Loading

Dahice Fikir Üretmenin Yolları

Düşüncelerini serbest bıraktığında en iyi ve en yaratıcı düşünceleri üretmeye başlarsın. Bu seni aslında bunca zamandır içinde olan ancak farkında olmadığın o dahi insan yapar.

Thomas Edison teknoloji dünyasını değiştirdi. Albert Einstein Fizik dünyasını değiştirdi. Charles Darwin biyoloji dünyasını değiştirdi... Hepimiz bu kadar büyük başarılar elde edemeyebiliriz. Ancak her zaman daha yaratıcı düşünceleri ve iyi fikirleri aramalı, yenilikçi çözümler üzerinde durmalıyız. İçindeki dahiyi açığa çıkarabilmek için her zamanki sıradan düşüncelerden sıyrılmalı mümkün olduğunca yeni fikir üretmeli ve fazlasıyla risk almalısın.

Bir Dahi Gibi Fikir Üretmenin Yolları

1) Beyin Fırtınası

beyin_firtinasi

Mümkün olduğu kadar çok fikir üret, fikirlerin kalitesini düşünme, sürekli varsayımlarda bulun. Önemli olan ne kadar fazla fikir üretebildiğin. Alternatifler üzerinde çalış ve varsayımlarda bulun. Sonrasında bunları değerlendirmek ve elemek için fırsat bulabilirsin. İhtiyacın olan bir tane iyi fikir.

2) Ön Yargıları Yık

onyargilari_yik

Fikirlerin ne kadar saçma veya alışılmadık olursa olsun, düşünmeye devam edin. Geçmiş fikirlerine yeni gözle bakmalısın. Önemli olan, daha iyisini bulana kadar fikirlere farklı açılardan yaklaşmak. Her fikrini sesli veya yazılı kaydet, sana saçma gelen fikirlerini bile... En kötü olduğunu düşündüğün fikirler bile günün birinde işine yarayabilir ve sonrasında yapacağın listeden seçtiğin unsurları birleştirebilir, büyük fikirler üretebilirsin.

3) Detaylandır ve Geliştir

detayladir_geliştir

Fikirlerini randomize ve alakasız etmenlere göre çeşitlendirebilir ve farklı düşünme yolları arayabilirsin. Eski düşünme şeklin gayet iyi işliyor görünse de her zaman yenilik aramalı, kendini geliştirmelisin.

4) Kafanda Kur ve Olgunlaşmasını Bekle

kafanda_kur

Fikirlerin oluşması ve olgunlaşması için kendine zaman ver. Yaratım bir süreçtir, zaman alır unutma. Bir problem üzerinde çalış, farklı bakış açısı kullanarak fikirler üret ve uzaklaşıp başka işler yapmaya başla. Bilinçaltının yalnız çalışmasına izin ver, sonrasında başardığı işleri gördüğünde çok şaşıracaksın. Yaptığımız işi her zaman en iyi ve en başarılı şekilde tamamlamak isteriz. Bunun için düşünme şeklimizi, yöntemimizi ve zaman yönetimimizi geliştirmeliyiz. Öncelikle düşünme şeklimizi geliştirmekten başlayabiliriz. Kim bilir belki bir gün o odadaki en dahi sen olacaksın.

Hakan Yıldız
Yönetici / 319 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST