Loading

Güçlü Şirketler, Güçlüklerin Üstesinden Gelir!

İşler iyi giderken değil, İşler kötüye giderken ayakta durmalısın.

Cebindeki paranın, sirketindeki sermayenin sınırı var. Ama zihnimizin sınırlarını biz belirleriz. Zihnimizi kullanarak herkesi yenebiliriz. Başarmak, inanmaktır.

Alım-Satım, tedarikçilik veya toptancılık yapıyor ve işleriniz yavaşladıysa, cirolar düştüyse yapılacak şey basit. 

Pes etmemek. Mücadele etmektir. 

Peki nasıl bir mücadele... Öncelikle ürün yelpazenizi yani çeşitliliğinizi arttırın. Daha sonra yardımcı katma değeri düşük, kâr marjı yüksek, müşterilerinizin ilgisini çekecek ürünleri de stoklarınızda bulundurun. Sosyal medyayı çok iyi kullanın. Paylaşımlarınızı öncelikle ücretsiz ve hedef kitleye yapın. Peki nasıl?

  • WhatsApp durumları 
  • WhatsApp ve Telegram gruplarında paylaşım 
  • Müşteri veri tabanınıza günlük farklı farklı ürün kampanyalarınızı paylaşarak.
  • Facebook hikayeleri, sayfaları ve gruplarında paylaşım yaparak.
  • Twitter ve Instagram paylaşım ve hikayeleri yaparak. 

Bunlardan sonuç aldıkça, durmayın daha çok saldırın, daha çok keyif alın.

İşleri arttırmak için 2 kuralımız var.

1- Sabırlı olmak

Kendimden örnek vermek gerekirse kısaca, 2022 Eylül ayına kadar istikrarla belli bir oranda artan ciromuz, 2022 Ekim ayında piyasadaki aşırı durgunluk sebebiyle bir anda P oranında düştü. İlk etapta durgunluğun bu ay için olduğunu düşünüyordum. Kasım ayında eski cirolarımızı yakalayacağımızı hatta daha iyi olacağını ümit ediyordum. Fakat Kasım ayıda, Ekim ayına benzer şekilde başlamıştı ve kendime şöyle söylemiştim. 

"Kabullenmek, bu cirolarla yetinmek yok!"

"Bahanelere sığınmaya, iş yok, piyasa durgun gibi kelimelerle kendini kandırma, mücadele et, sonra konuş."

"Elinden geleni yaptın mı?"

Yukarıdaki cümleleri kendime söyledim. Ben zoru başarmayı severim. İşimin narsistiyim arkadaşlar. Çok sevdiğim bir söz var bunu da sizinle paylaşmak istiyorum. 

"Karşılaşılan zorluklar ne kadar büyükse, bunların üstesinden gelmek o kadar gurur vericidir."

Artık mücadeleye başlamıştım. Ürün çeşitliliğini arttırdım, sosyal medyadan gün aşırı paylaşım yaptım. Her gün müşteri portföyüme ürün kampanyalarını paylaştım ve Ekim ayındaki ciroyu geçme başarısını gösterdim. Ama yeterli değildi çünkü Eylül ayındaki ciromu hala yakalayamamıştım. Aralık 2022 'ye geldiğimizde, Kasım ayından daha iyi bir başlangıç yapmıştık, işlerimizi arttırmayı başardık. 2022 'nin son günlerinde bu yazıyı yazıyorum daha Aralık ayının cirosu belli değil ama şimdiden Kasım ayı cirosunu geçtik. Günlük ortalamaya bakılırsa Eylül ayını da geçeceğe benziyor. Bu durum pes etmemenin, mücadele etmenin, umutlu olmanın ve inanmanın ne kadar önemli olduğunu öğretti bana... Bu başarım daha tazeyken, heyecanı içimi kıpır kıpır yaparken, bu yazımı sizinle paylaşmak istedim. İnşallah, siz değerli okuyucularımıza bir nebzede olsa faydalı olabilmişimdir. 

2- Para odaklı değil, insan odaklı olmak

Dediklerimi yaptınız. Bu mücadeleniz sonucunda ilk işinizi aldınız. Gelen iş 1 TL olsa, siz 1 Milyon TL gelmiş gibi sevinirseniz, siz bu oyunu kazanmış, bu sporu yapmış hatta başarmış olacaksınız. Çünkü burada önemli olan müşteri portföyünü arttırmak ve ürün çeşitliliğinizin faydalarını görmüş olmak. Bir işi yapıyorsanız uzun vadeli düşüneceksiniz. Her zaman, benim yaşadığım gibi ilk aylardan fayda görmeyebilirsiniz. İlla ki fayda her türlü görürsünüz, bu kadar bariz görmeye bilirsiniz. 

"Bir işi başarmak için o işin delisi olmak gerekir."

Sevgili okurlarım, son olarak sizlere zihnimizden bahsetmek iistiyorum. Paramızın sınırı var, dünyanın en büyük şirketlerinin sermayeleri bile sınırlı, sadece zihnimizin sınırlarını kaldırabiliriz. Zihnimizin sınırlarını kaldırırsanız, yenemeyeceğimiz sermaye gücü yok. Evet arkadaşlar Güçlü insanlar, güçlüklerin üstesinden gelmişlerdir. Yazıma, zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. 

Malik ÖZBEY
Standart Üye / 7 Yazı / 13,5K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST