Loading

Elon Musk ile Başarıya Ulaşmada 3 Adım

40'lı yaşlarının ortalarında dört ayrı alanda, dört milyar dolarlık şirketi yöneten Elon Musk, "Gerçek Demir Adam" olarak ün kazandı. Ancak kararlılık, vizyon ve iyi bir çalışma etiğinin yanı sıra, başarısının sırrı nedir?

Paypal'ın satışından 180 milyon dolarlık ilk servetini kazanan bir girişimci olan Musk, 2002 yılında, uzay endüstrisini sallayan özel bir şirket olan SpaceX'i ve 2002 yılında da tamamen elektrikli bir araba üreticisi olan Tesla'yı piyasaya sürdü. Ancak, girişimcinin yetenekleri inanılmaz olsa da, ünlü bir iş adamı olan Michael Simmons ulaşılmaz olmadığını söylüyor. Simmons, Musk’un yaşamını ve uzmanlığını inceledikten sonra, bu üç basit adımı attığımızda hepimizin bu kadar başarılı olma potansiyeline sahip olduğunu belirtmekte.

1) Birden Fazla Alana Odaklan

odaklanmak

Sık sık bize söylenen,  bir şeyde en iyisi olmak için sadece uzmanlaşmak istediğimiz alana odaklanmamız gerektiği kuralının aksine, Musk gibi bu kuralı çiğnememiz gerektiği konusunda ısrar ediyor.

Musk’un uzmanlığının roket bilimi ve mühendisliğinden yapay zeka ve fiziğe kadar değişmesi gibi, birden fazla alanda kendini geliştirdiğinde, diğerlerine göre bilgi avantajına sahip olma olasılığı daha fazladır.

Bu, Simmons’ın “uzman-genelci” olarak tanımladığı bir olgu. Birçok farklı alanda geniş çapta çalışan, daha derin ilkeleri anlayan ve daha sonra ilkeleri kendi temel uzmanlık alanlarına uygulanmasıyla oluşmaktadır.

2) Bilgini Aktarmayı Öğren

bilgiaktarimi

Bir genç olarak, Musk'un bilim kurgu, felsefe, din ve programlama gibi sayısız disiplinde günde iki kitap okuduğu bilinmektedir. Böylece Musk, birden fazla alanda bilgi edinebilmiş ve öğrendiği bir şeyi bir bağlamda aktarabilmiş ve bir başkasına uygulayabilmiştir.

“Öğrenim aktarımı” olarak bilinen bu yapı Musk'un parlamasını sağlamış ve başarı için sabit bir denklem olmamasına rağmen, kesinlikle başlamak için iyi bir özellik olmuştur.

3) Keşfet ve Yeniden Yapılandır

kesif

Simmons, birkaç röportajı analiz ederek, Musk'un öğrenme transferini desteklemek için kullandığı iki aşamalı süreci tespit edebildi. Bunlardan ilki keşfetmek. "Kontrast oluşturan davalar" olarak da bilinen bir olgu olan, bir şey öğrendiğimizde birçok farklı örneğe bakmak önemlidir dusturunu da işin içine katarak keşfetmeye yönelim başarının en büyük adımlarından birisidir. Buna göre, Simmons başarılı olmak için “birçok farklı yaklaşımı araştırmak, her birini deşifre etmek ve sonra bunları karşılaştırmak ve karıştırmak” gerektiğini söylüyor.

Musk'un öğrenme aktarma sürecinin ikinci aşaması, daha önce öğrendiği ilkeleri ayrı alanlarda yeniden yapılandırmayı içerir. Örneğin, SpaceX'i oluşturmak için havacılık, Tesla'yı oluşturmak için otomotiv ve Paypal'ı inşa etmeye yardımcı olmak için yazılım teknolojisi.

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 307 Yazı / 389,5K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST