Loading

“GROWTH HACKING”

Growth Hacking; bugün baktığımızda internet ve iş dünyasının ortak yaklaşım modellerinden biri. Büyüme sürecindeki çalışmalarının keşfedilmesi ve buna inovasyon çözümlerin geliştirmesi ile oluşturulmuştur

Growth Hacking; bugün baktığımızda internet ve iş dünyasının ortak yaklaşım modellerinden biri. Büyüme sürecindeki çalışmalarının  keşfedilmesi ve buna inovasyon çözümlerin geliştirmesi ile oluşturulmuştur. Bu konuda fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

“Growth (büyüme)”  “Hacking ise algı kodlarla bir uygulamanın veya verilerin ele geçirilmesi ile sonuçlanan yazılım korsancılık” ifadesi ile hayata başlamıştır. En fazla yanılgı içerisinde olunan kavramlardır.  Bunları gerçekleştirenler ise “Growth Hacker” diyebiliriz. İsme baktığımızda kafa karışıklığına sebep olacak gibiyken, diğer yönden de ürettiği ve geliştirdiği değer ile büyüme korsanı olabiliyor.

Bir işletmenin veya markanın büyüme faaliyetlerini pratik metodlarla en iyi sonuca ulaştırmaktır. Projeye başlamadan öncesinde doğru, yaratıcı ve analiz yeteneği ile düşük maliyetleri hesaplama yöntemini sağlamaktır. Buna bağlantılı olarak da projede karşılaşılması mümkün olabilecek sorunlardan birisi de, pazarlama süreçlerinin entegre olamamasıdır. Stratejileri üründen ürüne kopyalanamaz

Growth Hacking, genelde başarılı olamamış hedefler özellikle ziyaretçi almayan sitelerde kullanılır. Projeyi büyütmek için yaratıcı fikirler oluşturmakta ve düşük bütçeli projelere yüksek performans sağlamak için strateji geliştirilir.  Projenin çıkmasının ardından ise Growth Hackerlar’ın kullandığı araçlarla ve kullanıcı testleri sayesinde son kullanıcı profillerinin ortaya çıkmasını sağlıyorlar. Yine bu aşamada, mevcut projede yapılabilecek geliştirme önerilerini sunarken, projenin pazarlama tarafı da bu veriler doğrultusunda nasıl dönüşüm yakalayabileceğine dair bir yol haritası edinmiş olmaktadır.

Growth hacking, bakıldığında aslında start up projeleri ile benzer özellikler sağlamaya çalışsa da , 2010 yılında Sean Ellis tarafından ortaya atılan bir kavram olarak devam etmektedir. Hotmail, Twitter ve Instagram’ın çapraz paylaşım özelliği (İnstagram’ın fotoğraflarını facebook’ta paylaşmak) tamamen bir Growth Hacking buluşudur. Ama gelin görün ki, uzun zamandan beri var olan Mail dosyalarını paylaşıldığı sitelerden biri  olan Dropbox kapatıldı haberleri dolaşıyor. Dropbox referans taktiği ile 2007 yılında Drew Houston ve Arash Ferdowsi tarafından kurulmuştur. Mart 2016 ‘da 500milyon + kullanıcıya ulaşmıştır. Türkçe kaynaklarda geçen en ünlü hikaye ise Twitter’a aittir. Twitter’ın ilk açıldığı zamanlarda kullanıcıların siteye üye olduktan sonra terk etmeye başlaması üzerine analizlerin çıkartılması, aktif olan kişilerin ilgilerini çeken kişileri takip ettiklerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu nedenle geriye dönük yapılan bu analiz  Twitter tarafından iyi kullanılmış ve bugünkü popüler yapısını oluşturmasında kolaylık sağlamıştır.

Son kullanıcıya dönük olarak analizler yapan Growth Hacker’lar artık yeni bir trendi de oluşturmuş durumdadır. Sosyal medya kullanıcıların çok olduğu bir çağda doğru büyüme stratejisi ile  pazar araştırmalarına büyük ölçekli yol açacaktır. Growth Hacker her zaman SEO yada AdWords'un ötesine bakar. 

Müge Oralbay
Standart Üye / 18 Yazı / 19,6K Okunma

1982 yılında İstanbul ‘da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Marmara Koleji’nde bitirip ardından , Üniversiteyi Sinema TV Yapım Yönetim TV Programcılığı Bölümünden mezun oldu. Stajını Kanal D de Zaga programında Yapım Yardımcısı olarak tamamlamıştır. Değerli Duayen Prodüktör İzzet Öz’ün yanında, Yönetmen Yardımcısı olarak çeşitli klip çekimlerinde yer almıştır. Ardından Eski TV8 kanalında Packshot Programında Yapım Ekibinde ardından Elmavizyon TV de bir çok programın Yapım Sorumluluğunu üstlenmiştir. 2004 yılından itibaren Number One TV ve diğer kanalı Fashion TV Türkiye’de bir buçuk sene, ardından da iki buçuk sene boyunca Atv Kanalı’nda Yayın Sorumlusu olarak yer almıştır. 2009 senesinde Medya Sektörünün diğer kollarından PR – Medya İlişkileri Sorumlusu olarak Halkla ilişkiler ajansında çalışmaya başlamıştır. Sonrasında Magazin Portallarında Mekan Editörlüğü ve Magazin Dergilerinde moda editörlüğü yapmıştır. Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Sertifika Programı, Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifika Programı, Temel Düzey Halkla İlişkiler ve Reklam Sertifika Programı, İş Zeka Yönetimi, Zaman Yönetimi, Kriz Yönetimi, Münazara ve Sunum Teknikleri, NLP Uzmanlık, Beden Dili, İnovasyon ve Liderlik, Sosyal Medya’da Liderlik, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), Kendimize ve Topluma Liderlik, Stratejik Planlama, Çatışma Yönetimi, Sosyal Girşimcilik, İmaj ve İletişim, Networking, Dijitalin Pazarlama İletişimindeki Yeri, İyi niyetli Reklamcılık, Viral Pazarlama 2.0, Sosyal Ağlarda Halkla İlişkiler ve Pazarlama ve SEO , Facebook , Instagram, LinkedIn ve bir çok eğitimlerini tamamlamıştır. Halen de güncel trendleri okuyup takip etmektedir. Bir çok haber portalında da uzmanlığını yazılarıyla Köşesinde yer vermiştir. 2012 senesinden itibaren Girişimciliğini farklı sektörlerden oluşan müşterilerin markalarını, sosyal medya ve yazılı basın ile bağlantılı olarak çalışmaktadır. Uzmanlığını İletişim ve Marka danışmanlığı yönetimi üzerine yapmaktadır. 2014 Aralık ayından bu yana Pazarlama, Halkla İlişkiler, Marka çerçevesiyle bir Türk şirketinde Proje Finans ve Yönetim Danışmanlığı şirketinde Stratejik İletişim Danışmanı ve Proje Ortağı olarak profesyonel bir şekilde devam etmektedir. Uzun bir süredir Girişimciliğini Bodrum’da yaşayarak çalışmaya devam etmektedir. İletişim Danışmanı- Dijital Pazarlama, Sosyal Medya ve Marka Uzmanı olarak küçük , orta ölçekli şirketlere danışmanlık vermektedir. Orta ve Büyük ölçekli şirketlere de bazı uzman olduğu alanda eğitimler hazırlamıştır. Uzman olduğu konularda Online Eğitimler vermek için çalışmalar yapmaktadır. Danışmak istediğiniz sorularınız İçin sosyal medya hesaplarından bana ulaşabilirsiniz .


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST