Loading

Evde Olduğumuz Bu Süreçte Motive Olmak İçin Neler Yapabiliriz?

İnsanın İç Benliğini Yücelten Bir Resim (Çiğdem Gümüşoğlu'nun çizimi)

Evde Olduğumuz Bu Süreçte Motive Olmak İçin Neler Yapabiliriz?

Dünyaca çok tuhaf şeyler yaşadığımız bu dönemde, haberlerin ve sürecin ilerlemesiyle insan ruhu ister istemez gerilmeye devam ediyor. Ülkemizde son zamanlarda artış gösteren virüsten korunmaya çalışırken yayılım hızı da içimize sıkıntı vermeye devam ediyor. Peki önlemlerimizi aldıktan sonra, evde kalıp zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadığımız sürece “Plasebo Etkisi” ile motive olabilir miyiz?

Dr. Işıl Arıcan tarafından plasebo terimi şöyle tanımlanır: “Plasebo etkileri, hastalığı tedavi edecek herhangi bir etkinliği olmayan farmakolojik olarak etkisiz maddelerin veya nedensiz girişimlerin, hastaların şikayetlerini azaltarak kendilerini daha iyi hissetmelerine neden olan etkilerdir.” Yani bu aslında bir algı değişimi, belki de beynimizin bize oynadığı ve sonra kendisinin inandığı bir “algı oyunu”.

Hastalığınıza iyi gelecek bir ilacın olmadığını düşünün. Günümüzdeki COVİD-19 ile benzer bu durum. Ancak size verilen “öylesine” bir ilaç yani etkisiz bir ilaca, çare olduğu inancı ile sıkı sıkıya bağlanıyorsunuz. Ve bu beklentiniz, bu inancınız şartlı öğrenmeye dönüşüyor. Psikolojik etkilerin de ötesine geçerek, beyindeki kimi nörokimyasal mekanizmaları uyandırıyor.

Doktorların bu dönemde “bağışıklığınızı güçlü tutun” uyarısını dikkate aldığımızda, bağışıklığımızın güçlü olduğunu, aldığımız C vitaminin ve hatta içtiğimiz suyun bile bağışıklığımızı güçlendirdiğine dair inancımızla kendi bedenimiz, sağlığımız üzerinde plasebo etkisi yaratabiliriz.

Bu küçük giriş ve hatırlatmayla birlikte, kendimizi iyi olduğumuza inandırıp motivasyonumuzu arttırdıktan sonra (tabii ki alacağımız önlemlerin yanı sıra) evde kaldığımız günlerde neler yapabiliriz sizin için listeledim.

**Meraklısına PLASEBO ETKİSİ  ile ilgili kitaplar bırakıyorum; inceleyebilir, bu alanı tertemiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

PLASEBO SENSİN- Dr. Joe Dispenza

KENDİNİZ OLMA ALIŞKANLIĞINI KIRMAK- Dr. Joe Dispanza

Kitap Okumak

İşte o zaman geldi. Yaz tatilinde hem dışarı çıkacağım, hem arkadaşlarımla buluşacağım hem de evde bir ton kitabım var okumam gereken, diyorduk. İşte evdeyiz. Kitaplığınıza gidin,önce temizleyin ve akabinde kitaplarınıza dokunun. Haftalık liste yapabilirsiniz, onları sıralayabilir ve uzun zamandır bekleyen kitaplarınıza başlayabilirsiniz.

Uzun zamandır merak ettiğiniz alanlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz, onlara yönelik kitaplar makaleler okuyabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz birçok şey için bolca vaktiniz olacak.

Kendi alanınız hakkında okuma yapabilir ve konunuz da kendinizi geliştirebilirsiniz. Hatta (benim de yaptığım bu yönde çalışmalar var) daha önce okuduğunuz ve altını çizdiğiniz yerlere dönebilir, zihninizin o bilgileri pekiştirmesi için fırsat yaratabilirsiniz.

Kitap araştırması yapabilir, yeni yazarlar keşfedebilirsiniz. Bazı kitapların internette e-pub/pdf halleri mevcut. Ufak bir araştırma ile bunlara ulaşabilirsiniz.

*Ufak bir örnek olsun diye bu haftalık kitap çizelgemi sizinle paylaşmak istedim:

              -Roman: Oscar Wilde-Dorian Gray’ın Portresi

              -Hukuk: Yenidünya/İçer-Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma

              -Şiir: Orhan Veli- Çeviri Şiirler

              -inceleme: Jan Werner Müller- Popülizm Nedir?

                             

Hobiler İçin Zaman Ayırma ve Kendinizi Tanıma Zamanı

Kendinizle baş başa kalınca neler yapmaktan hoşlanırsınız? Size tavsiyem bir kalem kağıt alıp aklınıza gelenleri yazın, belki iç sesiniz bu defa farklı bir şey söyleyecek. Neler deneyimlemek istersiniz?

Resim yapmak, dans etmek, elişi, yazı-şiir yazmak, heykel-kumaş boyama ve daha nicesi… Online videolar, Youtube mecrası ile çok fazla şey deneyebilir, bu esnada kendinizi de dinleyebilirsiniz.

İsterseniz elinize hiç fırça almamış biri olun, isterseniz boyalara hiç dokunmamış olun ama kendinizle kaldığınız bu esnada deneyimleyin. Patates-ip baskısı bile bir seçenek.

Dans etmenin faydalarını unuttuk mu? Mutluluğu arttırdığı gibi depresyonu, stresi azaltan dans şu an bize tam da gerekli olan şeylerden.

Müzik aleti çalma becerinizi geliştirebilirsiniz. Çok istediğiniz bir müzik aletini bile (elinizde var olduğu sürece ) çalmayı öğrenebilirsiniz.

Müzik dinleyerek, şarkı söyleyerek kendinizi motive edebilirsiniz. Şarkı sözü bile yazabilirsiniz, beste yapabilirsiniz. Çok mu zor, diğer insanlar nasıl yapıyor?

Aklınızdan geçen şeyleri bir kağıda dökebilirsiniz, günlük tutabilir, öykü, şiir yazabilirsiniz. Kalemini güçlendirirken hayal gücünüzü de geliştirmiş olursunuz. Zihniniz için yeni alanlar açarak, beyninizin farklı kaslarını harekete geçirebilirsiniz.

*Çizim: Çiğdem Gümüşoğlu

Film, Dizi ve Belgesel Ağı 

Sanırım en çokta bu zamanlarda dizilere filmlere sarıyoruz. İyi de ediyoruz. Zihninizi dolu tuttuğu gibi kültürünüzü de arttıran bu alanda keşfetmediğiniz daha hangi yönetmenlerin filmleri hangi ödüllü filmler listede izlenmek için bekliyordu, bunları değerlendirebilirsiniz.   Sizin için buraya birkaç link bırakıyorum, film önerileri mevcut;

https://youtu.be/Ty6k-nh0MBE

https://youtu.be/nCbLpangfo4

Spor, Yoga ve Meditasyon

Temiz hava için dışarı çıkmaya zorlansanız bile evinizde kendi fiziksel aktivitelerinizi yerine getirebilirsiniz. Kaslarınızı çalıştırmak ve harekete geçirmek bedeninize enerji sağlayacağı gibi sizi mutlu da hissettirecek. Spor yapan biri değilseniz bile birkaç hareket gün içinde zinde kalmanızı sağlayacaktır. Denemelisiniz…

Bağışıklık İçin Sağlıklı Beslenmek

Evde olduğunuz bu günlerde sağlığınıza vakit ayırarak mutfakta kendiniz için enerjisi yüksek besinler yapabilirsiniz. Besin değerleri yüksek yiyecekleri,  hijyenine güven duyduğunuz kendi evinizde gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz.. Örneğin evde kemik suyu kaynatabilirsiniz.

Sanal Müzeler, Opera ve Tiyatro

Virüs sebebiyle bazı müzeler sanal gezintiye açık hale getirildi, bu fırsatı da kaçırmamak gerekiyor. O müzelere buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.birgun.net/haber/koronavirus-nedeniyle-evde-vakit-gecirirken-gezinebilecegiz-12-sanal-muze-291762

Viyana Devlet Operası Arşivi mart ayında iptal etiği gösterileri 15 Mart’tan itibaren opera ve bale performans kayıtlarını günlük olarak yayına açmış bulunmakta. https://staatsoperlive.com/ - Ücretsiz İzleyebilirsiniz.

16 Mart’tan itibaren Yiğit Setrdemir moderatörlüğünde gerçekleşen “Kapı Açık Kalmış” adlı Youtube programında; tiyatro üzerine sohbetler, oyun okumaları, tiyatro şarkılarını dinleyebilirsiniz. Hafta içi her akşam 20.30-22.00 arasında. https://youtu.be/s6V6mXN3xW8

Dil Eğitimi ve Gelişimi

Bu sürede kolaylıkla dil eğitiminizi tamamlayabilir, geliştirebilirsiniz. İnternetteki videolar, elinizdeki kitaplar bunlar için harika bir fırsat. Belki online eğitimlerde satın alarak, filmler izleyerek eksik yanlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Ev Temizliği

Çoğumuz işe, okula gitmekten evimizin detaylı temizliğini bayram gelmeden yapamıyoruz. Odanızda yerini değiştireceğiniz eşyalar, her gün aynı yerde var olmaya devam ederek canınızı sıkıyor olabilir. O zaman ne duruyorsunuz? Evinizi temizleyebilir, eşyaların yerlerini değiştirebilir, içinize ferahlık verebilirsiniz. 

*Sağlıklı, huzurlu, mutlu günler dilerim... Umudumuzu hiç kaybetmeyelim. 

Seyran Gümüşoğlu
Standart Üye / 2 Yazı / 5,1K Okunma

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST