Loading

En Hızlı Gelişen "Freelance" İşler

Kısıtlayıcı çalışma şartlarına katlanmak yerine esnek, bağımsız ve daha fazla para kazanma fırsatı sunan "freelance" yani serbest işlere olan talep gün geçtikçe artıyor.

1) Arayüz Tasarımı

arayuz

Kullanıcıyı bir web sitesinde veya bir mobil uygulamada tutmak çok da kolay bir iş değildir. Bunu sağlamanın en önemli kriterlerinden biri de kullanılan arayüz tasarımıdır. Bu arayüzler "Kullanıcı Dostu" denilen şekilde tasarlanır. Öyle ki, kullanıcı uygulamayı kullanmaya başladığında kafası hiç bir şekilde karışmamalı, tasarım da gözünü yormamalı. Arayüz tasarımcıları güncel tasarımlarda, minimal bir yapı tercih etmeye başladı.

2) ASP Geliştirme

gelistirici

ASP (Active Server Pages), Türkçe ifade ile Aktif Sunucu Sayfaları da denebilir. ASP bir microsoft yazılımıdır. Amacı da temelde dinamik web sayfaları hazırlamaktır. Bu web sayfalarını düzenleyen, değiştirebilen veya özelleştirebilen özelliklerinin yanında forumlardaki sorulara cevap vermek, güvenlik sağlamak ve veritabanı erişimi gibi diğer özellikleri de bulunuyor.

3) SEO ve İçerik Yazımı

seo

SEO (Search Engine Optimization), Türkçe ifade ile Arama Motoru Optimizasyonu ve içerik yazarları, web sitelerinin ve markaların Google, Bing gibi arama motorlarında görünmesine ve ön plana çıkmasına yardımcı olacak şekilde, anahtar kelimelere dikkat ederek ilgi çekici ve orijinal içerikler oluştururlar.

4) Fotoğrafçılık

fotografci

Artık Herkesin telefonunda bir kamera var "Fotoğrafçıya neden talep olsun?" diye düşünebilirsin. Ama hala ticari ve portre fotoğrafçılarına ihtiyaç duyuluyor. Hatta talep oranı 2014'ten beri 37,2 artış gösterdi.

5) Animasyon

animasyon

Animasyonları her yerde görebilirsin. Reklamlarda, web sitelerinde, oyunlarda, mobil uygulamalarda, televizyon programlarında... Pazarın, dijital yönde gelişmesinin bir sonucu olarak markalar için, yaratıcı animatörlere duyulan ihtiyaç giderek artıyor.

6) Sosyal Medya Pazarlaması

sosyalmedya

Markalar, ünlü kişilikler, şirketler bilinirliklerini artırmak için sosyal medyada yer almanın önemini artık biliyorlar. Bu nedenle sosyal medyada güçlü bir yer edinmek ve kendilerini ön plana çıkarmak için sosyal medya konusunda yetenekli bireyler arıyorlar.

7) Yazılım

yazilim

Bir mobil uygulama veya bir web sitesi geliştirmek için bir arayüz tasarımcısı ne kadar önemli ise bir yazılımcının önemi de o kadar büyük. WordPress, Java, Swift vb. pek çok yazılım dili ve özelliği sayesinde oyunlar oynuyor, hayatımızı kolaylaştıran mobil uygulamaları kullanabiliyoruz. Her şeyin giderek dijitalleşmeye başladığını düşünürsek, yazılımcıya olan talebin artması da kaçınılmaz oluyor.

8) Video Düzenleme

videoduzenleme

Özellikle oturup açmasan bile günde kaç kez bir videoya denk geliyorsun? Bu videoları kurgulayan, teknik hatalarını araştıran, ses ve grafikler ekleyen çalışanlara ihtiyaç artıyor. Basit bir Youtube videosu bile düzenlenmeden öylece takipçilere sunulamıyor. 

 

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/281834

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST