Loading

Giyilebilir Fitness Sensörleri Pazarının Genç Oyuncusu EPTS Yatırımcılarını Arıyor

afiş

Dünyanın en gelişmiş GPS tabanlı giyilebilir antrenman yeleklerini ve performans takip ekosistemini geliştiren yüksek teknoloji girişimi EPTS, yatırım turuna çıktı.  Girişim şirketi, Türkiye’de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisansıyla faaliyete geçen ilk paya dayalı kitle fonlama platformu fonbulucu’da yürüttüğü tur boyunca 1 milyon 974 bin TL finansmana ulaşmak üzere yatırımcılarla bir arada olacak. Ankara Kalkınma Ajansı ve fonbulucu Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun eş finansman modeliyle 300 bin TL yatırım yapma kararı aldığı tur, 30 Eylül 2022 tarihine kadar devam edecek.

Spor endüstrisi dijitalleşme yolunda hızla ilerlerken elit, amatör veya fitness sporcularının talep ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunulması konusundaki rekabet giderek artıyor. 2021-2028 döneminde 1 triyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı öngörülen bu pazarın bir parçası olan  giyilebilir fitness sensörleri alanının ise  aynı dönemde ortalama %15,4 büyümesi ve 2028’de 114 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Orta ve uzun vadede söz konusu pazarın tamamına inovatif ürünler sunmak üzere faaliyetlerine başlayan EPTS Elektronik ve Bilişim A.Ş., fonbulucu platformunda çıktığı paya dayalı kitle fonlaması turuyla 1 milyon 974 bin TL finansmana ulaşmak üzere şirket paylarının %12’sini yatırımcılara arz ediyor. Elektronik donanım tasarımı, yazılım geliştirme, telekomünikasyon, IOT, veri tabanı yönetimi, veri analizi ve temel spor bilimi disiplinlerini kapsayan yenilikçi bir giyilebilir sensör tasarımını sektöre kazandıran EPTS Elektronik ve Bilişim A.Ş., 30.09.2022 tarihine kadar yatırım turunda kalarak edindiği finansmanla global pazara hızla entegre olmayı hedefliyor.

Turun başlama tarihi olan 1 Ağustos Pazartesi saat 10.00 itibari ile ilk 15 iş günü içerisinde EFT veya kredi kartı ile yapılan yatırımlarda yatırımcılara %25 fazladan pay verileceğini duyuran şirket,  ilk 15 iş günü sonrasında ise fonlama rakamı %100'e ulaşana kadar yapılan yatırımlarda yatırımcılara %15 fazladan pay dağıtımına devam edecek.  

EPTS’nin yerli rakibi yok

Geliştirdikleri ürün ve hizmetler hakkında bilgi veren EPTS Elektronik ve Bilişim A.Ş. Kurucu Ortağı Hamit Üçüncü, “EPTS ekibi olarak sporculara uygulanan antrenman yükü, antrenman verileri ve atletik performans limitlerindeki değişimi kayıt altına alan; GPS ve IMU sensörlerinden alınan verileri LTE-M şebekesi üzerinden buluta kaydeden bir analiz sistemi geliştirdik. Saha testlerini başarıyla tamamlayan sistemimiz, FIFA tarafından sınıflandırılan sistemlerden daha üstün olup hem bireysel hem de elit seviye kullanımı mümkün olan IOT tabanlı bir giyilebilir bir sensör olarak tasarlandı. Şu aşamada yerli bir rakibimiz olmadığı için döviz kuru sebebiyle bu ürünleri temin edemeyen spor kulüplerine ve süper lig seviyesinde kulüplerin altyapılarına çok hızlı bir şekilde ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Antrenman yeleklerimizin elit seviye sporcu ve altyapılarda kullanılması ürünlerimizin bilinirliliği artıracak ve bireysel kullanım için satışa başladığımızda müşteri kitlemiz oluşmuş olacak. Ürünümüzün oldukça özel bir alana hitap etmesi ve yeterli üreticisi olmaması sebebiyle yüksek kârlılık ile son kullanıcıya ulaşacağını da öngörmekteyiz. Paya dayalı kitle fonlaması sonucunda aldığımız yatırımla bize inanan yatırımcılarımız yani iş ortaklarımızla birlikte hem yerel hem de global pazarda hızlı bir şekilde yankı bulacağımıza yönelik inancımız sonsuz” ifadelerini kaydetti.

EPTS Elektronik ve Bilişim A.Ş. nasıl doğdu?

Profesyonel spor kulüpleri elit sporcuların müsabaka ve antrenman verilerini kaydetmek amacıyla FIFA’nın EPTS (Electronic Performance and Tracking Systems) olarak sınıflandırdığı sistemleri kullanıyor. Bu sistemlerden faydalanarak en düşük sakatlık riski ile en yüksek atletik performansa ulaşmak için sporcuların antrenmanda maruz bırakılacağı yük planlanıyor. Sistemin amacı, sporcuların atletik performans limitlerini pozitif yönde tetiklemek için uygulanması gereken optimum antrenman yükünü tespit etmek. Türkçeye de EPTS (Elektronik Performans Takip Sistemi) olarak çevrilen bu sistemden esinlenilerek marka ismi belirlenen EPTS, 2020 yılında Boğaziçi Üniversitesi Teknopark'ta spor ve fitness sektörüne mühendislik çözümleri geliştirmek üzere TUBITAK 1512 Teknogirişim desteği ile kuruldu. Kurucu ekibinde yazılım mühendisi, elektronik mühendisi ve İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa'dan bir spor bilimleri doçenti bulunan girişim; 6 aylık Ar-Ge ve teknik araştırmadan sonra şirket merkezini, İstanbul Üniversitesi Teknokent'te devlet destekli bir teknoloji geliştirme merkezi olan Entertech'e taşıdı. Haziran 2021’de ürünlerinin saha testlerine başlayan EPTS, Eylül 2021 de müşteri talepleri ile ürünlerine IOT özelliği ekleyerek geliştirdiği ağ geçitleri ile yenilikçi bir çözümü sektöre sundu. Ocak 2022 itibariyle TUBITAK TEYDEB 1507 kapsamında Ar-Ge desteği almaya hak kazanan şirket, RTLS tabanlı sistemini geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Dilek Seferoğlu
Yönetici / 296 Yazı / 438,5K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST