Loading

Girişimci Olmaya Uygun musun?

Başarılı girişimciler, dünyayı çoklu cephelerde radikal bir şekilde geliştirme potansiyeline sahiptir.

Başarılı girişimciler sadece ekonomik ihtiyaçları karşılamakla kalmayıp müşterilerini de memnun ederler. Aynı zamanda çalışanlarının tam potansiyellerini elde etmelerine yardımcı olabilirler. Sen de bu şekilde bir fark yaratmayı hayal ediyorsan harika bir girişimci olabilirsin.

Girişimciliğin senin için uygun olup olmadığını bilmek ve büyük bir girişimcinin niteliklerini öğrenmek için aşağıdakilere bir göz at...

 

1) Tutkulu Olmak

Başarılı girişimciliğin en önemli unsurlarından biri, yaptığı işi sevmektir. Bu sadece iş yapmak için bir aşk değil, aynı zamanda belirli bir alan için bir tutku anlamına gelir. Sadece işini sevmen, günlük görevlerini yerine getirmeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda bu eylemlerin hiç de görev almıyor gibi görünmesini sağlayabilir.

Boş zamanlarını, becerilerini geliştirerek veya daha fazla müşteri çekmenin yollarını düşünerek geçirebilirsin. Yaptıklarını sevenler de yapıcı bir şekilde başarısızlıkla başa çıkmaya daha yatkındırlar, cesaret kırmaktan ziyade daha iyi nasıl yapılacağını öğrenirler.

 

2) Harekete Geçmek

Etkili girişimciler zamanlarının her anını verimli eylemlerde bulunarak geçirirler. Sürekli olarak işlerini geliştirmek için fırsatlar ararlar ve bulduklarında kararlı bir şekilde hareket ederler.

Sürekli eylem, düşünmeden karar vermek anlamına gelmez. Sonuçta dikkatli düşünmek işinde gerekli bir eylemdir. Her zaman verimli kalmak hedefine katkıda bulunur.

 

3) Sürekli Olarak Hedefler Belirlemek

Başarılı girişimciler düzenli olarak iş hedeflerini tanımlar ve bunları başarmak için detaylı planlar hazırlarlar. Bu, onların eylemlerini şirket için tutarlı ve olumlu bir sonuca doğru odaklamalarını sağlar.

Planlama için bir tutku, her zaman bir sonraki adımda ne yapacağına dair net bir fikre sahip olacağın ve bireysel stratejilerine nasıl uyduğuna bağlı olarak bireysel kararları daha iyi değerlendirebileceğin anlamına gelir.

 

4) Esnek Olmak

Plan yapmak kadar önemlidir. Uzun vadeli bir vizyona veya stratejiye tamamıyla bağlı olmamak gerekir. Esneklik bu noktada çok önemlidir. Er ya da geç, beklemediğin bir şey olacak ve tereddüt etmeden ona cevap vermek zorunda kalacaksın.

Başarılı bir girişimci, uygulamalarını, yeni bir gelişmeyle başa çıkmak için gerekli değişiklikleri hızlı bir şekilde yerine getirirken, uygun hale getirme konusunu da ayarlayabilir.

 

5) Doğru Ve Dürüst Olmak

Dürüstlük sadece ahlaki bir erdem değildir; iş dünyasında da önemli bir gerekliliktir. Çalışanlar, tedarikçiler, müşteriler ve düzenleyicilerin hepsi sana güvenebileceklerini bilmelidir. Kendini yanlış tanıttığını öğrenirlerse seninle iş birliği yapmayı reddeder, işini mahvederler.

Dürüstlük ve dürüstlük için bir itibara sahip olman gerekir ve bu itibarı dürüst olmaktan başka bir şekilde güvenceye almak için farklı güvenilir bir yol yoktur.

 

6) Duygusal Zeka

İş dünyasında duygusal zeka vazgeçilmezdir. Kendi duyguların, karar verme biçimine kolayca ulaşabilir, bu da yanlış bir seçimi olumlu görmene veya doğru olanı görmene neden olur.

Çalışanlarının duygularına duyarlı olmak, kararlarının bunları nasıl etkilediğini anlamak ve onları mutlu ve sağlıklı tutmak için çaba sarf etmek de önemlidir. Bu adımları izleyerek, bir girişimci olarak başarın neredeyse güvence altına alınmıştır.

Hakan Yıldız
Yönetici / 319 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST