Loading

Google Arama ile Yapabileceğin 5 Şaşırtıcı Şey

Modern Ansiklopedi Google, artık hayatımızın doğal bir parçası haline geldi. Sıkça kullandığımız bu arama motorunda yapılabilecek pek çok şey varken, bunların kaçının farkındasın?

1) Aynı Anda İki Arama

arama

Bir aramayı nasıl ifade edeceğinle ilgili iki fikrin varsa veya daha fazla bilgi bulmak istediğin iki şey varsa, her ikisini de aralarında "veya" yazarak arayabilirsin. Örneğin; “çevrimiçi pazarlama araçları VEYA dijital pazarlama yazılımı” olabilir. Başka bir örnek olarak; eğer kediler ile ilgili bir araştırma yapmak istiyorsak "Kedi bakımı veya kedi hastalıkları" yazdığımda her ikisi ile ilgili sonuçları görürüz.

2) Kişisel Bir Sonuca Erişim

bilgisayar

Bir Google hesabına giriş yaptıysan ve "seyahatlerim", "uçuşlarım" veya "rezervasyonlarım" gibi bir şey ararsan, Google arama sonuçları listenin üstünde senin için bu bilgilerin bir tablosunu oluşturur. Bu, örneğin Gmail'ini açmak ve bir havayolunu veya restoran adını aramak yerine, sana birkaç adım kazandırabilir.

3) Belirli Bir Dosya Türüne Erişim

dosya

PDF, Excel elektronik tablosu, PowerPoint sunumu veya web'e yüklenen başka bir dosya türü... Eğer ne aradığını biliyorsan, “filetype: PDF”, “filetype: xlsx”, “filetype: ppt” vb. kısaltmalar ile ajanslardan raporlar, belirli konularda sunum örnekleri ve daha fazlasına hızlıca erişebilirsin.

4) Zamanlayıcı

zamanlayici

Çalışırken, özellikle internet üzerinde çalırken, dikkatini dağıtacak çok fazla etken oluyor değil mi? Bir Youtube videosu izlemeye başladığında bunun 3 dakika süreceğini düşünüyorsun ancak ilgini çeken başka bir Youtube videosu daha izliyorsun. Sonunda 1 saatini harcadığını fark ediyorsun. Eğer senin de çalışırken dikkatin bu şekilde dağılıyorsa, Google, "zamanlayıcı ayarını yap" bölümüne git ve zaman miktarını belirt, ardından "başlat"ı tıkla. Zaman dolduğunda, diğer sekmeden bip sesini duyacaksın.

5) Başkalarının Ne Aradığını Öğrenmek

arama

Google Trendler, ilgili aramaları ve en yaygın olan sonuçları gösterir. Ayrıca web sitesini Google Aramalarda ön plana çıkarmak için yapılan SEO çalışmalarına da yardımcı olabilir. Aradığın öğeyi kategoriye veya ülkeye göre filtreleyebilir, en çok araştırdığın makalelere ve konulara olan ilginin zaman içinde nasıl değiştiğini görebilirsin.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST