Loading

Erteleme Sorunu ile Başın Dertte mi?

Erteleme alışkanlığı; belirli bir anda yapmamız gereken şeyi yapmak yerine başka bir zamana bırakmak ve aslında kendimizi sabote etmektir.

Çoğu kişinin bilinçli olarak işlerini ertelediğine inanmıyoruz. Kimse yatağından kalkıp bugün birkaç işi erteleyeceğim demez. Erteleme kişi için sinsi bir sorundur. Bazı şeyleri bir süre öteleriz, sonra biraz daha ileri ve sonra biraz daha… İşler uzun süre sürüncemede kalıp ciddi bir probleme dönüşünceye kadar farkına varmayız.

Senin de hayatında bu tarz ertelemeler oluyor mu? Bazıları kendileri için bu sorunun varlığını açıkça kabul eder. Eğer bu birçok kişi için sorunsa birçok kurum için de öyledir. Ertelemek bir çeşit zaman kaybıdır. Verimliliği düşürür, takımın hedeflerine doğru ilerlemesini engeller, strese neden olur, işler tamamlanmayınca motivasyon düşer.

Neden Erteleme Yaparız?

ertelemek

Üşendiğimiz zaman mı? Eminim herkesin bu konu hakkında keşfedeceği çok fazla konu başlığı vardır. Ama biz çözümleri konuşmaktan yanayız. Kendine asla "Ne zaman?" diye başlayan sorular sorma. Bu soruyla beraber aslında oturup beklemekten başka çaremiz olmadığını ve harekete geçmek için başka bir zaman zarfını beklememiz gerektiğini ifade ederiz. "Ne zaman?" ile başlayan sorular bizi sürüncemede bırakır.

"Problemi ne zaman çözecekler?"
"Müşteri beni ne zaman arayacak?"
"Karar vermek için ihtiyacımız olan bilgi ne zaman gelecek?"

Kendine Doğru Soruları Sor

dogru_sorular

"Ne çözüm üretebilirim?"
"Nasıl daha yaratıcı bir şekilde müşteriye ulaşırım?"
"Karar vermek ve gerekli bilgiye ulaşmak için ben ne yapabilirim ?"

Sonuç olarak küçük şeyleri büyümeden önce halletmekte yarar var.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST