Loading

Çin'de "Yapay Zeka" Okul Müfredatına Giriyor

Gelecek yıl Çin'de, yapay zeka becerilerini kapsayan ders kitapları birçok okulda seçmeli ya da okulun temel müfredatının dersi olarak okutulacak.

Habere geçmeden önce, yapay zekanın ne olduğundan biraz bahsedelim...

Yapay Zeka Nedir?

yapayzeka

Yapay zeka, son dönemlerde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tartışılmaya başlandı. Bir grup yapay zekanın insan gücünü azaltacağını, bu nedenle işsizliğe yol açacağını diğer grup  ise büyük fırsatlar doğuracağını öngörüyor. Kısaca nedir bu yapay zeka?

Yapay zeka; insan doğasına benzer davranışlar sergileme, sayısal mantık yürütme, hareket, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür. Yani yapay zeka; bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini sağlar.

Yapay zekaya herhangi bir A sorusu yönetildiğinde daha önce verilen veya tanımlanan A sorusunun cevapları arasından en rasyonel olanını seçip sunar. Bu nedenden dolayı A sorusu gelince her defasında yapay zeka A sorusunun cevaplarını süzer ve en rasyonel olanını sunar. Yapay zeka günümüzde A sorusu örneğinden daha fazlasını yapmaktadır.

Yapay zekayı tek başlık altında ele almak hata olur. Makine öğrenimi (Machine learning) ve Derin öğrenme (Deep learning) gibi kavramlar yapay zekayı oluşturan kapsayıcı terimlerdir.

 

Yapay Zekanın Olumlu Yönleri

robot

Yapay zekanın faydalı olduğu alanlar arasında arama algoritmaları, otomotiv, modern GPS sistemleri ve sağlık hizmetleri gibi alanlardan bahsedebiliriz. Ülkeler yapay zekayı ilerleyen dönemlerde hastalıkları engellemek için kullanabilecekler. Uzaya akıllı robotlar gönderilerek uzay hakkında daha çok bilgiye sahip olunabilir ve insanlığın uzun süredir kendisine sorduğu birçok sorunun cevabı bulunabilir. Maden ve yakıt çıkarmak gibi tehlike arz eden ve zahmetli işlerde robotlar kullanılabilirler. Ayrıca zaman, güç, tekrar gerektiren olayların altından etkilenmeden, yorulmadan ve başarıyla ayrıca en az hata ile kalkabilirler. Duyguları olmadığı için mantıklı kararları almakta zorlanmaz ve yaptığı işte verimliliği arttırabilirler. Örnekler de daha fazla artırabilir.

 

Çin'de Yapay Zeka ile İlgili Önemli Gelişme

cinfeneri

Tüm bu faydalardan yola çıkarak Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, gelecek yıl yapay zeka becerilerini kapsayan ders kitapları birçok okulda seçmeli ya da okulun temel müfredatının dersi olarak okutulacak. İlk ve ortaokullar için 10 seri şeklinde hazırlanan kitapların 6'sı eğitime hazır hale getirilirken, bu kitaplarla öğrencilere bilgisayar becerileri, mühendislik, teknoloji yazarlığı gibi bilgilerin yanı sıra yapay zekaya yönelik sistematik bilgiler verilecek.

Ayrıca, kitapların oluşturulmasında yardımcı olan Şıncın merkezli yapay zeka ve robotik çalışmalar şirketi UBTECH'in Başkan Yardımcısı Pang Cienşin, Çin hükümetinin yapay zeka eğitimine destek vermesine rağmen bu alanda hala yeterli yetişmiş öğretmen ve öğretim kaynağı olmaması ve okullardaki müfredat eksikliği gibi zorluklarla karşılaşıldığını belirtti.

Yapay zeka üzerine kitaplar, halihazırda ülkenin finans kenti Şanghay'ın Ciading bölgesindeki bazı pilot okullarda okutuluyor.

Çin Devlet Konseyi geçen yıl temmuz ayında yayınladığı 3 adımdan oluşan yol haritası ile 2030'a kadar ülkede sivil alanlardan askeriyeye, yapay zeka sektörünün 150 milyar dolar değerine ulaşmasını planladıklarını duyurmuş, geçen yıl yapay zeka sektörünün değeri 28 milyar dolara çıkmıştı.

 

Sonuç olarak bizlerde bilimden ve teknolojideki  ilerlemelerden geri kalmamalı çalışmaya devam etmeli ve teknolojinin tüm faydalarından yararlanmalıyız. 

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 307 Yazı / 387,6K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST