Loading

Girişimcilerin Okuması Gereken 19 Kitap Tavsiyesi

Girişimcilerin Okuması Gereken ve Yararlı 19 Kitap Tavsiyesi

Kitap resmi

Girişimcilik çok özel bir hayat tarzıdır. Fakat bu hayat tarzında kendinize ve işinize iyi gelecek kitaplar okumalısınız. Özellikle yeni bir iş kurarken bütün zorluklarla az da olsa nasıl baş edeceğinizi ve bütün zorluklarda nasıl soğuk kanlı olacağınızhakkında bile size fikir verebilir.

1-Bye Bye Türkçe 

Bu kitabı tavsiye etmemin sebebi her şeyden önce dilimizi çok iyi bilmemiz gerekir. Rahmetli Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu dilimizin gelişmesi ve iyileştirilmesi adına ömrünü verdi diyebilirim. Unutmayın bir milleti silahla, topla, tüfekle yok edemezsiniz. Bugünkü öğreniği de İrlandalı'lardır.

2-Girişimcilik Hayattır

Üniversite yıllarında herkes iş kurma fikriyle gelir. Ama ekip dağılır ve iş olmaz. İşte kitabın yazarının da başına bu geliyor. Anlattığı bilgiler çok değerli Okumanızı tavsiye ederim.

3-E-Ticaret Rehberi

Biliyorum bir çoğunuz elektronik ticaret ile ilgili bir iş kuramayabilirsiniz. Fakat bu kitapta herkesin okuması gereken web siteleriyle ilgili yapılması gereken şeyleri detaylıca anlatıyor.

4-Akıllı Yatırımcı

Girişimciler değil sadece bana göre herkesin okuması gereken bir kitap. Warren Buffett'ın hocasının yazdığı ve geçen onca senelere rağmen hiç eskimeyen bir kitap. Bu kitap Amerikan Borsası için yazılmış olabilir ama neden o taktikleri alıp Türkiye Borsasında uygulamayalım?

5-Google Nasıl Yönetiliyor?

Google nasıl bu kadar büyük bir arama motoru oldu sizce? İşte bu kitap Google'ın nasıl bu kadar güçlü bir şirket olduğunu bizlere anlatıyor. 

6-Einstein Gibi Düşünmek

Sizce Albert Einstein İzafiyet Teorisini nasıl buldu? Bunun cevabı çok kolay var olan kuralları yıktı. Hepimizin hayatı belli başlı kurallara bağlı olarak yaşanıyor. Peki biz bu yanlış ama yıllarca kemikleşmiş kuralları yıkarsak ne olur?

7-Sadece Aptallar 8 Saat Uyur

Bu Kitabın çok goygoyu var 12 saat uyursak ne olur gibi mesela. Dünyanın önde gelen ve dünyayı değiştiren bir çok insan var. Bunların ortak noktası nedir sizce? Erken kalkmak. Peki size bir soru daha Elon Musk, Bill Gates, Warren Buffett ve Steve Jobs gibi liderlerin arasına girmek için biz ne kadar erken kalkmalıyız? Tabiiki de onlardan çok daha erken olmalı bu saat ve çalışmaya başlamalıyız.

8- Filozof Meşe

Biliyorum yanlış okumadınız. Bu bir çocuk kitabı bunu listeye koymamın sebebi gerçekten ne kadar ufak yada karşı tarafın ne kadar büyük ve güçlü olmasının hiç bir önemi yok sadece inan ve izle.

9-Steve Jobs Olmak

Steve Jobs sizce Apple'ı bugünlere nasıl getirdi? Bu kitap okuduğum en ilgimi çeken kitapdı.

10-Alibaba'nın Dünyası

Alibaba hiç para kazanamıyor iken nasıl bugün dünyanın en değerli şirketleri arasında olabildi? Çok etkileyici ve gerçekten çok güzel bir kitap.

11-Geleceği Yönetmek

Ahmet Şerif İzgören'nin bir kitabı bence her girişimci bu kitabı okumalı mutlaka..

12-Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Bugün dünyanın en büyük ekonomisi ve dünyanın en huzurlu ülkesi neresi desem açık ara Finlandiya gelir. Ama bu günlere kolay gelmediler. Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Milli Eğitim Bakanlığına bu kitabı müfredata eklenmesini emretmiştir.

13-Beden Dili

Bir insanı benden dilinden size ne anlatmak istediğini çözebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle bir suçu bile engelleyebilirsiniz. Müşterilerinizin üstünde kullanıp kimin yalan söyleyip söylemediğine bile bakabilirsiniz.

14-Zenginliğin Kuralları

Para kazanmak bir yana bu parayı elde tutarak nasıl zengin olunacağını anlatan bir kitap.

15-Devrim Arabası Tesla

Tesla nedir? Herkes elektrikli otomotiv olduğunu bilir. Fakat Tesla'yı özel yapan bir yön daha var bugün ne kadar büyük otomotiv firması varsa hepsine diz çöktürmüş ve tek başına elektrikli otomotiv sektöründe şuanda lider konumunda.

16-Zorluklara Karşı Kendini Ateşle

Şundan emin olabilirsiniz bir girişimci olarak hayatınız hiç kolay olmayacak. Bunu size net bir biçimde söyleyebilirim. Zorluklara karşı kendinizi ateşlerseniz çok iyi yerlere gelirsiniz.

17-İnancın Büyüsü

İsminden anlaşılacağı gibi bu kitap bir büyü kitabı değil tabikide. Bir işe inanarak başlarsan işin yarısını halletmiş demeksin diğer kalan yarısıda çok çalışmak.

18-Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim Donanımları

Benim kendi hayat felsefemde keşke demek yoktur. Yapacağımı yaparım ve keşke dememeye özen gösteririm. Çünkü keşkeler insanı yer bitirir. Keşke Şu okulla gitseydim, keşke onla konuşsaydım, keşke bu arabanın farklı rengini alsaydım. Hayatta sakın keşkeleriniz olmasın inanın daha huzurlu olursunuz.

19-Milyoner Aklın Sırları

Geldik listemizin sonuna bu kitabın yazarı bir anda milyoner oluyor fakat parasını yönetemediği için tekrar fakir kalıyor. Mutlaka okunması gereken bir kitap parayı siz yönetin o sizi yönetmesin...

Ömer Utku Aydın
Standart Üye / 2 Yazı / 12,2K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST