Loading

Friends, Family and Folls Finansmanı

start up

Arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz size borç para vererek veya hediye ederek iş ile ilgili girişiminizi desteklemek isteyebilirler. Bazı durumlarda arkadaşlarınız veya aileniz ticari girişiminize ortak olmak için hisse almak veya girişiminizi tamamen satın almak isteyebilir. Bu, iş girişiminiz için yaratacağınız kitle fon kaynaklarının en temel şeklidir. Başarınızla ilgilenen daha büyük bir grup insandan para toplayabilirsiniz. Girişimler her yıl başlangıç girişimlerinin % 35-40' ını arkadaşlardan ve aileden sermaye olarak edinmektedir.

Bu gruba genel bir terim olarak ‘’Friends, Family and Fools (arkadaşlar, aile ve aptallar)’’ denir. Fools olarak nitelendirilen kişilerin bu kategoride gruplandırılmasının nedeni, bir tohum girişimine borç verme veya yatırım yapmaya ilişkin aldıkları riskin büyüklüğü ile ilgilidir. Genel olarak, bu bireyler gelişmiş yatırımcılar değildir. Aksine, gözü kara, çılgınca veya tuhaf bir şekilde yatırım yaparlar. Bu nedenle, herhangi bir ticari kredi veya yatırımının tipik bir borç veren, yatırım ilişkisi için tüm formalitelere uyması önemle tavsiye edilir. Krediler iyi hazırlanmış bir senetle yapılmalıdır ve hisse senedi yatırımı müzakere edilmiş bir dönem cetveli uyarınca (ilgili tüm hükümlerle birlikte) yapılmalıdır.

Arkadaş ve Aile Finansmanının Faydaları

Genel olarak, arkadaşlar ve aile finansmanı resmi gözden geçirme sürecini, ticari kredi veya melek yatırım durumlarında gerekli özeni içermez. Yani, arkadaşınız ve aileniz kredi geçmişinizi ayrıntılı olarak gözden geçirmeyecek veya krediyi güvence altına almak için kapsamlı bir teminat istemeyecektir. Arkadaşlar ve aile ilişkileri de geri ödeme seçenekleri ve uygulanabilir faiz oranları açısından genellikle esnektir.

Finansman için Arkadaş ve Aileye Yaklaşım Süreci

Arkadaşlardan ve aileden para almak ilişkiler açısından riskli bir teklif olabilir. Para çok hassas bir konudur. İlişkideki gariplik ve herhangi bir belirsizlik ile büyüyebilir.  Bu anlayışla, arkadaşlarınızdan ve ailenizden para isterken veya para ararken resmi bir yaklaşımın uygulanması tavsiye edilir. Aşağıda sıralananlar fon aramak için önerilen bir süreçtir:

  • Ne tür bir anlaşma istediğinizi belirleyin.
  • Borç mu yoksa öz sermaye ilişkisi mi? Ne istediğinizi belirlemeniz gerekir. Her birinin şartları ayrı ayrı ne olmalıdır ( şirket değerlemesi, faiz oranı, ne kadar aradığınız vb.)? Bu bilgilerin çoğu iş planına dahil edilecektir.
  • İşletmeyi kurmak için resmi bir toplantı düzenleyin.
  • Tek bir toplantı ile bunu müzakere etmeye çalışmayın. Bu durumu düşünmesi için arkadaşınıza veya aile üyenize zaman verin.
  • Profesyonel bir iş planı yapın.
  • İş planının ayrıntılı bir SWOT analizi olması gerekir. Ayrıca yatırımcıya işle ilgili potansiyel risklerin ayrıntılı bir açıklamasını sunmalıdır.
  • İşletmeyle ilgili ürün veya hizmet bilgilerini, destekleyici bilgileri sağlayın.
  • İlişkiyi güçlendirmek için resmi belgeler kullanın.
  • Hisse senedi yatırımları için bir satın alma sözleşmesi ve alım-satım sözleşmeleri kullanın .

 

Dilek Seferoğlu
Yönetici / 296 Yazı / 438,5K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST