Loading

"Haiku Tarzı" ile 4 Adımda Üretkenliğinizi Artırın

Haiku Japon edebiyatında bir şiir biçimi olup üretkenliği artırma yöntemleri içerisinde belki de en ilginç olanıdır.

Haiku Nedir?

Haiku şiiri üç dize ve genellikle ilk ve son dizeleri beş, orta dizesi yedi olmak üzere toplam 17 heceden oluşan, son derece sınırlı bir şiir türüdür. Haiku, şairler için oldukça kısıtlayıcı bir yazım olanağı sunuyor olsada, dizelerin birbirleriyle kafiyeli olması zorunluluğu olmadığından bir nebze uygulamada rahatlık sağlıyor.

9. yüzyıldaki ilk örneklerinden bu yana son derece popüler olmuş, hatta “usta işi” şiir olarak ün salmış. Az sayıda sözcük kullanarak çok fazla şey anlatmanın ve verilen güçlü mesajların zorluğu sadece 17 hece ile şairin mesajlarını aktarması Haiku şiirini çarpıcı yapan sınırlamalar. Haiku şiiri, hayatımızı sadeleştirirken önemli olanı kaybetmeme konusunda bize çok şey öğretiyor.

Haiku’nun Üretkenliğe Sağladığı Katkılar

1) Zamanı verimli kullanma


Çoğumuz elimizde bulunan herhangi bir işi işin son teslim tarihine kadar erteleriz. Örneğin; sana iki saat verilse, o iki saatte işi sonlandırmak için elinden geleni yapardın. Gerçek yaşamda da zaman kısıtı, örneğin bir takvime bağlı olarak ilerlemek için kendimizi teşvik etmek, üretkenliği artırıyor.

2) Eşyalarda sadeleşme


Sadece ihtiyacımız olana odaklanmak bizi gerçek ihtiyacımızı almaya teşvik ederken hayatımızda ki fazlalıklardan kurtulmamıza da yardımcı olur.

3) İş yükü


Her zaman hayatımıza yeni proje ve sorumluluklar almak iyidir. Ancak daha fazla iş yükü işlerimizi yarım bırakmamıza veya iş kalitemizi düşürmemize neden olabilir. Bu nedenle iyi bir iş planı ile performansımızın ve iş kalitemizin azalmasına engel olmalıyız. Az iş yüksek kalite iş sonucu…

4) İnsan kalabalığı


Önemli olan çevrendeki insanların sayısı değil, kalitesidir. Son zamanlarda sosyal medyanın etkisiyle etrafımızdaki insan sayısının arttığı muhakkak. Haiku yöntemi ile gerçekten derin ve anlamlı ilişkiler kurabileceğimiz az sayıdaki kişilerle ilişki kurmak hem kişisel gelişimimize hem mutluluğumuza katkı sağlar.   

Yazar Leo Babauta, Haiku tarzı üretkenliğin önemli savunucu ve uygulayıcılarından olup, özellikle iş hayatı için şu önerilerde bulunuyor:

- Dikkat dağıtan etkenlerden olabildiğince uzaklaşmak
- Bir işi yapmak için gereken süreyi önceden, gerçekçi şekilde belirlemek
- Multitasking yapmamakHakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST