Loading

En Önemli İş Kaynağı Neden Zamandır?

Kim olduğun veya ne yaptığın önemli değil. Doğru zaman yönetimi, başarının çok önemli bir unsuru...

Karlılığa ya da insan sermayesinin gücüne yoğun bir şekilde odaklansan da, zamanı doğru bir şekilde yönetmek, bugünün pazarında en önemli başarı unsuru. Muhtemelen onu boşa harcıyorsun. O halde çalışma saatlerini daha iyi kullanman için bazı taktikler.

1) Kişiselleştirilmiş Yaklaşım

kisisel

Herkesin programı ve yaşamı birbirinden farklıdır. En çok zaman harcadığın yeri görmek ve alışkanlıklarını denemek üzere programını kişiselleştirmen önemlidir. Başarılı zaman yönetimi tamamen kendi kendini kontrol etme, doğru kararları verirken durumunu dürüstçe değerlendirme yeteneği ile ilgilidir.

Günlük görevlerini ve sorumluluklarını önem sırasına göre sıralanmış kategorilere ayırman faydalı olacaktır. Böylece önemsiz görevlere açıklanamayan dakikalar harcadığını keşfedebilirsin. Ayrıca, günlük sorumluluklarını önem sırasına göre sınıflandırmak, en acil konulara odaklanmana yardımcı olur.

2) Önceliklendirme

oncelik

İşin akışı ve yönetimi konusunda problem çıkmaması için hangi işin acil olabileceği, neyin gecikebileceği veya neyin daha erken yapılması gerektiği ile ilgili bir önceliklendirme yapmak faydalı olacaktır. 

Bazı işler daha önemlidir ancak acil değildir, bazılarıysa önemli değildir ancak acildir. Hangisinin daha öncelikli olma kararı olduğuna bir karar ver. Belki bir liste yaparak öncelik sırasını belirleyebilirsin.

3) Zaman Yönetimi Bir Stres Aracı Değil

stres

Zaman yönetiminin işler için faydası ve önemi açık... Ancak bunu doğru şekilde yapamıyorsan senin için ciddi bir stres aracına dönüşür. Zaman yönetimi her dakikanı iş yaparak veya iş düşünmek anlamına gelmemeli. Mutlaka hobilerine veya uzun zamandır beklediğin filme gitmene yetecek boş bir alan da bırakmalısın. Önemli olan iş ve kişisel yaşam arasındaki dengeyi yakalayabilmektir. 

4) Önemli Olana Odaklanma

odak

Acil olan her şey önemli demek değildir. Diğer yandan haftalarca ertelenen bir iş aslında şirketin geleceği için hayati önem taşıyabilir. Endişeler ve aciliyet seni ele geçirmesin. Derin bir nefes al, önemli olana odaklan... Acil olmasa bile şirket için belirleyici olan işleri arka plana atmamalısın. Bunlar acil olsun veya olmasın her zaman öncelikli olmalıdır. 

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 308 Yazı / 391,9K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST