Loading

Değişime Ayak Uydurmanın Kurtarıcı Rolü

21. yy. öncelikleri bilgi, strateji ve değişimdir. Değişim ise bir durumdan başka bir duruma, bir düzeyden başka bir düzeye geçmek, farklı yapmak veya fark yaratmaktır.

Değişime Direnmek...


Kriz içerisindeki büyük şirketler konusunda şaşırtıcı olan, bir zamanlar büyük şirket olmalarını sağlayan şeylerin aynısını yaparak krize girmeleridir. Örgütler yeni gerçekliklere mekanik bir biçimde direnirler ve bu direniş duygusal bir direniş olabilir.

Değişimi Yönetmek


Değişimi doğru tahmin edip, doğru zamanda ve doğru kaynaklarla (bilgi, insan, vs.) organize olmak ve buna uygun sistemler geliştirip hayata geçirmektir.

Değişime Zorlayan Nedenleri İç ve Dış Olarak 2'ye Ayırabiliriz:


İç nedenler;
Stratejiler
Örgüt yapısı
Yönetim tarzı
İş gücü
Sistem
Süreç
Kültür
Beceri

Dış nedenler;
Küreselleşme
Bilginin hızı
Kalite olgusunun gelişmesi
Çevre bilinci
Verimlilik ve etkinlik
Teknolojik değişim
Ekonomik ve politik faktörler
Kültürel ve toplumsal bilincin gelişimi

Başarılı Bir Değişim Yönetimi İçin:


Değişimin gerekçesi ve yapısı açıklanmalı
Vizyonu yeniden tanımlanmalı
Değişimin dinamizmi yaratılmalı
Safhaları yakından izlenmeli
Gelişmeler açıklanmalı
Katılımın sürekliliği sağlanmalı
Değişime direnç yönetilmeli
Yetkilendirmeler hemen açıklanmalı
Eğitime önem verilmeli
İletişim açık tutulmalı

Kısaca General Electric Eski Başkanı Jack Welch'in söylediği gibi; "Kurum içerisinde ki değişim hızı, dışarıda ki değişim hızından düşükse son yakındır."

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST