Loading

Egzersiz Yapmaya Nasıl Başlayacağınızı Öğrenmek İster Misiniz?

spor

Şu an bilgisayarın diğer ucunda oturduğunuz fikri neredeyse başımı ağrıtıyor. Yeni bir yaşam tarzına başlamak üzeresiniz ve bu küçük bir başarı olmayacak. Hayatınıza getireceği güven, enerji, canlılık, tutku ve disiplinle buna değecek!

Spora başlamak konusunda kararlı olsanız bile aklınızda "Nereden başlayabilirim?"  sorusu dahil olmak üzere birçok soru olduğuna eminim.

Yeni bir yaşam tarzı yaratmak, sadece fiziksel değil aynı zamanda zihinsel alışkanlıklarınızı da değiştirmek anlamına gelir. Bunun için aşağıdaki üç konu başlığı üzerinde çalışmalısınız.

Düşünce Biçimi

Hedeflerinizin temeli ile başlayalım: düşünce biçimi.

Düşünce biçiminizde ki küçük bir değişik ile hayatlarınızı değiştirme gücüne sahipsiniz. Sadece yapmanız gerekenler:

Nedenini Bilin

Bir spor salonuna gidip egzersize nasıl başlayacağınızı sorarsanız yanlış bir soru olur. Burada asıl sorulması gereken anahtar soru "Neden egzersize başlamak istiyorum?" sorusudur. Çünkü davranış değişikliği duygusal bir şeydir. Tipik olarak, dibe vuran birinin değişime kendini adaması gerekir.

Yaptığınız şeyi neden yaptığınızı bilmeniz gerekir. Sadece ne yapacağınızı bilmek, hak ettiğiniz potansiyele ulaşmanıza asla yardımcı olmaz.

SMART Hedefleri oluşturun

Şimdi en eğlenceli kısıma geldik; hedef belirleme. Bu heyecan verici bir an, ne istediğini hayal et. Kendini nasıl hayal ediyorsun ve ulaşmak istediğin hedef ne?

Sadece bir hedef yazmak, onları başarma olasılığınızı %42 oranın da artıracaktır.

Ama işin asıl sırrı AKILLI bir hedefin gücüdür. SMART hedef oluşturmak, bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olmak için büyük hedefinizi eyleme geçirilebilir adımlara bölmenin bir yoludur.

Örneğin, kilo vermek isteyen birinin amacını ele alalım. Bunu "akıllı" bir plana nasıl dönüştürebiliriz?

Spesifik: 40 kilo vücut yağını kaybetmek istiyorum.

Ölçülebilir: 1 Şubat'a kadar 40 kilo vermek istiyorum.

Ulaşılabilir: Kuvvet antrenmanı ve haftada 3 kez kardiyo egzersizi yaparak haftada 2 kilo güvenle kaybedebilirim.

Gerçekçi: Bu hedefe ulaşmak için yeterince zaman ayırmaya istekli miyim?

Zaman: Her hafta 2 kilo vereceğim. Her ay 8 kilo vereceğim. 5-6 aya kadar hedef kiloma ulaşacağım.

Bu hedef belirleme yöntemini kullanmak gerçekten de hedefinizi netleştirir. 

Davranış Değişikliği ve Alışkanlıklar

Bir alışkanlık, düzenli olarak tekrarlanan ve bilinçaltında oluşma eğilimi gösteren bir davranış rutinidir. Hep bırakmak istediğiniz kötü bir alışkanlığı düşünün. Hemen bırakamazsınız çünkü bu kalıp tam anlamıyla beyninize yerleşmiştir.

Aynı şey iyi alışkanlıklar için de geçerlidir. İyi bir alışkanlık edinildiğinde beyniniz bunu neredeyse otomatik olarak yapacaktır.

Alışkanlık oluşturmanın iki yolu aşağıda,

Alışkanlık İstifleme

Alışkanlık istifleme, mevcut alışkanlıklardan yararlanarak yeni alışkanlıklar oluşturmanın bir yoludur. 

Beyniniz muhtemelen zaten yüzlerce alışkanlık oluşturmuştur. Örneğin, her sabah çay veya kahve yapmak, dişlerinizi fırçalamak, işten eve dönerken belirli bir rotayı kullanmak gibi.

Sıfırdan yepyeni bir alışkanlık oluşturmaya çalışmak yerine, bu diğer alışkanlıklardan ödünç alabilirsiniz.

Örneğin, her akşam iş elbisenizi değiştiriyorsunuz (umarım!). Böylece, yeni alışkanlığınız ev kıyafetleriniz yerine antreman kıyafetinizi giymek olsun.

Alışkanlığı Erişilebilir Hale Getirin

Beynimiz her zaman kolay olanı yapmayı sever. Gereksiz adımlar ekleyerek bir durumu karmaşıklaştırırsak devam edeceğimiz şüphelidir.

Basit çözüm, alışkanlığınızı kolaylaştırmaktır. Örneğin; her zaman spor çantanız önceden hazırlanmış olsun, antrenman programlarınızı önceden oluşturun ve yazın....

Egzersizler

Son adım aslında hangi egzersizin yapılacağını seçmektir. İlk 30 günü sadece bir alışkanlık yaratarak geçirmek çok faydalı olacaktır. Bu, derslere katılmak, yürüyüşlere çıkmak, kuvvet antrenmanı yapmak anlamına gelebilir. Sonrasında düzenli olarak bunlara devam edebilir veya spor salonuna başlayacak iseniz hocanız yardımı ile size uygun bir program oluşturabilirsiniz.

Dilek Seferoğlu
Yönetici / 288 Yazı / 413,9K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST