Loading

Hasta Olduğunda İşi Aksatmamanın Yolları

Ne zaman hasta olacağını bilemez ve bunu kontrol edemezsin. Özellikle küçük işletme sahipleri veya girişimciler için bu durum işleri çıkmaza sokabilir.

İş hayatında pek çok sorun ile karşılaşmak mümkün ama sağlıklı olduğun sürece bu işleri bir şekilde yürütebilirsin. Peki hasta olduğunda da işleri aksatmamak için neler yapabilirsin? 

1) Dürüst Ol

memnun

Hasta olduğunda müşterilere mahçup olmamak, işleri aksatmamak adına kendini çalışmaya zorlaman işini düzgün yapmanı engelleyeceği gibi büyük bir ihtimalle hastalık sürecini de uzatacaktır. Yani, işleri yoluna koymak isterken bu şekilde daha da karmaşık hale getirebilirsin. Hasta olduğunu ve bir süre işlerden uzak kalacağını, bilmesi gereken herkese dürüstçe söylemelisin. Bunu anlamaları gerekir. Bu durumda yapman gereken tek şey, en kısa zamanda iyileşmek olacaktır.

2) İletişimde Kal

iletisim

Artık çevremiz dijital iletişim cihazları ile sarılmış durumda. Eğer iletişim kuramayacak kadar ağır bir hastalığa yakalanmadıysan, işleri uzaktan telefon görüşmeleriyle, e-postalar ile de yönetebilirsin. İşler, bilgisayar veya telefon üzerinden yürütülecek gibi değilse, bunları yapması için bir çalışanın veya varsa ortağın ile haberleşebilirsin de. Ancak mutlaka değişimlerden ve gelişmelerden haberdar ol.

3) Önceden Planlama Yap

planlama

Ne zaman hasta olacağını veya bir aksaklık çıkacağını bilemezsin ancak bu ihtimaller her zaman vardır. Hasta olabilirsin, sağlıklı bile olsan müşteriye göndermen gereken ürünün eline ulaşmaması gibi bir sorun da çıkabilir. İşlerin genel başarısı için, gelecekte doğması muhtemel sorunlara karşı hazırlıklı olman ve önlem alman gerekir. 

Ne iş yaparsan yap, hangi noktada olursan ol ama bir insan olduğunu unutma. Her zaman karşılaşabileceğin aksilikler için önlemler al.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST