Loading

"Girlboss" Dizisinden 5 Tespit

Film afişi

Bir kız çocuğunun patron olma hikayesi ile kendini ispat etme çabalarını konu alan bir diziden bahsedeceğim size. "Girlboss" ilk izlediğim andan itibaren ilgimi çeken, hem Amerika kültürünü hem de genç olmanın verdiği özgürlük ateşiyle kabına sığamayan ve artık yalnız yaşayan Sophia'nın hikayesini anlatıyor. Buraya kadar her şey normal evet. Asıl konu şu ki hayatı ve yetişkinlik sorumluluklarını sorgulayan bir karakter kendine özgü sevinme ve üzülme tepkileriyle çok doğal geldi bana. Dünya genelindeki tüm gençler ortak bir fikre sahip olabiliyor o da hayallerine ulaşmak için var olan düzenden memnun olmama ve konfor alanının dışına çıkma cesareti göstermek. 

Şimdi gelelim kısaca film özetine;

Araştırınca aslında gerçek bir hikayeden yola çıkılarak dizinin çekildiğini öğrendim. Nasty Gal isimli giyim markasının yaratıcısı Sophia Amoruso tarafından kaleme alınan ve oldukça uzun çok satanlar listesinin başlarında bulunan otobiyografi formatındaki Girlboss adlı kitaptan aynı isimle ekrana uyarlanmış bir dizi.

Beni etkileyen Sophia'nın e ticareti keşfetmesi. Evet! Bir dönem ben de aynı şekilde e ticaret öğrenmiş ve satış yapmış biri olarak keyifle izledim.

Diziden sevdiğim replikler:

 Sıkıcı bir yetişkine dönüşmeden büyümenin bir yolunu bulmalıyım sadece. (1.sezon/1.bölüm/2.30'')

Yetişkinlik hayallerin öldüğü yerdir. (1.sezon/1.bölüm/22.02'')

Babasıyla akşam yemeği yerken şu diyalog geçiyor;

- Baba: Yetişkin gibi davranmıyorsun.

- Sophia: Güzel, çünkü yetişkinlik..

- Baba: ... hayallerin öldüğü yerdir.

 

Hayatım bundan daha iyi olmak zorunda! (1.sezon/2.bölüm/22.10'')

Kırılma noktasında kararlılıkla bu cümleyi kurmak önemli, eğer hayatınızdan memnun değilseniz tabi...

 

Bazen kendi kendinin patronu olmak demek, başkaları için çalışmak anlamına gelir. (1.sezon/6.bölüm/11:20'')

Kendi işinizi kurmak daha fazla fedakarlık ve özveri gerektirir.

Kızlar iş birlikçi, empati kurabilen çalışkan insanlardır. (1.sezon/9.bölüm/23:41'')

Sophia, arkadaşlarının da desteğiyle ilk kez kendi mağazasını açmak için dükkan kiralıyor. Tam da bu esnada adeta kendini yeniden keşfediyor ve evet kız olmak kötü değil harika bir şey diyerek bu repliği söylüyor. 

İkinci sezon için onay alamayan "Girlboss" çerezlik bir dizi. En fazla 20 dakikalık bölümlerden oluşan diziyi eğlenceli vakit geçirmek için izleyebilirsiniz.

 

 

Derya BUDAK
Standart Üye / 6 Yazı / 29,5K Okunma

Gazi Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Girişimci marka sahibi. Kalbi Ege'de, işi Ankara'da, aklı başka yerlerde...


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST