Loading

Dünya' yı Kadınlar Kurtaracak

Düşünün ki; iş hayatı ile ev hayatını dengede tutmaya çalışan bir kadın işini evine taşımak zorunda kaldı. Modern dünyada bu çalışma şekline home ofice deniliyor. Basit anlamıyla maddi kazanç sağlayan işi evden idare etmek anlamına gelir.

ÇALIŞAN KADIN

Her kadın kendi evinin kahramanıdır, ancak yaşadığımız son birkaç aydır kadın sadece evinin değil toplumun görünmez kahramanı oldu . Şüphesiz Corona virüsün hepimizin üzerine yüklediği stres çok büyük. Ancak bu virüsün kadınlara her zamankinden daha fazla sorumluluk yüklediği kanaatindeyim.

 

Düşünün ki; iş hayatı ile ev hayatını dengede tutmaya çalışan bir kadın işini evine taşımak zorunda kaldı. Modern dünyada bu çalışma şekline home ofice deniliyor. Basit anlamıyla maddi kazanç sağlayan işi evden idare etmek anlamına gelir. Kesinlikle ev işlerini ve mesleki faaliyetini aynı ortamda ve aynı anda yapmaya çalışmak anlamına gelmez . Ne yazık ki şu günlerde kadının içine düştüğü durum budur.

 

Okullar tatil, çalışabilen herkes evinden yürütüyor işlerini, yani ailenin bütün bireyleri 7/24 evde! Ya kadın ? Kadın aynı anda hem evde, hem işte...İşte o yüzden görünmez kahraman oluyor kadınlar. Omuzlara yüklenen sorumluluk büyük, sorumluluktan kaynaklı stres ise virüs kadar yıpratıcı.

 

Aile fertlerini sağlıklı tutma telaşı içerisinde tüm kadınlar . Bu nedenle yenilen , içilen gıdalar çok önemli, iyi bağışıklık sistemi için özenle seçilmeli ayrıca giyilen, dokunulan , aklınıza gelebilecek her şey hijyenik olmalı .İlave olarak çocuğun eğitimi var tabii ; günü gününe takip edilmeli , geride kalınmamalı. Tüm bunların idaresi kimde ? Kadında. Erkek ne yapıyor ? O gerçek anlamda home ofice çalışıyor.

 

Bir kitapta okumuştum. Yazar , sekiz çocuk doğurup büyüten bir kadın ile hukuk eğitimi alıp avukatlık yapan bir kadının toplum içindeki değeri aynı mıdır? şeklinde bir soru soruyordu . Cevap basit anlamda elma ile armut birbirine karıştırılmamalı olmalı bence. Her iki tip kadınının da topluma ayrı faydalar sağladığı çok açık. İki kadın arasında olan tek fark uzmanlık alanları .İki kadında tehlike anında camı kırınız uyarısının bulunduğu yardım butonu gibi aslında. Cam kırıldı , butona basıldı. Kahraman kadınlar görevleri başında.. Dünyayı kadınlar kurtaracak desem sizce abartmış olur muyum ?

 

Şimdi fırtınalı bir denizde gemisini yürütmeye çalışıyor kadınlar. Fire vermeden, hasar almadan. Zamanında değeri bilinmeyen sanatçılar gibidir kadınlar. Hani öldükten sonra eserleri anlaşılır, ebedileşir. Şu sıkınıtılı günlerde kadının değeri anlaşılıyor mudur ? Açıkcası bilemiyorum. İyi günde kötü günde sözü gerçekten çok uyuyor yaşanılanlara. Kötü gün işte yaşadıklarımız ve kadın hayatın her alanında aktif, çırpınıyor yardım etmek için, sevdiklerini hayatta tutabilmek için . Endişelerinin umutlarının önüne geçmesine izin vermeden çalışıyorlar . Hem evde hem işte. Home ofice ...

Dünyayı kadınlar kurtaracak. Kesin !

 

Sağlıkla kalın...

 

İREMFUNDA
Standart Üye / 3 Yazı / 10,2K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST