Loading

E Ticarette "Güven Damgası" Dönemi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TOBB iş birliği ile e ticarette güveni sağlamak ve alışverişin hacmini artırmak amaçlı "Güven Damgası" hayata geçirildi. İlk olarak 12 sanal pazar yeri platformunun başvurarak aldığı güven damgası sertifikaları için diğer ticaret siteleri de başvurabilecek.

logo

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve TOBB iş birliği ile e-ticarette güveni sağlamak ve alışverişin hacmini artırmak amaçlı "Güven Damgası" hayata geçirildi. İlk olarak 12 sanal pazar yeri platformunun başvurarak aldığı güven damgası sertifikaları için diğer ticaret siteleri de başvurabilecek.

E Ticarette Güvenli Alışveriş Dönemi

Alıcı ve satıcının birbirini karşılıklı olarak görmediği e-ticaret ortamında güven unsurunun daha fazla ön plana çıkması nedeniyle yeni sisteme geçildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İstatistik Kurumu verilerinin, tüketicilerin yüzde 45'inin ödemede sistemlerine duyulan güvensizlik ve gizlilik, yüzde 27’sinin ise satış, iade ve şikayetlerinin değerlendirilmesi konusunda karşılaşabileceği sorunları dikkate alarak e-ticarete yanaşmadığını gösterdiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"e-ticarette güven ortamının tesis edilmesi için Bakanlık olarak TOBB'un iş birliğiyle güven damgası sistemini oluşturmuş bulunuyoruz. e-ticarette gizlilik, hizmet kalitesinin sağlanması ve tüketicinin yaşadığı endişelerin giderilmesi konusunda güven damgasının etkin rol oynamasını bekliyoruz."

 

TOBB Başkan Vekili Faik Yavuz, "Ticarette yeni bir devrim yaşanıyor. Bunun adı elektronik ticaret devrimi" dedi. Yavuz, "Bugün ticarette yeni bir devrim yaşanıyor. Bunun adı elektronik ticaret devrimi. Eskiden İpek Yolu, baharat yolu vardı. Bu ticaret yolu üzerindeki ülkeler, insanlar zengin olurdu. Şimdi internet siber otobanı var. Yani artık ticaretin yolu, her evin, iş yerinin içinden geçiyor. Dünyanın en ücra köşesine bir tuşla mal satabiliyorsun. 20 trilyonluk pazar, 7 milyar insan ekranın ucunda" diye konuştu.

 

Derya BUDAK
Standart Üye / 6 Yazı / 29,1K Okunma

Gazi Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Girişimci marka sahibi. Kalbi Ege'de, işi Ankara'da, aklı başka yerlerde...


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST