Loading

Coco Chanel ve Başarı Hikayesi

Takım ve siyah mini elbiseleriyle tarihte yerini almış olan moda tasarımcısı Coco Chanel  bugün hala popüler olan birçok  tasarıma imza attı.

Coco Chanel'in Hayatı

cocochanel

Ünlü moda tasarımcısı Coco Chanel’in asıl adı Gabrielle Bonheur Chanel'di. Coco Chanel 19 Ağustos 1883’te Fransa’nın Saumur bölgesinde dünyaya geldi. Öldüğünde dünyaca tanınmış bir modacı olsa da hayatı ilk yıllarında parlak ve gösterişli değildi. Chanel, bir çocuk esirgeme kurumunda büyümüştü ve kurumdaki bakıcıları küçük kıza nasıl dikiş dikileceğini öğretmişlerdi. 1910 yılında ilk giyim mağazasını açmadan önce genç tasarımcı müzik sektöründe şansını denemiş, birkaç farklı yerde şarkı söyledikten sonra bunun kendi yolu olmadığına karar vererek farklı bir alana yönelmeyi tercih etmişti. Takma adını ise Vichy ve Moulins'de sahneye çıktığı klüplerde Coco olarak kullanıyordu. Kimileri bu takma adının bir şarkıdan alıntılandığını söyleseler de Chanel kendisinin verdiği bir röportajda Coco’nun fransızca kelime Cocotte'nin kısaltılmış bir versiyonu olduğunu söylemiştir. Cocotte ise fransızcada metres anlamına gelmekteydi.

İlk İş Girişimleri

chanelmagazalari

Coco Chanel, markasını üne kavuşturacak ilk takımı ve siyah mini elbiseyi de o sene satışa sundu. Kadınlar için diktiği her bir parçada onların, şık oldukları kadar rahat gözükmesini de önemsedi. 

Chanel Paris'te Cambon sokağında ilk mağazasını açtığında yıl 1910'du. Kadın şapkaları satarak işe başlayan Chanel kısa sürede yeni mağazalar açmış ve kıyafetler tasarlamaya başlamıştı. Açtığı diğer mağazaları Paris’in gözde bölgelerinden Deauville ve Biarritz'de açan Chanel başarı basamaklarını hızla tırmanıyordu. Rüzgarlı bir günde eski bir formadan esinlenerek tasarladığı elbisenin dikkat çekmesi üzerine moda sektöründeki ilk başarısını yakalayan girişimci Chanel bununla da sınırlı kalmamıştı. Kendisine elbisesini nereden aldığını soranlara onlar için de bir tane dikebileceğini söylüyordu. Kendisiyle yapılan röportajında yazar Paul Morand'a "Benim şöhretimin temelleri aslında bir gün Deauville'de hava soğuk diye üzerime geçirdiğim eski bir formaya dayanır" demişti.

Stil İkonu Coco Chanel

incikolye

Kendisinin stil ikonu olmasına abartısız, sofistike kombinleri ve bu kombinlerde kullandığı aksesuarlar katkıda bulundu. Chanel'in kendisiyle özdeşleşen aksesuarı sıralı halde taktığı inci kolyelerdi. Şık giyinmek kadar rahat olmasına da önem veren Chanel, tasarladığı kıyafetlerde konforu önceliği olarak almaya hep özen gösterirdi. Kendisi bir zamanlar: "Lüks dediğiniz şey rahat da olmalı, eğer rahatsızsa o lüks değildir." demiştir.

İlk Parfümü; Chanel No:5

no.5

1920 yılında Chanel işleri büyütmeye karar vermiş, bu yönde adımlar atmış ve kendi adını taşıyan ilk parfümünü Chanel No. 5'i satışa çıkarmıştı. Coco Chanel'e göre, parfüm onu sıkan herkesin odaya girişini fark ettiriyor, ayrıldıklarındaysa arkalarında etkilerini bırakmalarını sağlıyordu. Parfüm aslında Chanel’in tek başına başarısı sayılmazdı, parfümün arkasında başka bir mağaza sahibi olan Theo Bader, iş adamları Pierre ve Paul Wertheimer da vardı. Chanel’in Pierre’le arasındaki yakın arkadaşlık bir iş ortaklığına dönüşmüştü. Yaptıkları ilk anlaşmada fabrikalarında parfümü üretmek için parfüm satışlarından yüzde yetmiş pay talep eden Wertheimer’ların talebi kabul edilmiş, Bader'e de yüzde yirmi pay verilerek Chanel'in kendisine yalnızca yüzde on pay bırakılmıştı. İlerleyen yıllarda Chanel No. 5'in büyük bir hit ve güçlü bir gelir kaynağı haline gelmesi üzerine Coco Chanel anlaşmalarının maddelerinin yeniden görüşülmesi talebiyle defalarca mahkemeye başvurmuştu.

Chanel Elbiseleri

cocochanelelbise

1925 yılında markasının günümüzde de efsanevi olan Chanel takım elbisesini satışa sunmuştu. Kolsuz ceketle kombinlenmiş, üste iyice oturan bir etek. O dönemler için bu tarz tasarımlar oldukça devrimseldi. Coco Chanel erkek giyiminden ilham alıyor, aslında erkeklerin giydiği parçaları kadınlar için uyarlayarak dönemin moda kurallarına meydan okuyarak kadınların konforunun da en az güzellikleri kadar önemli olduğuna dikkat çekiyordu. Marka tarafından satışa sunulan bir diğer efsanevi tasarım Chanel'in mini siyah elbiseleriydi. O dönemlerde siyah sadece hüzün ve matem rengi olarak görülür, günlük hayatta siyah giysilere yer verilmezdi. Chanel bu rengin aslında akşam dışarı çıkarken tercih etmek için çok uygun olduğunu düşünerek moda sektörüne nasıl siyah renkten elbiselerin akşam yemekleri için şık bir tercih olabileceğini göstermişti. 

Coco Chanel'in Ölümünden Sonra Marka

cocochanelmarka

1930 yılında yaşanan küresel ekonomik kriz Chanel’in şirketini de kötü etkilemişti ancak asıl problem ikinci dünya savaşının çıkışıyla baş göstermişti. Yaşanan problemler sonucunda çalışanlarını işten çıkarmak ve sonunda mağazalarını kapatmak zorunda kaldı. 70'li yaşlarına geldiğine moda dünyasına güçlü bir geri dönüş yaptı. 10 Ocak 1971’de, Paris’te bulunan Hotel Ritz'deki dairesinde hayata gözlerini yumdu. Hayranları Chanel takım elbiselerini giyerek yas tuttular.

Ölümünden yaklaşık 10 sene kadar sonra Karl Lagerfeld Coco Chanel’in mirasını sürdürmek için Chanel markasınının tasarımcılığını devraldı. Bugün hala aynı isimle anlan şirketin hakları Wertheimer ailesine ait ve şirket hızla büyümeye devam ediyor. Chanel her sene yüzlerce milyon değerinde satış yapan bir marka olmaya devam ediyor.

 

 

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST