Loading

Esas Tutkunu Keşfetmen İçin 8 Adım

Kaç yaşında ve hangi noktada olursan ol henüz tutkularını keşfetmemiş, hedeflerini de çok yanlış belirlemiş olabilirsin.

İşte hayatının esas tutkusunu keşfedebilmen ve doğru hedefler belirleyebilmen için 8 adım...

1) Öncelikle Yavaşla

yoga

Bunun anlamı yoga veya meditasyon uygulamak, yürüyüşe çıkmak olabilir. Bu sizi dış seslerden uzaklaştırır ve kendini dinlemene izin verir.

2) Hayatındaki Temaları İncele

dergi

Okumak istediğin dergiye, dinlediğin müziğe, koleksiyonlarına hatta kredi kartı ekstrelerine bak. Yinelenen bir tema fark ettin mi?

3) Çocukken Neleri Sevdiğini Hatırla

cocukluk

Aileni, kariyerini ve faturaları düşünmek zorunda kalmadan önce neleri sevdiğini düşün. İçindeki çocukla tekrar iletişime geç.

4) Eğlenceye Odaklan

eglence

Sıklıkla, en önemli olanın yerine kendimiz için belirlediğimiz beklentilere sarılırız ve bizi eğlendiren şeyler ile tutkularımız ilişkili olabilir. Eğer istediğin herhangi bir şeyi yapabilme şansın olsaydı, şimdi ne yapıyor olurdun?

5) Beğendiğin Kişileri Listele

insanlar

Kişisel olarak tanıdığın, ilham verici başarı öyküsünü duyduğun ve kariyerine imrendiğin herkesi düşün.

6) Bu Sorulara Cevap Ver

sorular

"Başarısızlık ihtimali olmasaydı neyi denemek istedin?", "Sıkılmadan hangi konu hakkında 500 kitap okuyabilirsin?",  "Para almadan 5 yıl boyunca ne yapabilirsin?"

7) Arkadaşlarına Sor

arkadaslar

Dürüst olduğunu düşündüğün arkadaşlarına seni neyin mutlu ettiğini sor. Genellikle cevaplar biraz şaşırtır ve aydınlatıcı olur.

8) Yaz

yazmak

Herhangi bir gündem veya konu olmadan yazarken fikirler daha özgür olur. Düşünceleriniz dış dünyadan etkilenmeden yazmak için kalem ve kağıtla her gün birkaç dakika kaliteli zaman geçirin.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST