Loading

Girişimciler ve Sanatçılar Arasındaki 7 Benzerlik

Girişimci, gerçek bir sanatçıdır. Bu sözü söylemek doğru mu? Belki tam anlamıyla değil. Ancak gerçek şu ki, girişimciler ve sanatçılar arasında çok fazla benzerlik var.

sanat

Girişimci, gerçek bir sanatçıdır. Bu sözü söylemek doğru mu? Belki tam anlamıyla değil. Ancak gerçek şu ki, girişimciler ve sanatçılar arasında çok fazla benzerlik var.

Girişimcilik tanımı değişti. Artık yaratıcılığınızı ve sezgilerinizi kullanmak zorundasınız. Bunu yapmayan girişimcilerin çaldıkları her kapı yüzlerine kapanıyor. İçinizdeki sanatçıyı dışarıya çıkarmanın vakti geldi!


1. Yaratıcılık

Yeni fikirler üretmek, olay ve olguları farklı bakış açılarından görmek, özgün yöntemler geliştirmek gibi kişisel beceriler yaratıcılık şeklinde tanımlanır. Ve her girişimci yaratıcı olmak zorundadır. Yaratıcılık, geliştirilebilir ve iyileştirilebilir. Belki sanatçılar yaratıcı yönlerini girişimcilere göre daha rahat ortaya koyabilirler ancak bir girişimci de hayal gücü ile hiç ummadığı noktalara erişebilir.

2. Sezgi

Başarılı girişimciler, eninde sonunda “bunun böyle olacağını hissetmiştim” diye bir düşünceye kapılırlar. Bu da onların sezgilerinin ne kadar kuvvetli olduğunu gösterir. Sezgi, düşüncenin bir parçası olarak bizi her zaman doğruya götürmez. Konu girişimcilik olduğunda kesin bir yargıya varmak imkânsızdır. Yine de içgüdülerini takip edebilme becerisi, girişimcilerin kanında vardır.

3. Takıntı

Sanatçılar arasında genellikle sık görülen bu özellik, çoğu girişimcide de görülür. Tabii mükemmeliyetçilik ile takıntılı olma hâli birbirinden farklıdır. Sanatçılar da girişimciler de yaptıkları işi önemseme konusunda takıntılı davranırlar. Öyle ki hastalık derecesinde sevdikleri işleri uğruna diğer her şeyden kolayca vazgeçebilirler. Sanatçılar da sabahlara kadar çalışır, girişimciler de. Her ikisinin de tek amacı, bir şey yaratma üzerine kuruludur.

4. Özgünlük

Sanatta da girişimcilikte de esinlenmenin bir sınırı vardır. Bu sınırı aşan sanatçılar ve girişimciler, kopya muamelesi ile karşı karşıya kalırlar. Gerçek bir girişimci, bir sanatçı gibi popüler olanı reddederek özgünlüğü yakalamak için çabalar. Yeni bir şey üretmek ve üretilen bu şeyi geliştirmek, girişimcinin de sanatçının da doğasında vardır.

5. Sergileme

Sanatçılar, eserlerini sergi mekânında nasıl sergiliyorlarsa, girişimciler de fikirlerini pazarda sergilerler. Girişimcilerin pazar alanında sundukları ürünler, başkalarıyla paylaşılır. Eğer sanatçılar eserlerini sergilemeseydi, birileri tarafından tanınmazlardı. Aynı şey girişimciler için de geçerli.

6. Dikkat Çekmek

Dikkat çekmek, sanatçılar için de girişimciler için de geçerlidir. Her girişimci, sanatçıların yaptığı gibi bir soruna/olguya dikkat çekmek ister ve bu sayede fark yaratır.

7. Etki Oluşturmak

Sanatçılar sanatseverlerde, girişimciler de müşterilerde bir etki oluşturmayı amaçlarlar. Bir eser veya ürün, karşısındakini her zaman harekete geçirecek güce sahiptir.

Haber Kaynağı:www.girisimcikafasi.com

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST