Loading

Covid-19 Krizinden Toparlanmaya Giden Yolda Şirketlerin Uygulaması Önerilen Üç Adım

domino

ACCA (Fermanlı Ruhsatlı Muhasebeciler Birliği)’nin yayınladığı “Krizden toparlanmaya Giden Yol Haritası” isimli raporda şirketlerin Covid-19 krizi sonrası kısa, orta ve uzun vadede neler yapması gerektiğine dair öneriler yer alıyor.  Raporda kriz döneminde şirketlerin toparlanmaya giden yolda kısa vadede yapması gerekenler üç ana başlıkta toplanıyor. Şirketlerin kısa, orta ve uzun vadedeki stratejilerinde dijitalleşme ve finans ve muhasebe profesyonellerinin rolü dikkat çekiyor.

Harekete Geçin

Şirketlerin kriz döneminde hızlı aksiyon almak adına öncelikli olarak kısa vadeli döneme odaklanılması gerektiği kabul edilmesi ve stratejilerini bu yönde çalışması gerekiyor. Bu kriz durumunda önce çalışanlar sonra da değişen ortamda müşterin ihtiyaçlarının anlaşılması büyük önem taşıyor.

  • Önce çalışanlarınızı düşünün
  • Kısa vadeli döneme odaklanmayı kabul edin
  • Değişen dünyada müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlayın
  • Kriz yönetimi ekibinizden faydalanırken direnç ve esneklik planlarınızı oluşturun

Analiz Yapın

Şirketler, kendilerini korumak için farklı bilgi kaynaklarından geniş kapsamlı bilgi toplamalı ve kendi gelecekleri için farklı senaryolar üzerinde çalışıp bu senaryolarda izleyecekleri yol haritalarını oluşturmalılar. Şirketlerin ihtiyacı olan nakit akışını sağlayacak her türlü fırsatın bulunmasında finans ve muhasebe ekiplerine kritik görevler düşüyor.

  • İş devamlılık planları ve senaryoları oluşturun
  • Hükümetlerin destek paketlerini ve değişen mali politikalarını takip edin
  • Likiditenin yaşam kaynağı olduğunu unutmayın

Öngörüde Bulunun

Şirketler, krizin iş dünyasının geleceği üzerinde yaratacağı etki ve yeni çıkacak trendler hakkında öngörülerde bulunmaya çalışarak kendilerinin krizden çıkış ve toparlanma girişimlerini ve gelecek stratejisini en iyi şekilde planlamalılar. Dijitale yatırım yapmak ve teknolojiyi kullanmak iş süreçlerini kolaylaştırmak ve olası siber saldıralar için etkili çözümler arasında yer alıyor.

  • İşinizde yenilik yapacak fırsatlara bakın
  • Şirket stratejilerini gözden geçirin
  • İşiniz ile ilgili temel risklerin devam ettiğini unutmayın

 

ACCA Krizden Toparlanmaya Giden Yol Haritası” raporunun tamamına linkten ulaşılabiliyor:

https://www.accaglobal.com/gb/en/professional-insights/global-economics/Covid-19_Road_to_recovery.html

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST