Loading

Fikir Madenciliğinin Değeri ve Önemi

Duygu Analizin , Veri Madenciliği ile Ortak Noktası

Fikir madenciliği ve Veri Madenciliğin Müşteriye Katkısı

Günümüzde gittikçe artan sosyal medya ve dijital pazarlamayı   zaman ortaya  temel ilkelerden aklımıza Veri madenciliği demek geliyor.  

Büyük ölçekli veriler arasından faydalı bilgiye ulaşma, bilgiyi daha yerinde

“yenilenebilir ve kullanabilir veriden anlamlı ifadeler çıkarma” düşüncesi ile oluşturmayı tercih edenlerdenim.

 

 Uzun zamandan beri önemli olan Veri madenciliği ile Duygu Analizinin popülerliği konusunu merak ettiğim için araştırıp yazı yazmak istedim.

 

Duygu Analizinin diğer adı  ‘Fikir Madenciliği’(Opinion Mining) dediğimizde

 bir yazarın veya bir yazının belirli bir konuya yönelik tutumunun olumlu(positive),olumsuz(negative),tarafsız (neutral) olarak değerlendirilmesidir.

 

 Bir metin ile görüşleri çeşitli seçimler aracılığı ile tanımlama ve sınıflandırma süreçleri diyebiliriz. Çoğu zaman Herhangi bir metne bakarak, olumlu veya olumsuz olarak tek başına değerlendirmek yeterince bir anlam ifade edemiyor artık.

Mesela  bir konuyla alakalı X ‘den,  instagramdan ve facebooktan bile paylaşımlar yaptığımızda içeriklerimiz dışında , klavyelerimizde bulunan emojiler hatta  kullandığımız #hastag’ler ile  ifade biçimin tamamen değişmesine yol açabiliyor.

 

Biraz eskiye dönmek gerekirse İnternet kavramının henüz trend olmadığı bir dönemde medya takibi yapabilmek oldukça farklıydı. Kimine göre kolay , kimine zor. Yazılı  ve görsel medyanın tümünü takip edebilmek, bir kişi ya da kurumla alakalı çıkan tüm haberleri toparlanıyordu.  Bu durum şimdilerde gelişen teknolojinin hızı ve  sosyal medyanın artan gücü ile aynı kalmıyor.

 İnternet medyası dışında, oluşturulan bloglar, sözlükler tüm mecra kanallarına  artık saniyede  paylaşılan bilgiler  milyarlarca yeni kaynaklar üretilmektedir.

İletişim ve beraberinde etkileşimin artması ile birlikte; en hızlı haberlerin ve gelişmelerin sosyal medya aracılığı ile yapıldığının hepimiz farkındayız.

 

Bu noktada Duygu Analizi, kişilerin ve olayların üretilen bilgilerin, ürünlerin ve sunulan hizmetlerin hakkında duygu, düşünce hatta algı  tespitini yapmayı mümkün kılabilmektedir.

Duygu Analizi veya Fikir Madenciliği kullanım alanları; pazarlama sektöründe   müşteri ekiplerinin duygularını ve fikirlerini ifade etmekte  yardımcı olmak için sık kullanılmaktadır.

 

Finans, borsacılık, medya, politika gibi birçok alanda kullanılıyor.  Ürün incelemelerinde, tüketicilerin bir ürün ile alakalı memnuniyet ölçümü yapılabilmesi adına yaygın olarak kullanılan bir tekniktir.

 

Bir şirket veya bir markanın  yeni çıkaracağı bir ürünün reklam kampanyasının müşterilerinin sosyal medyadaki verdiği yanıtın etkisini ölçmek için bu yöntemi kullanmayı tercih ediyor.  

Popüler olan ve yaygın olarak kullanılan bir yol haritasına sahiptir. Politikacılar seçim zamanlarında kampanyalarına halkın nasıl bir tepki vereceğini de ilgili seçim anket ve ölçümlerle   geri bildirim alabiliyorlar.

 

 

Fikir madenciliğinin “duygu analizi” biçimindeki kullanımı ilk olarak Nasukawa ve Yi’nin 2003 yılındaki KCAP Konferansı’nda sundukları “Sentiment analysis: Capturing favorability using natural language processing” isimli çalışmada ortaya çıkıyor.

 

“Fikir madenciliği” biçimindeki kullanım da yine 2003 yılında başlamıştır.  

 

Bu çalışmayı da Dave, Lawrence ve Pennock gerçekleştirmiş ve World Wide Web Konferansı’nda “Mining the peanut gallery: Opinion extraction and semantic classification of product reviews” başlığıyla sunmuşlar.

Yukarıdaki bilgiler Liu’nun 2012 yılında yazdığı “Sentiment Analysis and Opinion Mining” adlı kitapta yer alıyor, kitap isminde her iki kavrama da yer verilmiş.

Günümüzde ise endüstriyel alan daha çok “duygu analizi” kavramı üzerine yoğunlaşırken, akademik dünyada “fikir madenciliği” kavramı daha çok kabul görüyor. Konuyla ilgili çalışmalar görece belli bir doyum noktasına ulaştığında ve bu çalışmaların ara kesitleri çoğaldığında, bu kavramları muhtemelen farklı bir pencereden değerlendirecek ve yeni kavramlardan söz ediyor olacağız…

 

 

Duygu Analizi Neden Önemli?

”Sosyal medya mecralarını kullanarak  olası krizlerin önüne geçebilir, müşterilerin yorumlarıyla netlik sağlayabilirsiniz.

 Bu nedenle tüketicilerin burada paylaştığı duyguların analiz edilmesi oldukça önemli. Olumsuz duyguların ön plana çıktığı anlarda  müşteri kaybını önlemek için harekete geçebilirsiniz. Her an takipte olmalı, markanızın itibar kaybı yaşamaması için kontrolü elden bırakmamalısınız.

 

Duygu Analizinin Yöntemi ve İşleyişi

Öznellik sınıflandırması ile Verilen bir metnin, bir fikre sahip olması çok dikkat çekici bir unsur.

. • Duygusal sınıflandırma: Verilen bir cümlenin olumlu veya olumsuz hatta nötr (belirsiz) olduğu ilişkin notlar almaktır.

 

  • Fikrin yardımcı olma ihtimali: Herhangi bir fikir içeren metnin kişilere ne aşamada yardımcı olabileceğini belirlemek.

 

  • İstenmeyen fikir taraması: Bir fikrin olumsuz, negatif ve kötü söylem ifadeleriyle yazıldığının tespiti için önemlidir.

 

Bir yorumun reklam mı yoksa okuyucunun tavsiye yönlendirmesi tarafından mı yapıldığını bulmak içindir.  

 

  • Fikir özetleme: İfade edilen fikirlerin özetlenme durumunu ifade eder.

 

Ürün yaşam döngüsünü iyi yönetmek ve anlık bildirimler almaya özen göstermektir.

 

Duygu Analizi Zorluklarına bakarsak,

Araştırmacılar, dil farklılığı, veri yetersizliği ve gürültülü veriler sebebiyle bazı zorlu durumlarla karşılaşmaktadır.Bir metinden eksiksiz, doğru verileri alabilmek için birlikte nasıl çalıştıklarını da anlamak önemlidir.   

Dilin doğal özelliğini tanımlamak, yanlış yazımlar, belirsizlik ve dilde bölgesel veya kültürel farklılıklar yaratmaktadır.  Bazı cümlelerde “ima” yoluyla doğrudan olmayan ve kapalı ifadeler bulunabilir.

 

Sonuç olarak;

İncelenen çalışmalar neticesinde, duygu analizi ve fikir madenciliği konularına duyulan ilginin yıldan yıla artarak devam ettiği ve her bir çalışmanın literatürü geliştirdiği gözlemlenmiştir.

 

 

Müge Oralbay
Standart Üye / 18 Yazı / 20,7K Okunma

1982 yılında İstanbul ‘da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Marmara Koleji’nde bitirip ardından , Üniversiteyi Sinema TV Yapım Yönetim TV Programcılığı Bölümünden mezun oldu. Stajını Kanal D de Zaga programında Yapım Yardımcısı olarak tamamlamıştır. Değerli Duayen Prodüktör İzzet Öz’ün yanında, Yönetmen Yardımcısı olarak çeşitli klip çekimlerinde yer almıştır. Ardından Eski TV8 kanalında Packshot Programında Yapım Ekibinde ardından Elmavizyon TV de bir çok programın Yapım Sorumluluğunu üstlenmiştir. 2004 yılından itibaren Number One TV ve diğer kanalı Fashion TV Türkiye’de bir buçuk sene, ardından da iki buçuk sene boyunca Atv Kanalı’nda Yayın Sorumlusu olarak yer almıştır. 2009 senesinde Medya Sektörünün diğer kollarından PR – Medya İlişkileri Sorumlusu olarak Halkla ilişkiler ajansında çalışmaya başlamıştır. Sonrasında Magazin Portallarında Mekan Editörlüğü ve Magazin Dergilerinde moda editörlüğü yapmıştır. Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Sertifika Programı, Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifika Programı, Temel Düzey Halkla İlişkiler ve Reklam Sertifika Programı, İş Zeka Yönetimi, Zaman Yönetimi, Kriz Yönetimi, Münazara ve Sunum Teknikleri, NLP Uzmanlık, Beden Dili, İnovasyon ve Liderlik, Sosyal Medya’da Liderlik, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), Kendimize ve Topluma Liderlik, Stratejik Planlama, Çatışma Yönetimi, Sosyal Girşimcilik, İmaj ve İletişim, Networking, Dijitalin Pazarlama İletişimindeki Yeri, İyi niyetli Reklamcılık, Viral Pazarlama 2.0, Sosyal Ağlarda Halkla İlişkiler ve Pazarlama ve SEO , Facebook , Instagram, LinkedIn ve bir çok eğitimlerini tamamlamıştır. Halen de güncel trendleri okuyup takip etmektedir. Bir çok haber portalında da uzmanlığını yazılarıyla Köşesinde yer vermiştir. 2012 senesinden itibaren Girişimciliğini farklı sektörlerden oluşan müşterilerin markalarını, sosyal medya ve yazılı basın ile bağlantılı olarak çalışmaktadır. Uzmanlığını İletişim ve Marka danışmanlığı yönetimi üzerine yapmaktadır. 2014 Aralık ayından bu yana Pazarlama, Halkla İlişkiler, Marka çerçevesiyle bir Türk şirketinde Proje Finans ve Yönetim Danışmanlığı şirketinde Stratejik İletişim Danışmanı ve Proje Ortağı olarak profesyonel bir şekilde devam etmektedir. Uzun bir süredir Girişimciliğini Bodrum’da yaşayarak çalışmaya devam etmektedir. İletişim Danışmanı- Dijital Pazarlama, Sosyal Medya ve Marka Uzmanı olarak küçük , orta ölçekli şirketlere danışmanlık vermektedir. Orta ve Büyük ölçekli şirketlere de bazı uzman olduğu alanda eğitimler hazırlamıştır. Uzman olduğu konularda Online Eğitimler vermek için çalışmalar yapmaktadır. Danışmak istediğiniz sorularınız İçin sosyal medya hesaplarından bana ulaşabilirsiniz .


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST