Loading

En Önemli İş Kaynağı Neden Zamandır?

Kim olduğun veya ne yaptığın önemli değil. Doğru zaman yönetimi, başarının çok önemli bir unsuru...

Karlılığa ya da insan sermayesinin gücüne yoğun bir şekilde odaklansan da, zamanı doğru bir şekilde yönetmek, bugünün pazarında en önemli başarı unsuru. Muhtemelen onu boşa harcıyorsun. O halde çalışma saatlerini daha iyi kullanman için bazı taktikler.

1) Kişiselleştirilmiş Yaklaşım

kisisel

Herkesin programı ve yaşamı birbirinden farklıdır. En çok zaman harcadığın yeri görmek ve alışkanlıklarını denemek üzere programını kişiselleştirmen önemlidir. Başarılı zaman yönetimi tamamen kendi kendini kontrol etme, doğru kararları verirken durumunu dürüstçe değerlendirme yeteneği ile ilgilidir.

Günlük görevlerini ve sorumluluklarını önem sırasına göre sıralanmış kategorilere ayırman faydalı olacaktır. Böylece önemsiz görevlere açıklanamayan dakikalar harcadığını keşfedebilirsin. Ayrıca, günlük sorumluluklarını önem sırasına göre sınıflandırmak, en acil konulara odaklanmana yardımcı olur.

2) Önceliklendirme

oncelik

İşin akışı ve yönetimi konusunda problem çıkmaması için hangi işin acil olabileceği, neyin gecikebileceği veya neyin daha erken yapılması gerektiği ile ilgili bir önceliklendirme yapmak faydalı olacaktır. 

Bazı işler daha önemlidir ancak acil değildir, bazılarıysa önemli değildir ancak acildir. Hangisinin daha öncelikli olma kararı olduğuna bir karar ver. Belki bir liste yaparak öncelik sırasını belirleyebilirsin.

3) Zaman Yönetimi Bir Stres Aracı Değil

stres

Zaman yönetiminin işler için faydası ve önemi açık... Ancak bunu doğru şekilde yapamıyorsan senin için ciddi bir stres aracına dönüşür. Zaman yönetimi her dakikanı iş yaparak veya iş düşünmek anlamına gelmemeli. Mutlaka hobilerine veya uzun zamandır beklediğin filme gitmene yetecek boş bir alan da bırakmalısın. Önemli olan iş ve kişisel yaşam arasındaki dengeyi yakalayabilmektir. 

4) Önemli Olana Odaklanma

odak

Acil olan her şey önemli demek değildir. Diğer yandan haftalarca ertelenen bir iş aslında şirketin geleceği için hayati önem taşıyabilir. Endişeler ve aciliyet seni ele geçirmesin. Derin bir nefes al, önemli olana odaklan... Acil olmasa bile şirket için belirleyici olan işleri arka plana atmamalısın. Bunlar acil olsun veya olmasın her zaman öncelikli olmalıdır. 

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST