neden bunalmış hissedebileceğinizi görmesi kolaydır.

Neyse ki, aklınızın kontrolünü geri almanın basit bir yolu var. Ve bunun için neredeyse her gün yanınızda taşıyacağınız bir şeyi kullanmayı gerektirir. Akıllı telefonunuzu.

Evet, akıllı telefonunuz mükemmel bellek ve organizasyon aracı olarak hareket edebilir.

Önünüze çıkan tüm önemli şeyleri hatırlamaya çalışmak yerine, akıllı telefonunuzun sizin yerinize hatırlamasına izin verebilirsiniz. Ayrıca günlerinizi, haftalarınızı, aylarınızı ve yıllarınızı planlamanıza ve izlemenize yardımcı olabilir.

Şimdiye kadar, akıllı telefonunuzu yalnızca sosyal medya, haber uyarıları, telefon görüşmeleri ve öz çekimler için kullanmayı düşünüyorsanız hata yaparsınız. Telefonunuz bu şeylerden çok daha fazlasını yapabilir. Özellikle doğru uygulamaları yüklerseniz.

  Daha önce hiç kullanmadıysanız bakın neler yapabilirsiniz:

  • Toplantılar, doğum günleri ve yıldönümleri gibi önemli tarihleri ​​atlamazsınız. Önemli zamanlar ve tarihler için hatırlatıcılar ve alarmlar ayarlayabilirsiniz.
  • Gelecek günleri, haftaları ve ayları kolayca görüntüleyebilirsiniz.
  • Takviminizi, eşiniz veya iş arkadaşlarınız gibi diğer kişilerle paylaşabilirsiniz.
  • Bir kuruş harcamanıza gerek yok.Formun Üstü

Formun Altı

Delegasyon

Sahip olduğunuz enerji ve itici güç ne kadar güçlü olursa olsun unutmayın ki siz sadece bir insansınız. Bu da elde etmek istediğiniz şeyler üzerinde çalışmak için yalnızca sınırlı bir süreniz olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle delegasyon, sağlıklı ve başarılı bir yaşamın bu kadar önemli bir parçası.

Delegasyon tam olarak nedir?

Kalitenizi arttırma fırsatı sunmak için dışarıdan bir kaynaktan destek alarak zaman ayırmak olarak tanımlanabilir.

Örneğin bahçıvan değilsin ama evin arkasındaki bahçeni ormana çevirmekten hoşlanıyorsun. Her hafta ya da sadece yaz aylarında depona gidip paslı eski çim biçme makinenizi çıkarırsın. Baştan sona kadar, çimlerinizin yarı düzgün görünmesini sağlamak için yaklaşık 2 saat harcarsınız.

Ama bahsettiğim gibi bahçıvanlık senin işin değil. Açıkçası çimleri düzenli olarak kesmek zorunda kalmak, hafta sonları boş zamanlarınızda yiyen acı bir angarya haline geldi.

Sorununun bir çözümü var.

Yardımcı olmak için profesyonel bir bahçıvan, hatta komşu bir çocuğu kiralamayı tercih edebilirsiniz. Çimlerinizi kesmek ve çiçek yataklarınıza bakmak için her hafta gelebilecek birisine ihtiyaç duyarsınız. Bu sadece sizi zahmetten kurtarmaz aynı zamanda sana ayda birkaç saat fazladan boş zaman kazandırır. Bu zamanı hayal ettiğiniz her şeye, belki bir müzik aleti öğrenmeye, bir kitap yazmaya ya da sadece arkadaşlarınızla ve ailenizle buluşmak için kullanabilirsiniz.

Neyi devredeceğinize karar verdikten sonra, yetki vermeye başlayın.

İşte bu noktada hayatınıza somut faydalar görmeye başlayacaksınız. Daha fazla enerjiye, daha fazla zamana sahip olacaksınız ve ayrıca uzun zamandır yaptığınızdan daha özgür ve daha mutlu hissedeceksiniz.

Alışkanlık Geliştirme

Hepimizin iyi ve kötü alışkanlıkları var. Ancak kötü alışkanlıkların zaman kaybetmenize neden olabileceğini düşünmemiş olabilirsiniz.

Bunun hızlı bir örneği, günün başlangıcı ile ilgilidir.

Bir alarmla uyanıyorsanız, alarm çaldığında derhal yataktan mı çıkıyorsunuz ya da erteleme düğmesine mi basıyorsunuz?

Erteleme o zaman için iyi bir şey gibi görünebilir, ama kesinlikle kötü bir alışkanlık. Sabahları sadece 10 dakika erteleseniz bile, bu hobilerinizi uygulamak için veya haftalarca kariyerinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz haftada bir saattir.

Neyse ki, erteleme sadece bir alışkanlıktır. Ve alışkanlıklar değiştirilebilir.

Tüm alışkanlıklar belirli bir davranışın sürekli tekrarı ile oluşur.

Elbette, bir alışkanlık edinildikten sonra, kırılması çok zordur (sadece insanların alkol veya sigarayı bırakma güçlüğü hakkında düşünün).

Ancak, bunu yapmanın bir yolu var ...

Bir alışkanlığı kırmaya çalışmak yerine, onu daha olumlu bir şeyle değiştirmeye çalışın.

Mesela ertelemeye geri dönersek, alarmınız çaldığında kendinizi yataktan kalkmaya zorlarsanız, sonraki 10 dakikayı hafif bir egzersiz için kullanabilirsiniz. Şimdi, bu muhtemelen ilk birkaç gün için yapılması çok zor bir şey olur. Ancak yılmadan devam edin ve sadece ertelemenizi egzersizle değiştirmek kolaylaşmayacak, birkaç hafta sonra sizin için bir alışkanlık haline gelecektir.

Başka bir deyişle, eski, olumsuz alışkanlığınız yerine yeni, pozitif bir alışkanlık gelecektir.

Vaktinizi Geri Kazanın

Şimdi boş zamanınızı önemli ölçüde arttırmanın sırlarını biliyorsunuz.

Zaman yönetiminizi geliştirmek ve görevlerinizi zamanlamak için akıllı telefonunuzu kullanın ve zamanınızı boşa harcayan alışkanlıklarınızı verimli alternatiflerle değiştirin.

Geriye kalan tek şey, harekete geçmeye başlamanız.

Ünlü atasözünün dediği gibi:

“Bin mil yolculuk tek bir adımla başlar.”

Hakan Yıldız
Yönetici / 319 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST