Loading

Girişimci Olarak Doğru Yolda mısınız?

çalışanlar

Yeni bir işe başlarken yalnızca kendinize bağımlı olduğunuzu fark etmek yaşamın en korkutucu maceralarından biridir. Bu korku sonrasında kişiyi paniğe sürükler.

Tabii ki böyle olmak zorunda değil. Yeni ufuklara açılmak için öğrenme merdivenini tırmanırken elde edilecek deneyim çok önemlidir. İlk izlenecek yollardan biri “En çok yapmaktan zevk aldığınız işe odaklanın” dır. Aksi takdirde işletmeniz gerektiği kadar ilerleyemez. Bunun için hangi noktalara dikkat etmemiz gerekir?

Takım çalışması

Çoğu girişimci bu yola tek başına başlıyor. Ancak kısa süre sonra takım arkadaşlarının olması gerekliliğinin bir zorunluluk olduğu ortaya çıkıyor. Örneğin; bir pazarlama şirketi kurmuş olabilirsiniz, ancak yazılım sorunlarının nasıl düzelteceğini ve web sitelerinin nasıl güncelleyebileceğini bilen birine veya hizmet satmaya aşina birine ihtiyacınız vardır. Kendinize benzer değerlere sahip, en iyi çalışma ve öngörüleri sunmaya istekli ve ihtiyaç duyulduğunda güvenilir olan insanlarla uyum sağlamak, herkesin başarılı bir şekilde ilerlemesi için aranan temel niteliklerdir.

Gerçek Hayat Örneği

Yazarlar üzerinden örneklendirecek olursak, bir yazarın bir kitap imza organizasyonunda veya bir konferansta konuştuğunu duymuş olabilirsiniz. Çalışmalarına duyduğu tutku, üretme çabası ve hayalini gerçeğe dönüştürmek için gösterdiği önemi izleyicilerle paylaştığında duyulabilir ve görülebilir hale gelir.

Görülen ve hissedilen tutku göz önüne alındığında, bu yazarların neden ilk kitaplarını tamamlayan yeni ürün ve hizmetler geliştirme motivasyonuna sahip olduklarını anlayabiliriz. Mutluluk ve motivasyon, kişinin sürekli öğrenmesi ve yaratması için birbirini beslemeye devam eder. Buna karşılık, yeni bağlantılar yapılır ve yeni kapılar açılır.

Yansıtmak

Kendinize aşağıdaki soruları yanıtlamak için geçen haftanın etkinliklerini yansıtmak üzere her hafta bir zaman dilimi ayırın:

  • Tüm bu aktiviteler de gösterdiğim çabaya değdi mi?
  • Belirli bir konu hakkında geri dönüş aldım mı?
  • Hangi sonuçlar beni çok gururlandırdı?

Çözümlemek

Başka bir bileşen de faaliyetleri gerçekten izlemektir. Her yeni strateji uygulandıkça, her biri için ayrı ayrı ulaştığı başarıyı takip edin. Ya da en çok keyif aldığınız alanları, gelirinize katkıda bulunup bulunmadığını görmek için takip etmeye başlayın. Bunun için pek çok analitik araç mevcuttur, arkadaşlarınıza hangisini kullandıklarını sormak akıllıca olacaktır, böylece sizin için en uygun olanları seçebilirsiniz.
Yakında, zamanın çoğunu hangi konuda geçireceğiniz ve en az zevk aldığınız görevler için iş birliği yapacağınız anlaşılacaktır.

Meydan okuma

En sevdiğiniz işinize odaklanın. Sonunun oldukça ödüllendirici olması hayaliyle bu işinizi daha büyük bir vizyona taşımak mümkün müdür?

Boş bir zamanınızda, tek kelime ile en çok keyif aldığınız uğraşıyı açıklayan bir dosya oluşturun. Ardından, fikri oluşturmak için tüm eş anlamlıları ve alakalı anahtar kelimeleri ekleyin. Liste tamamlandığında, gerçekte nereye ulaşmak istediğinize dair bir resim görebiliyor musunuz? 

Dilek Seferoğlu
Yönetici / 290 Yazı / 419,4K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST