Loading

Covey' in Zaman Matrisi

Ayrıntılara saplanıp kalmak yüzünden önemli işlere yetişemediğiniz oldu mu hiç?

Stephen Covey kimdir?

 24 Ekim 1932 Salk Lake City, Utah doğumlu olan Stephen Covey uluslararası liderlik otoritesi, aile uzmanı, eğitmen, kurumsal danışman ve yazardır.

 Harvard Üniversitesi İşletme Yüksek Lisansı ve Brigham Young Üniversitesinden doktorası bulunmaktadır.

 Dr. Covey  dünyada 38 dile çevrilerek 15 milyonun üzerinde satış rakamına ulaşan ‘’ Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı ’’ isimli kitabın yazarıdır.

 123 ülkede şubesi bulunan FranklinCovey Danışmanlık Şirketi’ nin kurucularından biri ve başkan yardımcısıdır. Şirketin vizyonu dünyanın her yerinde ki birey ve kurumlara değişim ve gelişimleri için araçlar sunarak ilham vermektir.

 

Covey’in zaman matrisi ne sağlar?

Ayrıntılara saplanıp kalmak yüzünden önemli işlere yetişemediğiniz oldu mu hiç?

Sanırım 9 çocuk babası ve 43 torun sahibi sahibi olan Covey haftalık ve günlük planlarını yaparken bu tablodan oldukça faydalanmış.

 Öncelikle gün içerisinde yapmamız gerekenleri aşağıda ki başlıklarda gruplandırıyoruz:

  1. Acil ve Önemli
  2. Acil Değil ama Önemli
  3. Acil ama Önemli Değil
  4. Acil Değil ve Önemli Değil

 Yapılacaklar içerisinde acil ve Önemliler her zaman ilk sırada yer alır.

 Aşağıda yer alan tablodan faydalanıp üzerinde yapılacak işleri önem grubuna göre yerleştirerek panonuza asabilirsiniz.

 

Planlamanızı yaparken aslında kendiniz için acil olmayan ancak başkaları için önem taşıyan işlere öncelik verdiğinizi fark edeceksiniz. İlk başlarda alışkanlıklarınızdan vazgeçmek kolay olmasa da zamanınızı doğru yönetebileceğiniz sürece başarılı ve örnek bir kişi olacağınızı unutmayın.

 

 

 

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST