Loading

En İyi Girişimciler, Zıt Görüşlü Çalışanlara Sahip Olanlardır

Lider bir karar verdiğinde çalışanları da onu otomatik olarak takip eder. Ancak daha iyi performans için çalışanların zıt görüşlerine ihtiyaç vardır.

Çalışanlar liderlerinin, kendilerinden daha deneyimli ya da bilgili olduklarını düşünürler ve buna duydukları saygı ile alınan kararları neredeyse otomatik olarak takip ederler. Ancak bir lider işini ne kadar iyi yaparsa yapsın, alınan kararların sorgulanmadan ve doğrudan uygulanması iş geliştirme açısından verimsiz olabilir. Aslında muhalif görüşlere her daim ihtiyaç vardır. Nedenlerini ise şöyle açıklayabiliriz.

1) Eleştirel Düşünme ve Yeni Bakış Açısı

pencere

Bir çalışanın, liderin verdiği karara karşı çıkması fikri biraz riskli görünebilir. Ancak gerçek bir lider, zıt görüşlerin ne kadar değerli olabileceğinin farkındadır ve kendisine bir saygısızlık yapılıyormuş gibi algılamaz. Anlaşmazlıklar bizi, fikirlerin zayıf veya eksik yönleriyle yüzleşmeye zorlar ve yeni bir perspektif katar. Bir anlaşmazlık veya bir eksiklik yoksa, zayıf yönlerin farkına nasıl varacağız? 

Örneğin; şirketin ürün pazarlaması için bir bütçe ve çalışma planı belirlendi. Muhalif bir çalışan bütçe ile ilgili olası bir sorunu dile getirebilir, birincil hedef kitlesine nasıl ulaşılmak istenildiği ile ilgili bir soruya işaret edebilir veya kritik bir hataya karşı uyarabilir. Bu durum, seni daha fazla düşünme ve araştırma yapmaya zorlar. Belki daha önce bunları fark etmedin ama şimdi bu kötü olasılıkları öylece bırakıp işe kaldığın yerden devam edemezsin değil mi? 

2) İnatçılık ve Uzlaşma

uzlasma

Girişimcinin gerçekleştirmek istediği işlere yönelik inatçı tavrı, şirketin, kötü fikirler için zaman kaybetmesine ve hayal kırıklığına yol açabilir. Steve Jobs, çoğu zaman ürünlere dahil edilmesi imkansız özellikler veya avantaj elde etmek için imkansız süreler talep eder, bu beklentileri karşılayamayan çalışanlara olan sabrını sık sık kaybederdi. Bu durumda birilerinin meydan okuması gerekir. Muhalif çalışan ortaya çıktığında, bir orta yol bularak anlaşma sağlanmak zorundadır.

3) Dürüstlük ve Güven

eller

Çalışanların mutlaka zıt görüş barındıracaklarını kabul etmek gerek. Önemli olan, bu zıt görüşleri dürüst ve açık şekilde paylaşıyorlar mı, yoksa kendilerine mi saklıyorlar? Bir çalışan, zıt görüşlerini paylaştığında işini riske attığını düşünmemeli aksine kendini rahatça ifade edebilmeli ve görüşlerine saygı gösterildiğini bilmelidir. Çalışanın iyi niyetini kabul etmek, kendisini dinlemek iş geliştirme aşamasında yeni bir bakış açısı edinmek demektir. Bu da oldukça önemlidir. 

Ne yazık ki, açıklık modern iş yerlerinin yaygın bir özelliği değil. Bir SurveyMonkey çalışmasında, kadınların yüzde 58'i ve erkeklerin yüzde 68'i, işte olumsuz sonuçlara maruz kalmadan muhalif bir görüş belirtebileceklerini düşünüyor. Bu talihsiz durum çalışma ortamındaki fikir alışverişini engelliyor.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST