Loading

Girişimcilerin Yatırımcılara Söylememesi Gereken Sözler

Birçok girişimcinin başarısız olduğu noktalardan birisi de yatırım konusunda red cevabı almak.

Hayata geçirdiğiniz iş modeli, finansal getirisi bir yana girişimcinin genel tavrı daha önemlidir. Bir ürünü pazarlamak işin en zor kısmıdır.

Herhangi bir yatırım durumunda yatırımcıya asla kurulmaması gereken cümleleri sizler için derledik.

“İş Planını Henüz Hazırlamadık”

isplani

Bu sadece yatırım ile alakalı değil aslında.  Bir iş planı yaptığınız işin imzasını temsil eder. Onu açıklayacak onu anlatacak en önemli unsur iş planıdır. Eğer iş planı “ne gerek var yahu!” diyerek iş planı yapmaktan kaçtıysanız bu sizin için çok büyük bir eksi olacaktır!

“Aslında yatırıma ihtiyacımız yok”

para

İle başlayan cümleler başarısızlığın ilk adımıdır. Bu kadar çok öz güveni bir anda gözler önüne sermeye ne gerek var? Eğer yatırıma ihtiyacınız olmasaydı şuan bu toplantıda olmazdınız!

“Hiç rakibimiz yok”

rakip

Çok spesifik bir düşünceyle oluşturulmuş projeniz olabilir. Ancak kimseyi rakip görmemek biraz fazla iddialı gibi duruyor. Çok küçük bile olsa, yeni kurulmuş bile olsa hatta daha önce başarısız bile olsa; size benzer işler yapan diğerlerini rakibiniz olarak kabul etmeniz gerekir.  Ayrıca sizden başka rakibinizin olmaması bazı durumlarda pek iyi görünmeyebilir..

“Başka yatırımcılarla da görüşüyoruz, her an yatırım alabiliriz”

baskalari

Başka yatırımcılarla görüşmenizde bir problem yok. Ancak bunu yatırımcı ile yaptığınız görüşmede ortaya serer iseniz bu durum pek hoş olmayabilir. Eğer yatırım alacaksanız, mevcut bir yatırımcı ile zaten görüşüyorsanız öyleyse bu toplantıda ne işiniz var?

“Bu işi bizden başkası yapamaz”

insanlar

Öyle mi? Bu türlü toplantılarda kendinizi bulunmaz Hint kumaşı gibi lanse etmek pek hoş olmayabilir.  Şuan olmasa bile bir gün sizin yaptığınızı yapabilecek birileri muhakkak olacaktır.

“Hedef Kitlemiz yok/hedef kitlemiz herkes”

kitle

Girişimciler yeni bir fikir ve proje heyecanıyla tüm tüketicilerin potansiyel olarak hedef kitleyi oluşturduğunu düşünüyor. Net bir şekilde müşteri profilini ortaya koymadan, nasıl bir müşteri deneyimi sunacağınıza karar vermeden yatırımcı ile görüşmeye gitmek hiç iyi bir fikir gibi görünmüyor.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST