Loading

Girişimcilik ile İlgili, İzlenmesi Gereken 10 Film

Senin için hem faydalı hem de keyifli olabileceğini düşündüğümüz, girişimcilik üzerine bazı filmler...

1) Sosyal Ağ (The Social Network)

sosyalag

2010 Amerikan yapımı ve 3 Oscar Ödüllü film, Facebook'un ortaya çıkışını ve Facebook'un kurucusu olan Mark Zuckerberg'in bu projeyi hayata geçirebilmek için yaptığı çalışmaları, karşılaştığı kişisel ve yasal karmaşalar ile mücadelesini ele alıyor.

2) Sıkıysa Yakala (Catch me if you can)

sıkıysayakala

Film, 1960'lı yıllarda bir çek dolandırıcısı olan Frank Abagnale Jr'nin hayat hikayesini konu alır. Komedi-drama türündeki bu filmde Frank Abagnale Jr.'yi canlandıran Leonardo DiCaprio küçük yaşlarda evden kaçarak yasa dışı işlere girer. Frank'in dolandırıcılık konusu zamanla gelişir ve kendisini hava pilotu, doktor, avukat gibi meslekler ile tanıtarak milyonlarca dolar paraya ulaşmayı başarır. Filmin sonlarına doğru Frank'in Louisiana'da, baro sınavını iki haftalık bir çalışma sonucunda geçtiği anlaşılır.

3) Tatlı Bela (Erin Brockovich)

Başrolünü Julia Roberts'in canlandırdığı 2000 yapımı bu filmde, Erin Brockovich hukuk eğitimi almamış olmasına rağmen kendini, insanlara yapılan haksızlığa karşı mücadele etmeye adamış bir kadındır. Başka insanlara yardım ederken bunun kendi hayatına da olumlu etkilerini farkeder ve mücadelesini bırakmaz. Film aynı zamanda erkek egemen iş dünyası ile yüzleşen kadın girişimciler için önemli bir ilham kaynağı olabilir.

4) Borsa (Wall Street)

borsa

İddialı, hırslı, genç bir borsacı olan Bud Fox, karizmatik bir yatırımcı olan Gordon Gekko ile tanışır. Gekko "Hırs İyidir" felsefesi ile Fox'un idolü haline gelir. Film, iktidar arayışının etik olmayan yollarla bizi yönlendirebileceğine dair uyarıcı nitelik taşımakta.

5) Baba (The Godfather)

baba

İkinci dünya savaşından sonraki 10 yıllık bir dönemi kapsayan Baba fiminde, New York'ta bulunan ve güçlü bir İtalyan mafya ailesinin hikayesi anlatılıyor. Aile, suça dayalı bir örgüt kurmuş, politikacı ve yargıçlarla yakın ilişkiler kurmuş, böylece diğer pek çok ailenin açamadığı kapıları açabilmiştir.

6) Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

umudunuyitirme

Chris Gardner iyi bir babadır ve ailesi için, karşılaştığı tüm maddi zorluklara rağmen ayakta kalmaya çalışır. Yine de eşi bu duruma daha fazla dayanamayarak Chris'i terk eder. Yeni tanıştığı biri sayesinde borsada sarraf olabilmek için bir şans yakalar ve bu şansı sonuna kadar değerlendirir.

7) Büyük Açık (The Big Short)

buyukacik

Büyük açık 2015 yılı Amerikan yapımı bir komedi-drama filmdir. 2007-2010 yılları arasındaki ekonomik kriz ele alınmıştır. Film girişimciler ve borsaya para yatıranlar için önemli dersler ile dolu. 

8) Joy

joy

2015 yapımı Amerikan komedi-drama filmidir. Film ''Miracle Mop''un mucidi ve Ingenious Designs'ın kurucusu olan Joy Mangano'nun tek başına üç çocuğuyla birlikte verdiği mücadeleyi anlatıyor. Film, hayatta kalmak ve başarılı olmak için kendinize, ürününüze ve işinize olan inancın ne kadar önemli olduğuna dair önemli mesajlar veriyor.

9) Ofis Çılgınlığı (Office Space)

ofiscilginligi

Filmde kurumsal ofis hayatının monoton yapısı, zorlukları, saçmalıkları ele alınıyor. Bundan sıyrılmak için bir yol bulmanın bize bağlı olduğuna ve yaşamın bir odada heba edilemeyecek kadar kısa olduğuna da değiniliyor.

10) Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire)

jerrymaguire

1996'da Amerika'da çekilmiş, başrollerini Tom Cruise ve Renee Zellweger'in paylaştığı bir komedi-drama filmi. Güzel bir kadınla nişanlı ve işinde de çok başarılı bir noktadayken kullandığı bir slogan yüzünden işten çıkarılmış ve her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalmıştır. Bu süreçte çalıştığı iş ve yaşamı için neyin önemli olduğunu anlamaya çalışacak diğer yandan da mücadele etmekten vazgeçmeyecektir.

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 306 Yazı / 383,3K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST