Loading

Girişiminiz İçin Reklam Bütçeniz Yoksa Ne Olur?

Girişimciler genel olarak projelerine odaklanırken en önemli noktalardan biri olan reklamı ve pazarlamayı atlayarak bunun gücünü ön görememekteler.

1) Pazar Araştırmasında Reklamın Kullanımı

Pazar Araştırmasında Reklamın Kullanımı

Bir girişimci olarak geliştirmek istediğiniz çözümlerin ve projelerin öncelikle pazar araştırmasını yapmanız çok büyük önem arz etmektedir. Özellikle girişiminiz son kullanıcıları hedeflemekte ise bunun önemi daha da artmaktadır. Zira girişiminizin son kullanıcılar tarafından tutulup tutulmayacağı bu pazar araştırması ile belli olacaktır. Bu araştırmanın metotlarından biri de reklamı kullanmak ve reklama verilen tepkilerden insanların ilgisini görmek üzerinedir. Bunun için geliştirmekte olduğunuz projenizin veya iş fikrinizin öncelikle bir tanıtımını yaparak hedeflediğiniz kitleye reklamını yapmanız ve reklamın dönüşlerine bakarak bunu okumanız yeterli olacaktır. Reklamınızı gören insanların yüzde kaçı reklamınıza geri dönüş yapmakta, ne kadarı reklamınızı gördükten sonra geçmekte ve benzeri analitikler ile fikrinizin insanlar tarafından sevilip sevilmeyeceğini ön görebilmeniz mümkündür.

2) Kalabalıktan Sıyrılmak

kalabaliktansiyrilmak

Girişim fikrinizin ya da projenizin rakiplerinizden daha iyi olması ya da daha farklı çözümler sunabilmesi elbette önemlidir. Ancak hitap ettiğiniz insanlar bunu bilmiyorsa bunun hiç bir önemi olmaz. Hatta rakiplerinizden daha iyi olmasanız dahi reklama verdiğiniz değer ve güç ile onların çok daha ötesine geçebilirsiniz. Belki de onlarca, belki de yüzlerce rakibinizin olduğu bir pazardaysanız projenizin geliştirme maliyetinin çok üzerinde reklam ve tanıtım maliyetlerini tutmanız sizin için en önemli noktayı oluşturacaktır. 

3) İşinize Ekleyeceğiniz Fikirleri Analiz Edebilmek

Analiz

Girişim yaparken hiç bir fikir neredeyse doğduğu günle aynı kalmamaktadır. Zamanla fikrinizde yeni eklentiler ve değişiklikler olması çok muhtemel hatta bir noktada gereklidir. Bu eklemeleri yaparken de reklam ve pazarlama size çok önemli bilgiler verecektir. İş fikrinize ekleyeceğiniz geliştirmelerin öncelikle tanıtımlarını yaparak bu geliştirmelerin pazarınız ve hitap ettiğiniz kitleniz tarafından nasıl karşılanacağını görebilirsiniz. Bu da size geliştirmelerinizi yaparken bir yol gösterecektir.

4) Reklamı Okumak - Analitikler (Bonus)

Reklami Okumak

Elbette reklamın gücünü doğru kullanabilmek için reklamı da iyi okuyabilmek gereklidir. Özellikle de dijital mecralarda verdiğiniz reklamların analizleri bir girişimci için en büyük yol gösterici olacaktır. Yaptığınız reklamın ne kadarının izlendiği, reklamınızı gören kullanıcıların yüzde kaçının reklamınıza bir aksiyon gösterdiği, reklamınız ile kazandığınız kullanıcının maliyeti ve girişiminizde ne kadar sürede bu maliyeti çıkarabildiği gibi bilgiler sizin girişiminizin başarılı olup olmayacağının göstergesidir.Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST