Loading

Fikrine, Projene Kolayca Fon(Para) Bulmak Mümkün mü?

Herkes gibi senin de paraya ihtiyacın var. Seni herkesten ayıran ise çok iyi bir fikrin olması. Bu fikri gerçekleştirmek için ihtiyacın olan paraya hem hızlı hem de kolayca nasıl ulaşacaksın?

Belki de ilk kez duyacaksın ama şu an fikrine, projene gereken bütçeyi en kolay yoldan sağlayabileceğin alan “Kitlesel Fonlama”. Yani sen projeni platformlarda sunuyorsun, projeni ulaştırdığın herkes inceliyor ve “Hmm bu güzel bir projeymiş” diyerek hemen sana para gönderiyor...? Yok yok öyle değil tam olarak. İnsanlardan paralarını öylece alamazsın. Ancak onları ikna etmek, birkaç basit adım ile imkansız da değil.


1) fonbulucu.com’a Üye Ol

uye_ol

fonbulucu.com tam da sana göre bir “Kitlesel Fonlama Platormu”. İlk olarak yapman gereken, bu platforma üye olmak. Ardından heyecanını kaybetmeden 10 basit soruya cevap vermen gerekiyor.

2) Fikrin Onaylandı       

onay

Çok beklemeden fikrin onaylandı. Projeni kitlelere duyurmak için, sana özel bir “proje sayfa editörü” göreceksin. Bu editör ile ilerlemek kolay olacak. Ama önce biraz hazırlık iyi olur. Endişelenme, aşağıdaki yönergeleri inceledikten sonra hazırlık aşaması gözünde hiç büyümeyecek.

- Sayfanı hazırlamaya başlamadan önce platformdaki örnekleri incele.
- Projelerde beğendiğin metin ve görselleri aklında tut.
- Fonlanan projenin birinde beğendiğin ve gücünün yettiği bir ödülü satın al. Bu sayede sana destek olacaklarla bir etkileşim yakala.
- Projen ile ilgili çarpıcı görseller bul.
- Okuyacakları sıkmayacak 300 kelimeyi geçmeyen metinleri bu görsellerin arasına yerleştir.
- Yapmak istediklerini 6-7 maddede uzatmadan sırala
- Toplayacağın parayla ne yapacağını açık açık yaz.

 

3) Biraz Reklam     

reklam      

Görseller elbette çok etkili. Projeni kendi ağzından 2-3 dakikalık bir video çekerek samimiyetle anlatsan ne güzel olur... Bu video senin fonlanma şansını %400 artırır. Bunun için önce bir metin oluştur ve bir kaç kez oku. Sonra bir mekan bul. Birden çok mekan bul. Daha çok mekan bul ve geç telefonunun kamerası karşısına  birkaç kez tekrar çek videonu. İçinden beğendiğin en az üç tanesini seç, yakın arkadaşlarına izlet ve seçim yapmanı kolaylaştır. Seçtin mi? Youtube veya uygun bir yerde oluşturduğun videonu yayınlayabilir video linkini proje sayfana ekleyebilirsin. Oldu bile!

4) Son Rötuşlar ve Ödül Oluşturma

rotus_odul

Buraya kadar geldiysen, proje sayfan neredeyse hazır demektir. Ancak etkili bir kaç iş daha yapalım ki bizi beğensinler ve ödüllerimizi satın alsınlar. Öncelikle “ödül” nedir açıklayalım. Seni desteklemek isteyenler, senin ödüllerini satın alarak sana destek oluyorlar. O nedenle ilgi çekici ödüller belirleyebilirsin.

- Projene ve sana özgü aynı zamanda insanların almak isteyeceği ödüller planla. Projen ile ilgili olması gerekmiyor. Sadece insanlar o ödüle sahip olmak istesin.
- Ödüllerin her birinden kaç adet verebileceğin önemli. Onları belirle.
- Gerçekçi ol. Yapamayacağın bir taahhüt verme.
- Ödüllerin tamamını satarsan bütçeyi temin edip edemeyeceğini hesapla ve bir miktar fazla yaz ki talep ettiğin paradan fazla toplamak mümkün olsun.


Bu kadar yeter. Çok yoruldun. Bir kahve içerken yazdıklarını gözden geçirebilirsin. Tamam diyorsan sayfan bitti bile. Para toplamaya hazırsın. Son kontrollerden sonra “yayınla” de gitsin. Projen en kısa zamanda beğeniye sunulacak ve pek çok farklı platformda reklamların yapılacak. Sen de ne kadar çok arkadaşın ile paylaşırsan o kadar çok beğeni toplayacaksın. 3 beğeni…10 beğeni… 100 beğeni… 500 beğeni... Artık fonlamayı hak ettin.

fonlama

Fonlamaya çıktık artık. Anne, dualara başladı. Baba, “İcat Çıkarma” diyor hala. Arkadaşların “Kim para verir kanka bu işe ya” diye dalgasında. Ama sen hep devam et. Bu işi başaracağız. Bize inanan çok insan var ve onlarla beraber seni hayallerine ulaştıracağız. Hem denemeden asla bilemezsin.  

Şimdi eğer bu yazıyı buraya kadar okuduysan, bir hayalin var demektir. Bu hayaline ulaşmanın en kısa yolu fonbulucu.com dan geçiyor.

Eeee, ne duruyorsun hadi başla.Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST